Приморские спасатели получили новый катер

Государственная инспекция по маломерным судам МЧС России по Приморскому краю пополнилась новым катером — «Лидер 12М». Об этом сообщает пресс-служба ведомства.

Многоцелевой поисково-спасательный катер «Лидер 12М» поможет спасателям максимально эффективно решать задачи всех уровней в составе сил МЧС России: патрульная и поисковая служба, спасение на воде в любую погоду, тушение пожаров на малых водных объектах, где подъезд с берега невозможен (яхт-клубы, причалы, островные сооружения), а также с катера можно проводить водолазные работы.

По словам главного государственного инспектора по маломерным судам Приморского края Леонида Маковецкого, новый катер позволит в наиболее короткий срок оказать помощь в нештатной ситуации и, несомненно, станет лидером в деле спасения на приморских акваториях.

Автономность катера спроектирована на 3 суток для 4 членов экипажа. Оборудованы камбуз с холодильником и плитой, сушильный шкаф для гидрокостюмов. Две койки в каюте катера оборудованы вкладными носилками типа «Парамедик».

На «Лидере» установлены дизельные двигатели, работающие на водометы. Такой двигательный комплекс, управляемый электроникой, позволяет катеру развивать максимальную скорость до 40 узлов, запас хода — около 500 миль. Помимо этого, водометы допускают использование катера на предельном мелководье, а их конструкция с поворотным соплом и опускающимся дефлектором обеспечивает высокие маневренные характеристики — вплоть до разворота на месте.

Следует отметить уникальную устойчивость данной машины. Судно способно возвращаться в нормальное, равновесное положение даже совершив «оверкиль». Эту возможность обеспечивают совокупно форма корпуса, положение центра тяжести и герметичность палубы и надстройки. При переворачивании срабатывает специальная система глушения двигателей, она же обеспечивает их запуск при восстановлении нормального

23:45, 26.09.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Приморские спасатели получили новый катер

pop over to this website 30.12.2019, 23:52

I just want to say I am very new to weblog and actually liked this blog site. Probably I’m likely to bookmark your website . You really come with remarkable posts. Appreciate it for sharing your blog site.

CrowdforApps 15.01.2020, 09:35

I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

CrowdforThink 15.01.2020, 11:39

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!

Joycelyn Kevan 15.01.2020, 22:00

The next time I read a blog, I hope that it won't fail me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, but I really believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something you can fix if you weren't too busy seeking attention.

Visit Website 18.01.2020, 02:21

I just want to mention I am very new to weblog and definitely loved this website. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You amazingly have wonderful article content. Thanks for sharing with us your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:14

Howdy! This post could not be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:21

This excellent website certainly has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

fichier qualifié 05.03.2020, 11:29

I'm very happy to find this page. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you bookmarked to check out new stuff in your web site.

Karlyn Feyen 06.03.2020, 16:21

Greetings, I do believe your blog may be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great website.

Kelley Normoyle 09.03.2020, 04:07

Hi there! This post could not be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to forward this article to him. Fairly certain he's going to have a very good read. Thanks for sharing!

my site 10.03.2020, 07:04

I simply want to tell you that I am just all new to blogging and actually enjoyed this website. Almost certainly I’m want to bookmark your website . You actually come with outstanding article content. Regards for sharing your blog.

bare 15.03.2020, 18:55

I really like it when individuals come together and share ideas. Great site, stick with it.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS