Вопрос с покупкой машин «Скорой помощи» для Приморья пока остается открытым

На заседании администрации Приморского края, которое состоялось 1 ноября, Владимир Миклушевский высказал недовольство по поводу ситуации, сложившейся с покупкой машин «Скорой помощи»

Новые машины «Скорой» должны быть закуплены до конца года

Ранее Владимир Миклушевский заявил, что до конца года лечебные учреждения в Приморье получат 100 новых машин, а всего будет закуплено 250.

Однако, вице-губернатор Приморья Ирина Василькова, выступая перед парламентариями, отметила, что до конца этого года будет получено лишь 40 машин. Причина в том, что «Соллерс» пока не может поставить больше автомобилей. По словам вице-губернатора все 100 автомобилей Приморский край получит не раньше мая 2013 года.

В свою очередь, губернатор Приморского края отметил, что деньги на закупку машин были выделены еще летом. 
Владимир Миклушевский подчеркнул, что будет лично контролировать этот вопрос. Вплоть до того, что сам позвонит директору завода и решит эту проблему.

«Я обещал жителям, что край получит 100 автомобилей “скорой помощи”, и я выполню свое обещание», — резюмировал Владимир Миклушевский.

09:40, 02.11.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Вопрос с покупкой машин «Скорой помощи» для Приморья пока остается открытым

here 31.12.2019, 04:38

I just want to say I am beginner to blogs and really liked your web blog. Probably I’m planning to bookmark your website . You really come with outstanding articles and reviews. Thanks for sharing with us your web site.

Love Irrigation 14.01.2020, 10:14

Everyone loves it whenever people get together and share ideas. Great site, keep it up!

learn this here now 18.01.2020, 01:16

I simply want to mention I'm newbie to blogging and definitely liked your web site. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You absolutely come with outstanding writings. Thanks for sharing your website page.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:56

Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for providing this information.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:53

Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I'm going to revisit once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

achat fichier email 05.03.2020, 12:26

This is a topic that is close to my heart... Many thanks! Where are your contact details though?

Judson Shimanuki 06.03.2020, 17:00

I like looking through an article that can make men and women think. Also, many thanks for permitting me to comment.

Desmond Hollard 09.03.2020, 04:40

This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Appreciate it.

you can check here 11.03.2020, 03:47

I simply want to tell you that I am newbie to blogging and site-building and honestly savored this blog. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You definitely have incredible posts. Appreciate it for revealing your webpage.

ash mufareh 13.03.2020, 07:57

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks a lot!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS