Сегодня ночью и завтра утром во Владивостоке ожидается снег

В ночь на субботу под влиянием неглубоких циклонов в крае ожидается небольшой, местами умеренный снег. Днём в субботу циклоны покинут Приморье, и вместе с ними зона осадков переместится на восток. Южный ветер сменится на северный, на побережье ветер усилится.

Во Владивостоке будет облачно, ночью и утром пройдет снег, на дорогах гололедица. Ветер южный умеренный, днем северный сильный. Температура воздуха ночью и днем около нуля.

Днём субботы, 17 ноября, циклон продолжит свое движение на восток и переместится в Японское море. Вслед за ним с севера произойдет вторжение холодных воздушных масс на юг Дальнего Востока. В Приморье температурный фон понизится на 3-6ºС, на побережье усилится северный ветер до 18-20 м/с.

В воскресенье в крае сохранится прохладная, без осадков погода. Во Владивостоке небольшая облачность, без осадков. Ветер северный сильный, днём умеренный. Температура воздуха ночью -4…-6ºС, днем -1…-3ºС.

В начале следующей недели очередной циклон с запада вызовет в Приморье, в том числе и во Владивостоке, снег. В дальнейшем до конца рабочей недели в крае установится холодная, преимущественно без осадков погода. Температурный фон понизится и приблизится к климатической норме.

Во избежание возникновения дорожно-транспортных происшествий ГИБДД по г. Владивостоку настоятельно рекомендует водителям обращать внимание на состояние проезжей части, изменить стиль управления транспортным средством, передвигаться с пониженной скоростью, избегая резких маневров на дороге, соблюдать скоростной режим и безопасную дистанцию между автомобилями.

В ГИБДД подчеркивают, что необходимо как можно скорее «переобуть» своё авто.

Пешеходам же следует переходить проезжую часть в строго установленных местах и только, убедившись в том, что все автомобили остановились и уступают дорогу. В ГИБДД также не советуют пешеходам неожиданно выходить на проезжую часть, поскольку так можно спровоцировать аварийную ситуацию.

При возникновении сложной обстановки на дорогах сотрудники ДПС будут оказывать помощь участникам дорожного движения.

20:44, 16.11.2012 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Сегодня ночью и завтра утром во Владивостоке ожидается снег

this 31.12.2019, 02:07

I simply want to tell you that I am just newbie to blogging and actually savored your web page. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with exceptional articles and reviews. Thanks for sharing your web-site.

Love Irrigation 14.01.2020, 09:19

A motivating discussion is worth comment. I do think that you ought to write more about this subject matter, it may not be a taboo subject but usually people don't discuss these subjects. To the next! Many thanks!

CrowdforApps 15.01.2020, 06:30

I really love your blog... Excellent colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and would love to know where you got this from or just what the theme is named. Thank you.

CrowdforThink 15.01.2020, 12:45

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

Jay Pala 15.01.2020, 22:19

You're so cool! I do not believe I've read through a single thing like that before. So nice to find somebody with genuine thoughts on this subject. Really... thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a little originality.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:00

Great info. Lucky me I came across your site by accident (stumbleupon). I have book marked it for later.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 02:01

I want to to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you post…

achat base de données b2c 05.03.2020, 09:22

An impressive share! I've just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this. And he actually bought me lunch simply because I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your internet site.

Vanesa Figiel 06.03.2020, 13:27

You've made some decent points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

fichier qualifié 06.03.2020, 23:17

Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

Raul Luzzi 08.03.2020, 13:49

Everything is very open with a clear clarification of the challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!

useful source 10.03.2020, 06:31

I just want to mention I am very new to blogging and certainly loved this web site. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You absolutely have awesome articles and reviews. Regards for sharing with us your web-site.

GoFounders Samoa 13.03.2020, 09:08

Can I simply just say what a relief to discover someone who genuinely knows what they're talking about on the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren't more popular since you definitely possess the gift.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS