Жители Приморья могут внести предложения по устройству детей в приемные семьи

В Приморском крае стараются создать комфортные условия для приемных и опекунских семей. Внести свои предложения в будущий закон могут все жители края.

Приморцы могут внести предложения в закон о приемных семьях

Губернатор Приморья Владимир Миклушевский, обращаясь к Законодательному собранию с посланием 28 мая, поручил профильным департаментам подготовить предложения по устройству детей в приемные семьи.
На сегодняшний день краевой департамент образования и науки выполнил просьбу Губернатора. По мнению специалисты, прежде всего, приемным семьям и семьям опекунов нужно увеличить пособия, до величины прожиточного минимума.

«Это хорошее предложение, в нашем крае немало родителей, готовых взять детей на воспитание, но для этого многим из них необходима существенная материальная поддержка», — заявил Владимир Миклушевский.
Сегодня в Приморском крае прожиточный минимум для детей — 9 731 рубль. Сейчас приемные семьи на каждого ребенка в зависимости от района проживания получают ежемесячно от 5 400 до 5 850 рублей.

Над корректировкой уже существующего закона будет работать специальная группа, кроме того, внести свои замечания и предложения смогут все жители края. Обсудить законопроект можно в персональном блоге Владимира Миклушевского, а также на портале «Владмама».

К концу июня работа над законопроектом по увеличению пособий приемным и опекунским семьям будет завершена, затем его рассмотрят парламентарии Приморья – сообщает VestiRegion.ru Пресс-служба Губернатора Приморского края.

16:15, 05.06.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Главная тема → Жители Приморья могут внести предложения по устройству детей в приемные семьи

click 31.12.2019, 04:23

I simply want to tell you that I am just beginner to weblog and certainly enjoyed this web-site. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You amazingly have terrific stories. Kudos for sharing your website page.

Love Irrigation 14.01.2020, 10:36

You made some good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

you can try this out 18.01.2020, 01:18

I just want to say I am just very new to weblog and actually loved this web blog. Most likely I’m want to bookmark your blog post . You definitely come with outstanding articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your website page.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:59

I wanted to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you post…

achat base de données b2b 05.03.2020, 06:36

I seriously love your blog... Great colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal website and would like to find out where you got this from or what the theme is called. Cheers.

Jarred Sultani 06.03.2020, 13:47

Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

achat base de données b2c 06.03.2020, 23:31

I absolutely love your site... Very nice colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and would like to know where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

Marcel Halliburton 08.03.2020, 11:37

Everything is very open with a very clear description of the issues. It was definitely informative. Your website is useful. Many thanks for sharing.

other 10.03.2020, 12:44

I simply want to tell you that I am all new to blogging and site-building and certainly liked this web site. More than likely I’m planning to bookmark your site . You certainly come with perfect posts. Regards for sharing with us your blog.

bare 15.03.2020, 05:16

This is a topic that is near to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

bare 15.03.2020, 05:22

This is a topic that is close to my heart... Many thanks! Exactly where are your contact details though?

bare 15.03.2020, 12:13

I quite like looking through an article that can make men and women think. Also, thanks for permitting me to comment.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS