По осени считают: выборы мэра Владивостока пройдут 8 сентября

Депутаты Думы Владивостока большинством голосов назначили дату выборов мэра приморской столицы. Они пройдут, как и ожидалось, в единый день голосования — во второе воскресенье сентября, то есть 8-го числа. «Против» голосовали семеро коммунистов и представителей ЛДПР.

Следовательно, вскоре начнется избирательная кампания — де-факто, впрочем, уже начатая. Действующий глава Владивостока Игорь Пушкарев давно не скрывает своих намерений остаться у руля еще на одну пятилетку, хотя и замечает с легким кокетством, что на самом деле «мечтает не работать мэром», потому что это «работа неблагодарная». Коммунисты, вероятнее всего, выдвинут кандидатом депутата гордумы Олега Вельгодского (прежде назывались фамилии депутатов ЗС Беспалова и Самсонова, но после этого в коммунистическом лагере произошел раскол). Участник праймериз «Единой России» Алексей Клецкин — экс-зампрокурора Владивостока, экс-глава администрации ЗАТО Большой Камень, известный своим демонстративным выходом из «ЕР», — снялся с праймериз, заявив, что они проходят недемократично и непрозрачно, и пообещал пойти в мэры самостоятельно. Не исключено, что самостоятельно выдвинется и депутат ЗС Виктория Николаева — сестра экс-мэра Владивостока Николаева, также снявшаяся с праймериз.

Если говорить об экс-мэрах, то во Владивостоке уже был замечен Виктор Черепков, который намерен пойти на выборы от «Альянса Зеленых» (свою партию «Свобода и народовластие» ему зарегистрировать не удалось). О своих амбициях заявил и другой бывший мэр — Юрий Копылов.

Среди «несистемных» — главред газеты «Народное вече» Мария Соловьенко, дважды смутившая Путина и теперь планирующая пойти в мэры от Республиканской партии России.

Возможны и другие партийные выдвиженцы: непримиримый оппозиционер Николай Марковцев от «Яблока», депутат гордумы Андрей Андрейченко от ЛДПР и т. д. Но столь яркая обойма кандидатов всего лишь создает видимость оживленной политической борьбы. Несколько месяцев назад в Избирательный кодекс Приморского края с подачи депутатов-единороссов была принята поправка о том, что выборы муниципальных глав в Приморье будут проходить в один тур. Это резко поднимает шансы действующего главы Пушкарева, поскольку в первом и единственном туре голоса «несогласных» раздербанят соперники, а образовать блок уже не будет возможности. Не случайно депутаты ЗС от КПРФ, пытавшиеся противостоять принятию данной поправки, называли ее заточенной именно под нынешнего главу.

Егор Кузичев, «Новая Газета во Владивостоке»

13:00, 22.06.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → По осени считают: выборы мэра Владивостока пройдут 8 сентября

spiral binding London 02.03.2020, 04:45

Right here is the right web site for anybody who wishes to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that's been written about for many years. Great stuff, just wonderful.

Leanne Brashears 03.03.2020, 22:49

Excellent post. I certainly appreciate this site. Continue the good work!

styluxitalian 04.03.2020, 03:24

Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and don't seem to get anything done.

Ebony Fuller Shopp 04.03.2020, 03:50

I'm extremely pleased to find this page. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book-marked to look at new information in your web site.

air asia 04.03.2020, 13:41

This is a topic which is near to my heart... Cheers! Exactly where can I find the contact details for questions?

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:56

I could not refrain from commenting. Very well written.

WoodHaus Maimi Remodel 05.03.2020, 04:02

An outstanding share! I've just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your internet site.

achat base de données b2c 05.03.2020, 09:14

After checking out a number of the blog posts on your web page, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and tell me your opinion.

massage therapy stuff 05.03.2020, 19:31

There is certainly a lot to find out about this subject. I really like all of the points you have made.

cheap 05.03.2020, 21:28

Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

Festplatten Recycling 06.03.2020, 07:34

This page definitely has all the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

Ramonita Toefield 06.03.2020, 16:07

Hello there! This post could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he's going to have a great read. Thanks for sharing!

achat base de données b2b 06.03.2020, 23:57

This is a topic which is close to my heart... Many thanks! Exactly where can I find the contact details for questions?

hyip monitors 08.03.2020, 03:19

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody having the same RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx.

Kip Lestor 09.03.2020, 11:54

Good info. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I have saved it for later.

pl/sql diagram 09.03.2020, 21:06

Good web site you've got here... It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!!

wall insulation 09.03.2020, 23:47

I'm pretty pleased to find this great site. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it and I have you book marked to check out new stuff on your site.

pop culture 10.03.2020, 03:15

You are so interesting! I do not think I've read anything like this before. So wonderful to find somebody with original thoughts on this issue. Really... thanks for starting this up. This website is something that's needed on the web, someone with a little originality.

our website 11.03.2020, 02:52

I just want to say I am new to blogging and site-building and actually enjoyed this web blog. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You surely come with terrific posts. Appreciate it for revealing your web page.

cruise 12.03.2020, 05:45

Very good post. I'm dealing with many of these issues as well...

toronto custom fences 12.03.2020, 09:01

I was able to find good information from your content.

Procura in Londra 12.03.2020, 10:00

An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this subject here on your web page.

Notary Southall 12.03.2020, 17:44

Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It's always interesting to read through articles from other writers and practice something from their web sites.

Audi Malaysia 13.03.2020, 13:15

I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. I'm very happy I came across this in my hunt for something relating to this.

Johnette Cady 13.03.2020, 19:02

I was able to find good advice from your blog articles.

powerball 13.03.2020, 19:50

An outstanding share! I've just forwarded this onto a friend who was conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch simply because I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your blog.

d link installation 14.03.2020, 00:40

Excellent post! We will be linking to this particularly great post on our website. Keep up the good writing.

digital media optimization 14.03.2020, 10:37

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!

Netflix 14.03.2020, 20:46

Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a good article… but what can I say… I put things off a lot and don't seem to get nearly anything done.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS