Молодым специалистам помогут в центрах занятости Приморья

В разгаре пора выпускных экзаменов и получения дипломов в учреждениях профессионального образования края.

Выпускникам помогут найти работу в центре занятости населения

По информации департамента труда и социального развития, из числа выпускников за помощью в трудоустройстве чаще всего обращаются бухгалтеры, экономисты в различных областях, юристы менеджеры по отраслям, а также операторы ЭВМ, психологи, социальные работники.

Вместе с тем, сегодня региональный рынок труда испытывает наибольшую потребность в квалифицированных рабочих кадрах. В службе занятости Приморского края на 1 июня заявлено около 67 тысяч вакансий, более 80% из которых — по рабочим специальностям. Наиболее востребованными остаются специалисты в сфере строительства, сельского хозяйства, обрабатывающего производства, образования, услуг, оптовой и розничной торговли, здравоохранения.

По данным прошлого года в службу занятости Приморского края за содействием в трудоустройстве обратилось более 1,5 тысячи выпускников учреждений образования всех уровней. Более 45% из них – соискатели с дипломами высших учебных заведений. Почти 1200 молодых людей получили статус безработного – для них не сразу нашлось подходящее место для начала трудовой деятельности.

Согласно мониторингу выпуска крупнейших вузов Приморья, специалисты сделали следующие интересные выводы: 10-15 лет назад образование в Приморье перестало быть специализированным. Технические вузы выпускали гуманитариев, а гуманитарные брались учить инженеров. Отсюда – достаточно большое количество невостребованных специалистов — VestiRegion.ru специалист Департамента труда и социального развития в Приморье Елена Сумина.

Тем не менее, анализ показывает, что в последние четыре года наблюдается положительная тенденция к возвращению учебных заведений, и особенно вузов, к своей профильности. Это позволяет им быстрее реагировать на запросы рынка труда, готовить специалистов, востребованных в экономике Приморья. Как результат — снижение в 2012 году численности выпускников, обратившихся в центры занятости населения. В 2012 году таких соискателей было меньше на 400 человек, чем в 2011.

17:20, 26.06.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → Молодым специалистам помогут в центрах занятости Приморья

DATENTRÄGERVERNICHTUNG 06.03.2020, 03:49

Howdy, I think your blog could possibly be having browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful site.

achat base de données b2b 06.03.2020, 22:25

This excellent website certainly has all the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

btc hyip 08.03.2020, 05:43

Very good article. I definitely love this site. Continue the good work!

Lonnie Mildrum 09.03.2020, 05:14

An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you should write more on this subject, it may not be a taboo matter but generally folks don't talk about such issues. To the next! Kind regards!

reverse engineering of pl/sql 09.03.2020, 21:03

That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read article.

roof insulation 09.03.2020, 23:44

Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't manage to get nearly anything done.

hop over to this web-site 10.03.2020, 02:04

I just want to tell you that I am very new to blogging and seriously enjoyed this website. Very likely I’m going to bookmark your site . You really come with perfect well written articles. Thanks for revealing your blog site.

music podcast 10.03.2020, 04:41

Very good information. Lucky me I came across your site by chance (stumbleupon). I've saved it for later!

flight 12.03.2020, 04:09

I really love your blog... Pleasant colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or what the theme is called. Thanks.

toronto custom gates 12.03.2020, 09:00

A motivating discussion is worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more on this issue, it may not be a taboo subject but usually folks don't speak about such issues. To the next! Kind regards!

Procura Londra 12.03.2020, 11:14

There is definately a lot to learn about this issue. I love all of the points you've made.

Notary Public Hayes 12.03.2020, 16:22

You are so interesting! I do not think I've truly read something like that before. So good to discover somebody with original thoughts on this issue. Really... thank you for starting this up. This site is something that's needed on the web, someone with some originality.

Marquita Bossley 13.03.2020, 18:48

After looking at a few of the blog posts on your website, I honestly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me how you feel.

korea powerball 13.03.2020, 21:06

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is really good.

how to setup linksys router for wifi 13.03.2020, 23:49

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is very good.

best chicken recipes 14.03.2020, 04:03

Good web site you have here... It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

guest post keyword list 14.03.2020, 08:44

Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

cool website designs 14.03.2020, 11:38

Hi there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS