Оформление цветников на даче

При наличии дачи появляется прекрасная возможность отдохнуть, провести отлично время и заняться полезным физическим трудом. На даче можно не только заниматься разведением огорода. Но и создать уголок, с помощью которого можно отвлечься от насущных проблем. Для многих дачников таким своеобразным местом отдыха стали их цветники.

Перед тем, как разбить цветник:

  1. Следует найти участок, подходящий для осуществления этой идеи.
  2. Создать границы цветника, чтобы предупредить разрастание растений.
  3. Перед посадкой самих цветов, следует сделать и при желание украсить тропинки.
  4. Самое главное — высадить цветы. 

Высаживая цветы, следует учесть особенности каждого растения и уход за ним. Создавая цветники, обязательно надо сочетать цвета растений.

Советы по соблюдению цветовых гамм:

  • Не желательно использовать в одном цветнике более 5 цветов.
  • Чтобы привлечь внимание к какой-то определенной части цветника, то ее надо выделить тем цветом, который будет расположен только в той конкретной части.
  • Соблюдение правила смешивания цветов: холодные с холодными, теплые с теплыми.
  • Приятная гармония в цветнике создается при удачном сочетание мягких цветов с яркими.

Что следует учесть, оформляя цветник:

  1. Для каждого вида растения требуется соответствующая почва и уход за ним. Поэтому обязательно надо учесть соседство растений между рядом друг с другом, чтобы требования к почве совпадали и была доступность для ухода за цветами.
  2. Не следует засаживать цветник различными видами цветов. Лучше учесть сочетание нескольких растений по окраске и периоду их цветения.
  3. Не обязательно все цветы должны быть на одном уровне, можно высадить цветы в несколько ярусов.
  4. Рекомендуется продумать такую высадку растений, чтобы те, которые уже отцвели, сменялись новыми. Таким образом, будет достигнута взаимозаменяемость.
  5. Лучше всего высаживать цветы-многолетник, им не требуется постоянная пересадка.

По окончании очередного сезона лучше всего оставлять свободные места в цветнике, чтобы каждый год была возможность что-то подсадить или пересадить. Рекомендации и полезные советы по оформлению садового участка еще можно найти на сайте по современным ограждениям и другим вариантам обустройства: pergonen.ru. Самое главное в деле создания и оформления цветника не спешить, а подойти творчески к этому вопросу, с учетом индивидуальных особенностей каждого растения.

12:43, 09.08.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Публикации → Оформление цветников на даче

upholstery cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 20:41

Wonderful post! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the great writing.

Locksmith Services near you 26.02.2020, 22:37

There is certainly a lot to know about this subject. I really like all of the points you've made.

Boxing 27.02.2020, 05:20

Good day! I just want to offer you a huge thumbs up for the great info you have right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:43

I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post…

Evangelism 28.02.2020, 06:32

Great web site you've got here... It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

sucks 29.02.2020, 04:13

This is the right webpage for anybody who hopes to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been discussed for decades. Excellent stuff, just great.

post ad free 29.02.2020, 06:22

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Many thanks for sharing.

spiral binding London 29.02.2020, 07:54

I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about. Now i'm very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

townhouses in dubai 29.02.2020, 13:04

A fascinating discussion is worth comment. I think that you should publish more on this topic, it may not be a taboo subject but usually folks don't talk about these subjects. To the next! Best wishes!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:55

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the largest changes. Many thanks for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 20:46

Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I can't join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks.

achat base de données b2b 05.03.2020, 11:31

Hi! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you have got right here on this post. I am coming back to your website for more soon.

Sierra Spataro 06.03.2020, 13:58

May I simply say what a relief to uncover someone that genuinely understands what they're discussing over the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people need to look at this and understand this side of the story. I can't believe you're not more popular since you surely possess the gift.

achat base de données b2b 07.03.2020, 04:51

You are so awesome! I do not think I have read through a single thing like that before. So wonderful to discover somebody with genuine thoughts on this subject. Really... many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with some originality.

click here now 11.03.2020, 03:39

I just want to mention I'm beginner to blogs and seriously loved this web page. Most likely I’m planning to bookmark your site . You amazingly have wonderful articles. Bless you for sharing with us your blog.

bare 15.03.2020, 05:17

bookmarked!!, I love your blog.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS