За неуплату алиментов много раз судимый должник вновь пойдет под суд

Житель Пограничного района Приморья, имеющий 8 судимостей, вновь предстанет перед судом за неуплату алиментов.

Мировые судьи обязали его выплачивать 1100 ежемесячно несовершеннолетней дочери 1997 года рождения еще в 2006 году, но мужчина это решение игнорировал.

На данный момент, начиная с 2008 года, нерадивый отец имеет уже четыре судимости за неуплату алиментов, а до 2008 года его четыре раза судили за кражу. 

Но все эти меры на должника не действуют. Он перебивается случайными небольшими заработками, и помощи дочери так и не оказывает.

Понимая, что уговоры, предупреждения и профилактические беседы на нерадивого отца не действуют, судебный пристав вновь решил привлечь папашу к уголовной ответственности.

А в Октябрьском районе должник, пытаясь спастись от уголовного наказания, сбежал через потайной ход.
Приставы приехали в поселок Липовцы, чтобы принудительно доставить должника в суд. Зайдя в квартиру, они обнаружили разобранные стены. 

Соседи разыскиваемого рассказали, что мужчина живет в соседней квартире. Дверь никто не открыл, и пристав решил обойти дом вокруг, оставив коллегу у входа в квартиру.

Рассмотрев развалины, служитель закона обнаружил потайной вход, а вскоре из него прямо к нему в объятия выбежал должник. Свое поведение он объяснил тем, что боялся уголовного наказания – сообщает VestiRegion.ru пресс-служба УФССП России по Приморскому краю.

15:15, 13.08.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Общество → За неуплату алиментов много раз судимый должник вновь пойдет под суд

why not try here 31.12.2019, 03:41

I just want to tell you that I am very new to weblog and absolutely liked you're web site. Most likely I’m likely to bookmark your website . You certainly come with outstanding articles and reviews. Regards for sharing your website page.

Jonie Kaltenhauser 14.01.2020, 02:59

Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes that will make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

my link 18.01.2020, 01:41

I just want to say I am all new to weblog and definitely loved your blog. Very likely I’m likely to bookmark your blog . You surely come with great stories. Appreciate it for sharing your website page.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:56

Howdy! This article could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I'll send this post to him. Pretty sure he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:56

Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

achat base de données b2b 05.03.2020, 06:54

I blog quite often and I genuinely appreciate your information. The article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

Rubye Waldbauer 06.03.2020, 13:36

That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

fichier qualifié 07.03.2020, 00:58

This is a topic that is close to my heart... Cheers! Exactly where can I find the contact details for questions?

Sandy Brucks 08.03.2020, 10:25

Good information. Lucky me I recently found your site by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

discover this info here 10.03.2020, 22:57

I simply want to tell you that I'm all new to blogs and really liked your web site. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You amazingly come with fabulous articles. Thanks for sharing with us your web-site.

Traffic Generation 13.03.2020, 06:41

Greetings! Very helpful advice within this post! It's the little changes which will make the most significant changes. Thanks for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS