Как обезопасить автомобиль от угона

Если большинство опасностей и рисков, которым подвергаются автомобилисты и их машины предусмотреть и минимизировать практически невозможно, то уж постараться защитить от угона свое любимое авто просто необходимо.

Вряд ли похитители повезут вашу «ласточку» в компании, которые предлагают выкуп автомобилей с пробегом. В наше время пристроить угнанную машину не составляет труда. Чтобы потом не гадать разобрали ваш драгоценный автомобиль на запчасти или он благополучно возит нового владельца, стоит вовремя озаботиться установкой противоугонной системы или автосигнализации. Кстати между ними такая же разница как между квартирным замком и звонком – первая мешает проникновению и призвана предотвратить взлом, а вторая оповещает владельца авто о том что к нему нагрянули не прошеные гости.

Средства защиты авто от угона и их характеристики

С автосигнализацией все просто – различаются лишь наборы оповещающих сигналов – визуальные (горящие или мигающие лампочки), звуковые, и путем передачи сообщения на мобильник или специальный брелок.

Противоугонные системы бывают механические (блокираторы на рулевое управление и КПП) и электронные (иммобилайзеры, работающие на основе сложных электронных схем и блокирующие двигатель, прерывающие одну из электрических цепей или подачу топлива).

Не будем рассматривать ситуации, когда среди ночи на светофоре или в незнакомом закоулке водителя пытаются заставить покинуть машину криминальные элементы. Или когда угоняют машину у водителя, который безответственно бросив в машине ключи «отлучился» за сигаретами, в магазин, да просто отошел от машины. Какую же систему защиты выбрать для своего авто и как противостоять современным «электронщикам» с их код-грабберами, разблокировщиками, банальными кусачками и другим «вооружением»?

А ответ прост: одна система хорошо – а две – лучше. Если есть желание и средства действительно обезопасить свою машину, то сделать это можно только поставив и спутниковую и механическую противоугонную систему.

При этом чтобы избежать подвоха со стороны установщиков, следует ставить системы в разных салонах. Так же, выбирая спутниковую противоугонную систему, следует уделить внимание функциям, отвечающим за безопасность, а не «комплексу дополнительных услуг» в виде прогревания салона и др. Чем у системы больше всяких блокировок, функций и алгоритмов, тем сложнее и дольше будет идти процесс взлома.

20:52, 20.08.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Публикации → Как обезопасить автомобиль от угона

business cards London 02.03.2020, 04:40

I enjoy reading through a post that can make men and women think. Also, thanks for allowing me to comment.

Dominic Challender 03.03.2020, 22:57

When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Kudos.

styluxitalian 04.03.2020, 02:59

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Many thanks.

Ebony Fuller Shopp 04.03.2020, 04:40

Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:46

After looking into a handful of the blog posts on your web site, I really like your way of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and tell me your opinion.

n26 avis 04.03.2020, 14:25

I really like reading a post that can make men and women think. Also, thank you for allowing for me to comment.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:43

Great article. I am experiencing many of these issues as well...

WoodHaus Design 05.03.2020, 04:22

Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that will make the largest changes. Thanks a lot for sharing!

achat base de données b2c 05.03.2020, 15:04

Next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you'd have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you were not too busy searching for attention.

hot women whatsapp 05.03.2020, 20:19

That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read article!

bra 05.03.2020, 23:18

This website definitely has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

DATENTRÄGERVERNICHTUNG 06.03.2020, 06:28

Hello! I just wish to offer you a big thumbs up for your excellent information you've got here on this post. I am returning to your website for more soon.

fichier qualifié 07.03.2020, 03:43

The next time I read a blog, I hope that it won't disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you'd have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

btc hyip 08.03.2020, 06:24

This is a topic that's near to my heart... Thank you! Where are your contact details though?

Horace Burrichter 08.03.2020, 15:59

I could not resist commenting. Exceptionally well written!

pl/sql diagram 09.03.2020, 21:39

It’s difficult to find experienced people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

insulation 10.03.2020, 00:17

Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for supplying this information.

music 10.03.2020, 03:06

Very good information. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon). I've saved it for later!

additional info 10.03.2020, 03:35

I just want to say I'm all new to blogs and seriously enjoyed this web-site. Likely I’m planning to bookmark your site . You certainly come with outstanding posts. Thank you for revealing your blog.

rental 12.03.2020, 03:09

This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read article.

toronto decks 12.03.2020, 08:24

Hi! I simply would like to offer you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post. I am returning to your blog for more soon.

Notary Ealing 12.03.2020, 16:47

Can I simply say what a comfort to discover somebody who truly understands what they are discussing on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular given that you most certainly have the gift.

Volvo Malaysia 13.03.2020, 15:39

This site definitely has all of the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

Dianna Lemaitre 13.03.2020, 18:08

This is the perfect blog for anybody who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been written about for a long time. Wonderful stuff, just excellent.

powerball 13.03.2020, 21:16

Very good article. I am experiencing some of these issues as well...

belkin ac1200fe firmware 13.03.2020, 23:39

I'm very pleased to uncover this site. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you book-marked to see new things in your blog.

bread recipes 14.03.2020, 04:35

This excellent website truly has all the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

guest post requirements 14.03.2020, 08:00

Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!

best seo 14.03.2020, 12:37

Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

Netflix 14.03.2020, 20:17

I really like looking through a post that will make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment.

bare 15.03.2020, 06:20

I blog often and I really thank you for your information. The article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS