Семьи из Амурской области приедут в Приморье на отдых

Новая группа людей из пострадавшей от сильного паводка Амурской области прибудет в Приморье завтра, 19 сентября. Семьи с детьми отдохнут в санатории «Лазурный» в пригороде Владивостока.

В составе группы – 38 родителей и 56 детей, в том числе малыши 2012 и 2013 годов рождения. Это жители города Свободный и сел Гродеково, Усть-Ивановка, Верх-Благовещенск и Чигири Амурской области.

В Приморье семьи прибудут на поезде. Специально для них к регулярному составу добавили два спальных вагона и отдельный вагон-ресторан.

Как сообщили в департаменте образования и науки, планируется, что родители с детьми пробудут в санатории 21 день. Для них будет организован курс оздоровления и культурная программа.

Напомним, Приморский край уже принял на отдых более двух тысяч детей из регионов, пострадавших от паводка. Более тысячи детей приехали по приглашению Губернатора края Владимира Миклушевского, остальные – по федеральной программе. Для ребят организован учебный процесс, а также масштабная развлекательная программа.

На селекторном совещании с Президентом России Владимиром Путиным Владимир Миклушевский отметил, что Приморье готово принять еще три тысячи людей из терпящих бедствие регионов — сообщает VestiRegion.ru пресс-служба Губернатора Приморского края. 

16:16, 18.09.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Приморье → Семьи из Амурской области приедут в Приморье на отдых

other 30.12.2019, 22:48

I simply want to tell you that I'm very new to blogs and seriously liked this web blog. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog post . You actually have beneficial articles. Thanks a bunch for sharing your blog site.

Pablo Slomba 13.01.2020, 08:53

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Cheers!

Love Irrigation 14.01.2020, 08:03

Very good post. I certainly appreciate this website. Stick with it!

Clifton Hodder 15.01.2020, 19:28

Hello, I do believe your site may be having browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it's got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent site.

fichier qualifié 05.03.2020, 11:40

Everyone loves it when people come together and share ideas. Great website, continue the good work.

Guy Wallace 06.03.2020, 13:43

Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to make a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and don't manage to get anything done.

fichier qualifié 07.03.2020, 04:09

It’s difficult to find experienced people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Cherie Benard 08.03.2020, 16:41

Good day! I simply wish to give you a big thumbs up for your excellent info you've got here on this post. I'll be coming back to your website for more soon.

see this here 10.03.2020, 02:31

I just want to tell you that I'm all new to blogging and site-building and seriously liked your web site. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with fabulous articles and reviews. Thank you for sharing your website page.

GoFounders Canada 13.03.2020, 07:10

Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS