Путин пообещал изыскать 20 миллионов рублей на томограф во Владивостоке

Президент РФ Владимир Путин в ходе большой пресс-конференции, которая прошла в четверг, 19 декабря, пообещал редактору приморской газеты «Народное Вече» Марии Соловьенко, что 20 миллионов рублей на новый томограф для медцентра ДВФУ будут обязательно найдены.

«Изыщем, это стопроцентно, даже не обсуждается», — заявил Путин.

Вместе с тем, как сообщила краевая администрация, прибор, необходимый для обеспечения работы позитронно-эмиссионного томографа (ПЭТ) в медцентре Дальневосточного федерального университета, обойдется в сумму 100-150 миллионов рублей.

В настоящее время ПЭТ не работает, поскольку в регионе отсутствует производство радиофармпрепарата — короткоживущих изотопов. Ввоз радиофармпрепарата из других регионов также затруднителен, поскольку время жизни этих изотопов довольно коротко.

Напомним, что торжественная церемония открытии нового медицинского центра ДВФУ, оснащенного по последнему слову техники, состоялась 1 июля этого года. Участие в мероприятии приняли вице-премьер российского правительства Игорь Шувалов губернатор Приморья Владимир Миклушевский. Специально для них была организована экскурсия, высокие гости увидели современное диагностическое оборудование, а также оборудование для операций и послеоперационного восстановления. Владимир Миклушевский отметил тогда, что «центр будет работать по международным стандартам, приморцам будут доступны высококачественные услуги, в том числе и по медицинским полисам».

11:44, 20.12.2013 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Путин пообещал изыскать 20 миллионов рублей на томограф во Владивостоке

our website 31.12.2019, 07:11

I just want to say I am just all new to blogging and honestly liked your web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You actually come with beneficial writings. Many thanks for sharing your blog.

Thomas Guedes 14.01.2020, 01:52

Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It's always useful to read articles from other authors and use something from their websites.

Love Irrigation 14.01.2020, 10:26

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is also really good.

CrowdforApps 15.01.2020, 07:55

Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I'm going to return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

CrowdforThink 15.01.2020, 12:20

Good write-up. I certainly love this site. Stick with it!

Trinidad Nick 16.01.2020, 02:17

Spot on with this write-up, I honestly believe that this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice.

like this 18.01.2020, 01:02

I just want to tell you that I am all new to blogging and site-building and absolutely savored your blog site. Very likely I’m planning to bookmark your website . You actually come with wonderful articles and reviews. Kudos for sharing your blog site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:38

Good web site you have here... It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 00:44

Hello there! This article could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he'll have a great read. Thanks for sharing!

achat base de données b2c 05.03.2020, 14:06

Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I'm going to come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

Alonso Prysock 06.03.2020, 17:11

Everything is very open with a precise description of the issues. It was really informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing!

achat base de données b2c 07.03.2020, 02:52

You are so awesome! I don't suppose I've read through something like this before. So wonderful to find somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously... many thanks for starting this up. This website is one thing that's needed on the web, someone with some originality.

Joana Verrett 09.03.2020, 04:39

Excellent blog you have got here... It’s difficult to find high quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS