Во Владивосток с дружественным визитом прибыли корабли ВМС Индии

В понедельник, 14 июля во Владивостоке состоялась торжественная встреча отряда кораблей ВМС Индии в составе эсминца «Ранвиджай», фрегата «Шивалик» и судна снабжения «Шакти» под флагом командующего Восточным флотом ВМС Индии контр­адмирала Атула Кумара Джейна.

На борту трех военных кораблей из Индии – около 800 моряков, из которых 140 офицеров. Во Владивостоке они в течение двух дней будут знакомиться с достопримечательностями города, а также проведут встречи и обменяются опытом воинской службы с коллегами Тихоокеанского флота.

Встрече на пирсе предшествовал ритуал обмена салюта наций. При входе в пролив Босфор Восточный с батареи Назимова индийские корабли приветствовали артиллерийскими залпами. На 33 причале индийского адмирала встретил заместитель командующего Тихоокеанским флотом контр­адмирал Андрей Рябухин. Во время торжественной церемонии была построена рота почетного караула и оркестр штаба ТОФ.

Как сообщает пресс-служба ТОФ, на брифинге, который состоялся после вручения традиционных российских хлеба и соли, командир отряда ВМС Индии рассказал о целях визита и предстоящих совместных российско­индийских учениях в море. В своем выступлении он отметил, что в последнее время между Россией и Индией сложились очень тесные отношения. Основной целью учений станет дальнейшее укрепление и совершенствование совместных с ВМФ России действий на море, отработка контртеррористических и антипиратских сценариев. Также Атул Кумар Джейн поблагодарил офицерский состав и жителей города за теплый прием.

В этот же день во Владивостокском доме офицеров флота прошла протокольная встреча командующего Восточным флотом ВМС Индии Атулом Кумаром Джейном и начальником штаба Тихоокеанского флота вице­адмиралом Владимиром Касатоновым.

Во вторник, 15 июля, с 13 до 15 часов индийские военные корабли будут открыты для посещения жителями и гостями Владивостока. В 15:00 на борту гвардейского ракетного крейсера «Варяг» состоится церемония открытия совместного российско­индийского военно­морского учения «ИНДРА­2014».

В ходе совместных учений, запланированных на 17 июля, военные моряки обеих сторон совершат морские маневры в акватории залива Петра Великого в Японском море. Военные моряки обеих стран проведут тактическое маневрирование, защиту кораблей на незащищенном рейде и обмен вертолетами. Будут практически отработаны вопросы оказания помощи судну терпящему бедствие, пополнения запасов в море, а также совместная организация противолодочной, противовоздушной и противокорабельной обороны. Планируется нанесение совместных ракетно­артиллерийских ударов по морским и воздушным целям.

От российской стороны в маневрах будут участвовать гвардейский ракетный крейсер «Варяг», эсминец «Быстрый», большой десантный корабль «Пересвет», суда обеспечения и морская авиация с обеих сторон.

19 июля борту флагмана ТОФ гвардейского ракетного крейсера «Варяг» будут подведены итоги «ИНДРЫ­2014».

Церемония проводов отряда кораблей ВМС Индии состоится прямо в море.

14:26, 14.07.2014 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Во Владивосток с дружественным визитом прибыли корабли ВМС Индии

achat base de données b2c 07.03.2020, 00:06

Great site you have here... It’s hard to find high quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!

hyip btc 08.03.2020, 05:30

When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Appreciate it.

Vina Scadden 09.03.2020, 11:04

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Kudos.

pl/sql to uml tool 09.03.2020, 20:34

That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read article!

floor insulation 09.03.2020, 23:13

This is a topic that's near to my heart... Best wishes! Where can I find the contact details for questions?

podcasting 10.03.2020, 04:49

Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don't seem to get anything done.

hotel 12.03.2020, 03:42

An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people don't talk about these topics. To the next! Many thanks!

toronto custom gates 12.03.2020, 08:47

Your style is so unique compared to other folks I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

Notar in Londra 12.03.2020, 11:20

After exploring a handful of the articles on your website, I honestly appreciate your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me how you feel.

Notary Hayes 12.03.2020, 17:48

I truly love your website... Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal site and would like to know where you got this from or what the theme is called. Appreciate it.

Volvo Malaysia 13.03.2020, 13:08

Hello there! This post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he'll have a great read. Thanks for sharing!

Svetlana Goodridge 13.03.2020, 16:17

Hello there, I believe your site could be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent blog!

powerball site 13.03.2020, 19:48

A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to publish more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not talk about these subjects. To the next! Best wishes.

install driver and tp-link wireless utility 14.03.2020, 00:58

You've made some good points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

apple recipes 14.03.2020, 03:23

I absolutely love your website... Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal blog and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Thanks.

best seo optimization 14.03.2020, 12:31

Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back often!

Netflix 14.03.2020, 20:49

May I just say what a relief to uncover someone that actually understands what they are discussing online. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people really need to look at this and understand this side of the story. I can't believe you aren't more popular because you definitely have the gift.

bare 15.03.2020, 05:49

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Thank you!

bare 15.03.2020, 13:02

Excellent blog post. I definitely love this website. Keep it up!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS