C чего начнёт работу Васильева на посту министра образования

Новый министр образования и науки РФ Ольга Васильева начнет работу с анализа проводившихся реформ, пишет газета «Коммерсант».

Ранее стало известно, что президент РФ Владимир Путин подписал указ об отставке министра образования и науки Дмитрия Ливанова, при котором в 2013 году была начата реформа Российской академии наук. 

«Васильева заявила, что начнет работу с анализа реформ, проводившихся министерством», — пишет издание.

Президент РАН Владимир Фортов заявил, что смена руководства министерства образования и науки необходима в свете проблем, которые появились в ходе проводимой реформы. Он также выразил надежду, что после назначения Васильевой, ситуация изменится к лучшему.

Вместо Ливанова Минобрнауки возглавила работавшая в администрации президента РФ ученый-историк Ольга Васильева, в 1991—2002 годах занимавшая разные должности в структуре Института российской истории РАН.

Что известно о новом министре — в материале ТАСС.

Образование

Ольга Юрьевна Васильева родилась 13 января 1960 г. в г. Бугульме Татарской АССР (ныне Республика Татарстан).

Окончила дирижерско-хоровое отделение Московского государственного университета культуры и искусств (ныне Московский государственный институт культуры), затем — исторический факультет Московского педагогического государственного института (ныне университет), а также факультет «Международные отношения» Дипломатической академии МИД РФ.

Научная и преподавательская деятельность

Профессор кафедры государственно-конфессиональных отношений Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте РФ (РАНХиГС).
В 1990 г. в Институте российской истории Российской академии наук (РАН) защитила диссертацию кандидата исторических наук на тему «Советское государство и деятельность Русской Православной Церкви в годы Великой Отечественной войны». В 1999 г. в Институте российской истории РАН защитила докторскую диссертацию на тему "Русская Православная Церковь в политике Советского государства в 1943—1948 гг. ".

С 1991 г. по 2002 г. работала в Институте российской истории Российской академии наук: младшим научным сотрудником, впоследствии ведущим научным сотрудником, руководителем Центра истории религии и церкви.

С 2002 г. — заведующая кафедрой государственно-конфессиональных отношений РАНХиГС. Руководитель магистерской программы «Безопасность межконфессиональных и межэтнических отношений». Научный руководитель более 20 кандидатов наук.

С 2003 г. — преподаватель Сретенской духовной семинарии.

С октября 2012 г. — заместитель начальника Управления по общественным проектам Администрации президента РФ.

В 2014 г. вошла в состав рабочей группы по подготовке концепции нового учебно-методического комплекса по отечественной истории.
Член Международной ассоциации истории религий.

Входит в состав редколлегий журналов «Наука и религия», «Государство, религия, церковь в России и за рубежом», «Историко-религиоведческие исследования».
Являлась членом Совета по освещению религиозной тематики в электронных СМИ при Министерстве РФ по делам печати, телерадиовещания и средств массовых коммуникаций.

Входила в состав комиссии по вопросам религиозных объединений при правительстве РФ и рабочей группы комиссии при президенте РФ по делам инвалидов по вопросам создания условий для участия инвалидов в культурной жизни общества.

Автор около 150 научных работ, в т.ч. семи монографий. Составитель сборника «Русская Православная Церковь в годы Великой Отечественной войны» (2009), автор монографий «Скрытая правда войны: 1941 год. Неизвестные документы» (1992), «Красные конквистадоры» (1994), "Русская Православная Церковь в политике Советского государства 1943—1948 гг. " (1999), «Русская Православная Церковь и Второй Ватиканский Собор» (2004) и др., статей «Колокольный стон индустриализации» (1990), «Бриллианты для диктатуры пролетариата» (1992), «Ватикан в горниле войны» (1995), «Сталин и Ватикан» (1995), учебника «История религий в России» (2004), книг «Церковь и война» (2005), «Духовенство на войне» (2005), сборник «Государственно-церковные отношения хрущевского периода» (2005), «Власть и Русская православная церковь (1945—1991)» (2005), «Церковь и власть в XX веке» (2007), "Сокрушение совести. Из истории церковно-государственных отношений в 1917 г. " (2007) и др.

В интервью порталу Православие.ру в январе 2010 г. Ольга Васильева отметила, что необходимо «выстроить правильные отношения между церковью и властью, правильные отношения со всех точек зрения, потому что церковь — это один из немногих институтов, которому общество доверяет. И это очень важно». 

09:23, 20.08.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → C чего начнёт работу Васильева на посту министра образования

unilag postgraduate admission form now available 20.02.2020, 00:27

An impressive share! I've just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner because I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this subject here on your website.

plant seeds 21.02.2020, 14:33

I needed to thank you for this good read!! I absolutely loved every bit of it. I've got you book-marked to check out new stuff you post…

Vector Magic Crack 21.02.2020, 15:53

I truly love your blog... Very nice colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own site and want to learn where you got this from or what the theme is called. Many thanks!

Legal justice Advocates 21.02.2020, 20:47

This is the perfect blog for everyone who really wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for years. Great stuff, just excellent.

male extra avis 22.02.2020, 09:03

This is the right blog for everyone who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for decades. Wonderful stuff, just great.

crazybulk avis 22.02.2020, 21:26

You've made some good points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

car roof top bags 23.02.2020, 04:22

I was able to find good advice from your blog articles.

journal 23.02.2020, 08:41

You should be a part of a contest for one of the best websites online. I will highly recommend this site!

super peach wear 23.02.2020, 10:00

That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read post!

Placenta pills 23.02.2020, 13:40

I could not refrain from commenting. Perfectly written.

click here 24.02.2020, 15:51

Good web site you've got here... It’s hard to find high-quality writing like yours nowadays. I truly appreciate people like you! Take care!!

read more 24.02.2020, 21:11

This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read article.

read more 25.02.2020, 04:16

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Appreciate it!

Nigerian food 25.02.2020, 17:27

Can I simply just say what a relief to discover somebody who genuinely knows what they're discussing over the internet. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular because you certainly have the gift.

junk removal Raleigh 25.02.2020, 21:08

There's certainly a great deal to learn about this subject. I love all the points you have made.

Home Inspector Fayetteville NC 26.02.2020, 00:09

Everything is very open with a precise explanation of the challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing.

KingSentinel 26.02.2020, 01:25

I want to to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every little bit of it. I've got you saved as a favorite to look at new things you post…

Rain Go Gutters Raleigh 26.02.2020, 05:02

After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Appreciate it.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 07:23

I was able to find good information from your blog articles.

SEO Services Baltimore 26.02.2020, 11:46

Spot on with this write-up, I absolutely think this site needs far more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

fayetteville carpet cleaners 26.02.2020, 22:02

Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing!

independent music 27.02.2020, 01:37

This is the right web site for anybody who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just excellent.

Boxing results 27.02.2020, 05:20

I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment.

Weed Strains 27.02.2020, 07:33

Greetings! Very helpful advice within this article! It's the little changes that produce the most important changes. Thanks a lot for sharing!

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:58

I would like to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I'm hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

Bikes 28.02.2020, 04:32

An intriguing discussion is worth comment. I believe that you ought to publish more on this subject, it may not be a taboo matter but typically folks don't talk about such topics. To the next! All the best!

Christianity 28.02.2020, 06:44

The next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I really believed you'd have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you can fix if you were not too busy searching for attention.

quick definition 28.02.2020, 11:02

Very good info. Lucky me I recently found your site by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later.

define chemical 28.02.2020, 14:14

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx.

cbd lotion for pain 28.02.2020, 15:59

Spot on with this write-up, I honestly believe this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info.

sucks 29.02.2020, 04:17

Hi! I simply want to give you a big thumbs up for your excellent info you've got here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

advertisement free 29.02.2020, 05:38

Great blog you've got here... It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!!

Printing Services London 29.02.2020, 07:47

This is a topic that is close to my heart... Best wishes! Where can I find the contact details for questions?

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:20

I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy I stumbled across this in my search for something relating to this.

hot 05.03.2020, 21:35

You are so cool! I don't believe I have read through a single thing like that before. So good to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject matter. Seriously... many thanks for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with a little originality.

Elektroschrott abholung 06.03.2020, 05:08

A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but generally folks don't speak about such topics. To the next! Best wishes!

Hyun Heneisen 06.03.2020, 16:21

A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such topics. To the next! All the best.

find more 11.03.2020, 01:44

I just want to mention I am new to weblog and absolutely savored your blog. Likely I’m going to bookmark your site . You surely have amazing writings. Many thanks for sharing your web site.

cheap tourism 12.03.2020, 03:16

After looking at a handful of the articles on your website, I truly like your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know your opinion.

Procura in Londra 12.03.2020, 09:47

Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

Notary Ealing 12.03.2020, 17:23

An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who had been conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your blog.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS