Из-за долгов по зарплате футболисты «Луча-Энергии» бойкотируют тренировки и ближайший матч дома

Игроки владивостокского футбольного клуба «Луч-Энергия» не вышли на сегодняшнюю тренировку из-за долгов по зарплате.

Как сообщает «Чемпионат», футболисты собираются бойкотировать и следующие тренировки, если ситуация не изменится. Кроме того, команда может не выйти на матч ближайшего, 14-ого тура Футбольной национальной лиги, который запланирован на 26 сентября. Во Владивостоке «Луч-Энергия» должен сыграть со второй командой московского «Спартака».

По словам источника, футболисты не получают зарплату уже три месяца. А сотрудникам клуба и тренерам «Центра подготовки юных футболистов» не платят уже полгода. Кроме того, у «Луча-Энергии» есть долги перед авиакомпанией, из-за чего команда может не полететь на следующий выезд на матч с «Тосно».

Предполагалось, что 19 сентября состоится встреча капитана команды и тренера «Луча-Энергии» с губернатором Владимиром Миклушевским, однако этого так и не произошло.

Ранее на пресс-конференции после домашнего матча старший тренер «Луча-Энергии» Константин Емельянов заявил, что если до понедельника, 19 сентября, футболисты не получат денег, то они перейдут к решительным действиям.

Примечательно, что в последних двух матчах «Луч-Энергия» одержал две победы. В настоящее время владивостокская команда, набрав в 13 матчах 12 очков, занимает 16-е место в турнирной таблице и находится в «зоне вылета».

22:35, 20.09.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Из-за долгов по зарплате футболисты «Луча-Энергии» бойкотируют тренировки и ближайший матч дома

learn this here now 31.12.2019, 01:31

I just want to tell you that I am just beginner to weblog and certainly liked this website. Probably I’m likely to bookmark your blog . You actually have superb well written articles. Many thanks for sharing your web site.

Chadwick Henandez 13.01.2020, 08:33

Excellent post! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the good writing.

Carman Tillberry 14.01.2020, 05:33

Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get nearly anything done.

Pedro Mackowiak 15.01.2020, 23:49

Howdy! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:53

This is a topic that is close to my heart... Best wishes! Where are your contact details though?

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:32

Spot on with this write-up, I actually believe that this website needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

achat base de données b2b 05.03.2020, 13:37

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

Chong Shallcross 06.03.2020, 11:26

Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Many thanks for sharing!

Shasta Ibarra 09.03.2020, 07:25

Hello there! This post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him. Fairly certain he'll have a great read. I appreciate you for sharing!

read this post here 11.03.2020, 02:12

I just want to tell you that I am just very new to blogging and site-building and honestly savored this web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your website . You certainly come with remarkable writings. Bless you for revealing your webpage.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS