Россия заняла последнее место в рейтинге эффективности здравоохранения

Россия заняла последнее, 55-е место в рейтинге эффективности здравоохранения, составленном агентством Bloomberg. Согласно данным исследования, в России ожидаемая продолжительность жизни составляет 70,37 года. Расходы на здравоохранение составляют 7,07 процента ВВП, или 893 доллара на человека. Коэффициент эффективности системы здравоохранения равен 24,3.

Кроме России, в пятерке худших систем здравоохранения оказались Бразилия, Азербайджан, Колумбия и Иордания.

Лидерами рейтинга были признаны Гонконг, Сингапур, Испания, Южная Корея и Япония. В частности, в Гонконге (коэффициент эффективности — 88,9) на здравоохранение в год тратится 5,4 процента ВВП, а продолжительность жизни составляет 83,98 года.

В исследовании были рассмотрены 55 стран и административных районов с населением более пяти миллионов человек. Рейтинг Bloomberg Health-Care Efficiency Index составляется с 2012 года.

В апреле премьер-министр России Дмитрий Медведев заявил, что средняя продолжительность жизни россиян достигла исторического максимума: в 2015 году она составила 71,39 года. Месяцем ранее глава Минздрава Вероника Скворцова признала существенное снижение смертности трудоспособного населения. Среди способствующих долголетию факторов она перечислила изменение образа жизни, уменьшение числа курящих людей, а также случаев бытового пьянства.

Но давайте посмотрим официальные данные. 

Численность больниц в России:

1990 г. – 12 800
2000 г. – 10 700
2013 г. – 5 900

Источник: Росстат

Т.е. в «голодные» времена при Ельцине закрыли 2 100 больниц, а в «сытые» годы при Путине в 2,3 раза больше – 4 800 больниц.

Численность поликлиник в России:

1990 г. – 21 500
2000 г. – 21 300
2013 г. – 16 500

Источник: Росстат

Т.е. при Ельцине закрыли 200 (двести) поликлиник, а при Путине в 24 раза больше – 4800 поликлиник.

Численность сельского населения:

1990 г. – 38,93млн.,
2000 г. – 39,47млн.
2013 г. – 37,23млн.

Источник: Росстат

Т.е. при Ельцине – прирост на 540 000, а при Путине убыль на 2,2 млн. Еще бы – закройте в селе школу, закройте больницу – и молодежь сбежит в город.

Не так давно глава СК РФ Александр Бастрыкин привёл данные о ятрогенных преступлениях на заседании ведомства. Так, в 2016 году 352 человека погибли в России в результате допущенных врачами ошибок, в том числе 142 ребёнка, рассказал председатель Следственного комитета на коллегии по вопросам расследования преступлений, связанных с некачественным оказанием медицинской помощи. Глава ведомства отметил, что в 2015 году общее число погибших от ятрогенных преступлений (ошибок врачей) составило 712 человек, при этом 317 детей.

Если в 2000 году на 10 тыс. человек в стране приходилось 115 коек, то в 2012 году — уже 93. Такие данные Росстата приводятся в ежегодном статистическом сборнике «Здравоохранение в России».

Кстати, почти у двух третей российских медиков зарплата ниже 20 тысяч рублей. Это по данным опроса Фонда независимого мониторинга «Здоровье».

Даже эти короткие данные убеждают — место России в области здравоохранения на мировых задворках вполне оправдано. 

Между тем, где прекрасно обстоят дела с лечением народа, так это на телевидении — почти на всех основных федеральных телеканалах продолжается назойливая реклама лекарственных средств, которая обещает здесь и сейчас вылечить в короткие сроки почти все недуги. Таким образом вводят в заблуждение телезрителей и создают иллюзию возможности быстрого излечения чуть ли не любой болезни. Не пора ли давно поставить такой рекламе прочный государственный заслон?

23:38, 29.09.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Главная тема → Россия заняла последнее место в рейтинге эффективности здравоохранения

Fine art of photography 18.02.2020, 07:03

Hello there, I think your site may be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent website!

nhà dat quy nhon 18.02.2020, 13:35

It’s hard to come by well-informed people on this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

sales training courses 18.02.2020, 20:40

I was excited to find this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book-marked to look at new things on your web site.

rings 18.02.2020, 23:28

I seriously love your blog... Pleasant colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and would like to know where you got this from or just what the theme is called. Thank you!

Exhibition Organizer 19.02.2020, 03:20

An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker who was conducting a little homework on this. And he actually bought me lunch because I found it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your blog.

Federico Calderon Real Estate 19.02.2020, 08:03

A motivating discussion is worth comment. I do think that you should write more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people don't talk about such subjects. To the next! All the best!

uniben temporarily shutdown students sent home 20.02.2020, 00:46

Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It's always exciting to read content from other authors and practice a little something from other sites.

garden seeds 21.02.2020, 15:08

Hi, I do believe your blog might be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, great site!

sony vegas pro crack 21.02.2020, 16:37

Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

btl toys 21.02.2020, 19:25

Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't seem to get anything done.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 21:01

Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't seem to get nearly anything done.

male extra test 22.02.2020, 09:08

I'm pretty pleased to uncover this page. I need to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff in your blog.

crazy bulk avis 22.02.2020, 21:42

After going over a handful of the blog articles on your blog, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site too and let me know your opinion.

cell phones 23.02.2020, 03:13

An interesting discussion is worth comment. I think that you need to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but usually people do not discuss these issues. To the next! All the best!

notebook 23.02.2020, 08:34

I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy that I came across this during my hunt for something concerning this.

super peach wear 23.02.2020, 10:05

Good article! We will be linking to this great content on our site. Keep up the good writing.

Natural remedies 23.02.2020, 12:48

I could not refrain from commenting. Perfectly written.

read more 24.02.2020, 18:32

Hello there, I believe your web site may be having web browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent website!

click here 24.02.2020, 22:56

This is a topic which is close to my heart... Take care! Where are your contact details though?

here 25.02.2020, 05:49

I'm very happy to uncover this web site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you book-marked to see new stuff on your website.

CBD 25.02.2020, 11:59

Everything is very open with a precise clarification of the issues. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

Nigerian food 25.02.2020, 16:15

It’s hard to find well-informed people in this particular subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

Click here 25.02.2020, 21:35

Can I simply just say what a comfort to uncover somebody who actually understands what they are discussing online. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. It's surprising you're not more popular given that you definitely have the gift.

Fayetteville NC 25.02.2020, 23:20

I could not refrain from commenting. Well written.

Ontario Lottery 26.02.2020, 01:22

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the website is really good.

Seemless Gutters Raleigh NC 26.02.2020, 04:19

Hi there! I just wish to offer you a big thumbs up for your great information you've got right here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 07:15

I could not refrain from commenting. Exceptionally well written.

Site 26.02.2020, 12:21

Howdy! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

music videos 27.02.2020, 02:35

You made some really good points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

Boxing results 27.02.2020, 05:00

A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this subject, it might not be a taboo matter but usually people do not discuss such issues. To the next! Cheers!

Fat Tyre Cross-country Bikes 28.02.2020, 03:07

Great blog you've got here... It’s difficult to find high-quality writing like yours these days. I really appreciate individuals like you! Take care!!

charlotte's web cbd oil reviews 28.02.2020, 16:19

Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

scammer 29.02.2020, 04:20

Hello there! I just would like to offer you a big thumbs up for your excellent info you have got right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

ads classifieds 29.02.2020, 06:01

Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

Binding Services London 29.02.2020, 07:23

I used to be able to find good info from your articles.

CBD oil near me 29.02.2020, 09:35

May I simply say what a relief to discover a person that actually understands what they're talking about on the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people really need to read this and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular given that you surely possess the gift.

muscat bay 29.02.2020, 13:37

Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

achat base de données b2c 05.03.2020, 06:59

This is a topic that is close to my heart... Cheers! Where are your contact details though?

hot 06.03.2020, 01:50

You made some good points there. I checked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

NOTEBOOK -RECYCLING 06.03.2020, 06:27

It’s nearly impossible to find educated people on this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Jimmy Divers 06.03.2020, 17:00

Good post. I will be going through a few of these issues as well...

Marisol Daughtry 09.03.2020, 01:21

I absolutely love your website... Very nice colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and want to learn where you got this from or just what the theme is called. Appreciate it!

look at this web-site 10.03.2020, 11:59

I just want to tell you that I am just new to blogging and site-building and really enjoyed your website. Probably I’m want to bookmark your website . You definitely come with amazing articles. Many thanks for revealing your website page.

hotel 12.03.2020, 03:13

I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something concerning this.

Notar Londra 12.03.2020, 10:07

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that make the most significant changes. Many thanks for sharing!

Notary Southall 12.03.2020, 17:38

I love it when folks get together and share thoughts. Great blog, stick with it.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS