ГАИ Приморья напоминает водителям: подготовьте своё авто к зиме

Подготовку к зиме нужно начинать заранее, не дожидаясь первого снега и огромных очередей в шиномонтажные мастерские. Помнить нужно о том, что ездить в зимний период на летней резине крайне опасно, ведь ее сцепление с дорогой из-за льда и снега снижается в разы, что может привести к возникновению заноса и другим неприятным ситуациям.

В преддверии зимы водителям необходимо проверить исправность электропроводки в машине, заряд аккумулятора и, особенно, работу световых приборов, стеклоочистителей.

Ежегодно при смене сезонов фиксируется резкое увеличение числа мелких ДТП, так называемого «железа», которые приводят к образованию многокилометровых «пробок». 

А причина таких аварий — невнимательность водителей, их неготовность управлять автомобилем в новых погодных условиях. С наступлением холодов утренние морозы покрывают дорогу тонким слоем льда, коэффициент сцепления снижается.

Кроме того, водителям следует психологически перестроиться на зимний стиль вождения. Следует быть предельно аккуратными, строго соблюдая Правила дорожного движения. И самое главное: не уверены – не выезжайте!

От выполнения этих норм напрямую зависят жизнь и здоровье участников дорожного движения.

12:14, 12.10.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → ГАИ Приморья напоминает водителям: подготовьте своё авто к зиме

pop over to these guys 31.12.2019, 02:13

I just want to say I am beginner to blogs and really savored you're web blog. Likely I’m likely to bookmark your blog . You actually have remarkable writings. Many thanks for sharing your webpage.

Herbert Gallardo 14.01.2020, 02:26

Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Many thanks for supplying this information.

Love Irrigation 14.01.2020, 08:22

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

CrowdforApps 15.01.2020, 09:03

I would like to thank you for the efforts you've put in writing this website. I'm hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

Evan Kehn 15.01.2020, 22:42

This excellent website definitely has all of the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:51

Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through articles from other authors and use a little something from other web sites.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:29

There is certainly a great deal to learn about this topic. I like all the points you have made.

Dorthey Abadie 06.03.2020, 16:43

This is a topic which is close to my heart... Take care! Where are your contact details though?

fichier qualifié 07.03.2020, 02:37

That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Appreciate your sharing this one. A must read article!

Louvenia Lenger 08.03.2020, 15:38

I absolutely love your site... Very nice colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and would love to know where you got this from or what the theme is named. Thank you.

check this link right here now 10.03.2020, 09:22

I just want to tell you that I am just beginner to weblog and truly liked you're web-site. Very likely I’m going to bookmark your blog post . You amazingly have really good articles. Bless you for sharing your blog.

Google 12.03.2020, 14:14

Greetings! Very helpful advice within this post! It's the little changes which will make the largest changes. Thanks a lot for sharing!

GoFounders South Korea 13.03.2020, 06:55

You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I'm going to highly recommend this web site!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS