В Совфеде предложили вариант решения курильского вопроса

Москва может предложить Токио совместное освоение четырех Курильских островов, позволяющее японским гражданам и предприятиям вести определенный объем деятельности на этих территориях; при этом российский суверенитет над южными Курилами обсуждению не подлежит, считает зампред комитета Совета Федерации по международным делам Андрей Климов.

Курилы.jpg

Японская сторона надеется достичь прогресса в решении вопроса о мирном договоре и по территориальным притязаниям в преддверии ожидаемого в декабре визита российского президента Владимира Путина. В понедельник влиятельная газета «Нихон кэйдзай» («Никкэй») сообщила, что власти страны намерены предложить Москве совместное управление южными Курилами, однако затем официальный представитель МИД Ясухиса Кавамура и генеральный секретарь правительства Ёсихидэ Суга опровергли эту информацию.

«Суверенитет над курильскими территориями может быть только российским, однако возможны десятки способов предоставления определенных прав японским гражданам, предприятиям и организациям на различные формы деятельности на островах. Такой опыт есть — и российский, и международный, это не противоречит Конституции России», — сказал Климов РИА Новости.

По мнению сенатора, именно такой подход мог бы стать способом урегулирования курильского вопроса, а также предоставил бы России дополнительные возможности развития этих территорий.

«Что касается других способов урегулирования вопроса Курильских островов, то Владимир Путин уже сказал, что мы своими территориями не торгуем, российская территориальная целостность надежно защищена Конституцией», — отметил он.
Климов пояснил, что «если даже обсуждать курильский вопрос сугубо абстрактно», то становится очевидным, что Япония, которая рассчитывает рано или поздно вернуть себе острова, «редко принимает в расчет интересы России, связанные не с развитием этих территорий, а с тем, что США привычно размещают на японских островах свои военные базы».

«И пока существует американское военное присутствие в Японии, японское руководство никогда не сможет дать гарантий того, что на Курильских островах не появятся американские вооруженные силы, которые заблокируют наш Тихоокеанский флот, что не только полностью не устраивает Россию, но и целиком меняет расклад сил во всем Тихоокеанском регионе. Одно только это обстоятельство показывает, что вариант возвращения Японии островов в том или ином виде абсолютно не приемлем», — заявил парламентарий.

Климов при этом отметил, что Россия и Япония стремятся к стратегическому сотрудничеству.

«Я уверен, что Владимир Путин и Синдзо Абэ способны прийти к такой формуле (решения) курильского вопроса, которая будет одинаково приемлема как для России, так и для Японии», — сказал он.

Япония претендует на четыре острова, ссылаясь на двусторонний Трактат о торговле и границах 1855 года. Возвращение этих территорий Токио выдвинул в качестве условия для заключения мирного договора с Россией, который по окончании Второй мировой войны так и не был подписан.

Позиция Москвы заключается в том, что южные Курилы вошли в состав СССР по итогам Второй мировой войны, и российский суверенитет над ними сомнению не подлежит.

07:18, 18.10.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Дальний Восток → В Совфеде предложили вариант решения курильского вопроса

All The posters 18.02.2020, 08:04

Spot on with this write-up, I honestly believe this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the advice!

mua nhà quy nhon 18.02.2020, 15:18

This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read post.

personal motivation coach 18.02.2020, 19:35

I have to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉

hamilton watches 19.02.2020, 00:18

Pretty! This was an extremely wonderful article. Thanks for supplying these details.

Event Planner 19.02.2020, 01:54

Good blog you've got here... It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

samuel adegboyega university admission screening form 20.02.2020, 00:07

I blog often and I really thank you for your content. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

fanatsy 21.02.2020, 14:20

This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read post.

Movavi Video Editor Crack 21.02.2020, 17:06

You have made some decent points there. I checked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

status place 21.02.2020, 19:18

Spot on with this write-up, I absolutely believe that this site needs far more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

Legal justice Advocates 21.02.2020, 21:56

When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thank you.

male perf avis francais 22.02.2020, 11:03

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the biggest changes. Many thanks for sharing!

organic products 23.02.2020, 00:50

Your style is really unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

mailing labels sticker 23.02.2020, 06:44

This page truly has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

super peach wear 23.02.2020, 09:19

Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

source 24.02.2020, 14:51

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the site is extremely good.

click here 25.02.2020, 00:01

Good site you have got here... It’s difficult to find high-quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!

click here 25.02.2020, 05:35

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that produce the largest changes. Thanks for sharing!

source 25.02.2020, 11:09

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the website is extremely good.

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 16:45

This excellent website certainly has all of the information I needed about this subject and didn’t know who to ask.

Junk Removal Companies in Raleigh NC 25.02.2020, 19:54

I blog often and I truly appreciate your information. The article has really peaked my interest. I'm going to book mark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

Lotto Jackpot 26.02.2020, 01:12

This is a topic that's near to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

SEO Baltimore 26.02.2020, 11:44

There is definately a great deal to know about this subject. I like all the points you've made.

floor cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 20:26

Great post. I'm experiencing many of these issues as well...

Mobile Locksmith 26.02.2020, 23:54

Spot on with this write-up, I truly believe this amazing site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

indie music 27.02.2020, 04:14

I was able to find good info from your articles.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:19

You ought to take part in a contest for one of the best sites on the web. I am going to highly recommend this blog!

Folding Mountain Bikes 28.02.2020, 04:48

Next time I read a blog, Hopefully it won't fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really thought you'd have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you weren't too busy seeking attention.

Jesus in Saudi Arabia 28.02.2020, 06:47

There is certainly a great deal to learn about this topic. I really like all of the points you made.

spectrum issues 28.02.2020, 10:30

Great article! We will be linking to this great content on our site. Keep up the good writing.

cbd 28.02.2020, 12:56

Everyone loves it when people get together and share ideas. Great blog, stick with it.

whole greens cbd oil 28.02.2020, 15:29

The next time I read a blog, Hopefully it doesn't fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you weren't too busy seeking attention.

scammer 29.02.2020, 04:07

You have made some good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

free ads 29.02.2020, 06:15

Very good information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

perfect binding london 29.02.2020, 07:37

I need to to thank you for this great read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…

CBD oil near me 29.02.2020, 10:38

An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your web site.

elan townhouses 29.02.2020, 13:00

Next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I truly thought you'd have something useful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:28

Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and don't seem to get anything done.

fichier qualifié 05.03.2020, 08:19

After exploring a few of the blog articles on your blog, I honestly like your way of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and let me know how you feel.

Hulda Pietila 06.03.2020, 16:45

Spot on with this write-up, I truly feel this site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

achat base de données b2c 07.03.2020, 01:57

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Thank you.

Olympia Bega 08.03.2020, 12:21

You are so cool! I don't suppose I've truly read anything like that before. So good to find someone with a few unique thoughts on this topic. Seriously... thanks for starting this up. This site is one thing that's needed on the web, someone with a little originality.

official site 11.03.2020, 00:21

I simply want to mention I'm very new to blogging and seriously liked you're web page. Most likely I’m going to bookmark your blog post . You really have impressive writings. With thanks for sharing your website.

Auto Responder 13.03.2020, 06:37

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Cheers!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS