Япония допускает признание прав РФ на два Курильских острова. А два других отдадим Токио?

Правительство Японии рассматривает возможность признания права России на два из четырех спорных островов Курильской гряды, сообщает во вторник японское агентство Kyodo со ссылкой на источники в кабинете министров.

Правительство премьер-министра Синдзо Абэ «пересматривает переговорную стратегию» в надежде добиться прогресса по заключению мирного договора во время визита в страну президента России Владимира Путина, утверждает источник агентства.

Новая стратегия, по его словам, заключается в том, чтобы подписать мирный договор, признав право РФ на два острова — Шикотан и Хабомаи, как было предусмотрено в советско-японской декларации 1956 года.

Япония претендует на четыре южных острова Курильской гряды — Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомаи, ссылаясь на Трактат о торговле и границах 1855 года. Позиция Москвы состоит в том, что южные Курилы вошли в состав СССР по итогам Второй мировой войны, и российский суверенитет над ними, имеющий международно-правовое оформление, сомнению не подлежит.

Согласно советско-японской декларации 1956 года, прекратившей состояние войны между СССР и Японией, СССР соглашался передать японской стороне остров Шикотан и гряду Хабомаи, однако только после заключения мирного договора между двумя странами, которого до сих пор нет.

08:41, 19.10.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Япония допускает признание прав РФ на два Курильских острова. А два других отдадим Токио?

More Help 31.12.2019, 06:30

I just want to tell you that I am beginner to blogging and absolutely liked your blog site. Almost certainly I’m likely to bookmark your site . You definitely come with great well written articles. Thank you for sharing your webpage.

Teofila Victorin 14.01.2020, 04:53

An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you should write more on this topic, it may not be a taboo subject but typically folks don't talk about these topics. To the next! Cheers!

Hai Timperman 15.01.2020, 20:52

An intriguing discussion is worth comment. There's no doubt that that you need to write more on this subject, it may not be a taboo subject but usually people do not talk about these subjects. To the next! Cheers.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:57

This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read post.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:56

Hi there! This post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will send this article to him. Fairly certain he'll have a good read. Thanks for sharing!

Kittie Pelle 06.03.2020, 16:03

Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice a little something from their sites.

achat base de données b2b 07.03.2020, 04:59

I love it whenever people come together and share views. Great blog, keep it up!

Ken Mowrer 09.03.2020, 12:39

You are so awesome! I don't believe I've read through a single thing like this before. So nice to discover someone with a few original thoughts on this subject matter. Really... thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the web, someone with a little originality.

anchor 11.03.2020, 01:01

I simply want to mention I am newbie to blogging and absolutely liked your web page. Likely I’m planning to bookmark your site . You absolutely come with fabulous posts. With thanks for sharing with us your blog site.

GoFounders India 13.03.2020, 10:46

Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS