Филолог Константин Дробинко из Владивостока — лучший почтальон Дальневосточного федерального округа

Лучшего почтальона Дальневосточного федерального округа выбрали в ходе регионального этапа Всероссийского конкурса профессионального мастерства. Победителем стал Константин Дробинко из Владивостока.

почтальон Константин Дробинко.jpg

Всего в конкурсе приняли участие представители восьми регионов Дальнего Востока. Специалистам необходимо было продемонстрировать профессиональные знания и навыки, а также представить собственные проекты по улучшению качества доставки почтовых отправлений. Учитывались и культура общения с клиентами, и индивидуальный подход к своим профессиональным обязанностям, и стрессоустойчивость.

По итогам конкурса высший балл жюри получил почтальон из Владивостока Константин Дробинко.

Как сообщил победитель, на почте он работает с 15 лет.

«Поначалу это была просто подработка на летних каникулах. Мне приятно быть полезным людям, со временем хобби переросло в профессию моей жизни», – отметил он.

По мнению коллег, Константин часто становится наставником для новых сотрудников, помогает им влиться в коллектив, разобраться в тонкостях работы. По образованию он филолог, что помогает ему выстраивать уважительный диалог с клиентами в любых, даже самых сложных внештатных ситуациях.

Теперь победителю регионального этапа нужно будет представить Дальний Восток в финале всероссийского конкурса в Москве. 

Напомним, конкурс профессионального мастерства «Лучший почтальон» традиционно проводится каждые два года во всех филиалах Почты России совместно с профсоюзом работников связи России. Он направлен на обмен опытом, повышение профессионального мастерства, поощрение лучших почтальонов и распространение передовых методов работы, сообщает сотрудник пресс-службы администрации Приморья Анастасия Орлова.

12:50, 27.10.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Филолог Константин Дробинко из Владивостока — лучший почтальон Дальневосточного федерального округа

straight from the source 31.12.2019, 00:01

I simply want to mention I am newbie to blogging and definitely savored this website. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You certainly come with perfect writings. Thanks a bunch for sharing with us your web page.

Wilburn Speck 14.01.2020, 04:03

This site truly has all the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

Love Irrigation 14.01.2020, 07:57

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read content from other writers and practice something from their web sites.

CrowdforApps 15.01.2020, 07:35

Howdy! This blog post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to send this article to him. Fairly certain he'll have a good read. Thank you for sharing!

Monica Jakes 15.01.2020, 21:34

Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he'll have a great read. I appreciate you for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:07

Howdy! This article couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I'll send this article to him. Fairly certain he's going to have a great read. Thanks for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 22:47

Spot on with this write-up, I honestly believe this website needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

achat base de données b2c 05.03.2020, 12:06

Great information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I have saved it for later!

Lonnie Gladding 06.03.2020, 16:55

Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was definitely informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing!

achat base de données b2b 07.03.2020, 04:04

Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

Earnest Grandison 09.03.2020, 05:18

Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.

explanation 10.03.2020, 09:38

I just want to mention I am very new to weblog and absolutely enjoyed you're page. Most likely I’m going to bookmark your website . You amazingly have outstanding well written articles. Regards for sharing with us your web site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS