Выпускник Уссурийского суворовского училища погиб в авиакатастрофе Ту-154

Среди пассажиров, находившихся на борту разбившегося 25 декабря самолета Минобороны Ту-154, был выпускник Дальневосточного высшего общевойскового командного училища (ДВОКУ) Александр Ваганов.

В списке погибших, который был опубликован на сайте МО, его фамилию обнаружили сослуживцы.

— Увидел знакомую фамилию и сначала не поверил, так как рядом стояли другие инициалы, — один из друзей погибшего военнослужащего. — Я знал, что Саша служит в штабе Восточного округа. Поэтому стал звонить выпускникам ДВОКУ в Москву, Петербург, Хабаровск. Мы до последнего надеялись, что это другой человек, Сашин однофамилец. Через некоторое время информацию подтвердили родственники и близкие друзья.

46-летний подполковник ВВО Александр Ваганов находился в служебной командировке. Мужчина работал в наградном отделе управления кадров Военно восточного округа. По неподтвержденной информации, офицер был направлен в Сирию для представления к награде военнослужащих из Дальнего Востока. По другой — сопровождал представителей ансамбля песни и пляски ВВО. Александр Ваганов учился в Дальневосточном высшем общевойсковом училище с 1987 по 1991 год. После Уссурийского суворовского училища он поступил в амурский военный вуз.

Супруга погибшего офицера попросила, чтобы ее мужа похоронили в Хабаровске, на Матвеевском кладбище.

У Александра Ваганова осталось двое взрослых дочерей, Валерия и Алина, сообщает vladnews.ru.

14:02, 28.12.2016 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Выпускник Уссурийского суворовского училища погиб в авиакатастрофе Ту-154

check that 31.12.2019, 06:42

I simply want to mention I'm newbie to blogging and site-building and seriously loved your web page. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You actually come with amazing articles and reviews. Cheers for sharing with us your blog.

Love Irrigation 14.01.2020, 07:48

Excellent blog you've got here... It’s difficult to find high quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

CrowdforApps 15.01.2020, 07:09

When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Cheers.

CrowdforThink 15.01.2020, 13:26

I blog quite often and I really thank you for your content. This article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

check that 18.01.2020, 00:49

I just want to mention I am just newbie to blogs and actually savored your web page. More than likely I’m want to bookmark your site . You certainly come with awesome stories. With thanks for sharing with us your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 12:16

Great article! We are linking to this particularly great post on our website. Keep up the good writing.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 20:49

Great information. Lucky me I recently found your blog by accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for later.

fichier qualifié 05.03.2020, 07:09

Excellent article! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing.

achat fichier email 06.03.2020, 23:58

Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

Eileen Boulter 09.03.2020, 05:14

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks.

This Site 10.03.2020, 03:49

I simply want to say I am just new to blogs and seriously liked this blog site. Probably I’m want to bookmark your website . You surely have perfect article content. With thanks for revealing your webpage.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS