Число долларовых миллионеров в России выросло на 10% в 2016 году, при этом 40% населения является бедным

Число долларовых миллионеров в России в 2016 году увеличилось до 132 тысяч человек — на 10% по сравнению с 2015 годом. При этом в Европе их число сократилось на 4%.

Такие данные приводятся в мониторинге социально-экономического положения и самочувствия населения Института социального анализа и прогнозирования (ИНСАП) РАНХиГС, представленном сегодня на пресс-конференции в ТАСС.

«По данным Knight Frank Research в 2016 г. число долларовых миллионеров в России увеличилось по сравнению с предыдущим годом на 10% и составило 132 тыс. человек (или 0,1% от численности россиян в возрасте старше 15 лет), причем число лиц с состоянием от $1000 млн США увеличилась на 11% и составило 83 человека», — отмечается в докладе.

При этом за аналогичный период прирост миллионеров в среднем по миру был меньше, а в Европе их количество уменьшилось. «Для сравнения: в целом в мире число долларовых миллионеров увеличилось в 2016 г. по сравнению с 2015 г. лишь на 3%, а в Европе даже сократилось на 4%», — отмечается в мониторинге.

Темпы прироста долларовых миллионеров за последние 10 лет в России не являются самыми высокими, но также превышают европейские. «За последние 10 лет в России число лиц с состоянием свыше $1 млн США увеличилось на 31%. В Австралии и Океании за последние 10 лет число лиц с состоянием свыше $1 млн США увеличилось на 86%, Азиатско-Тихоокеанском регионе — на 84%, Латинской и Северной Америке — на 41% и 31% соответственно, Европе — лишь на 13%», — сообщается в исследовании.

В ноябре 2016 года в докладе швейцарского банка Credit Suisse отмечалось, что доля долларовых миллионеров от общего числа населения РФ составляет 0,007% или 94 тыс. человек. С 2015 по 2016 гг., по мнению экспертов банка, число долларовых миллионеров в России сократилось на 16%, в мире — выросло на 1,8%. В исследовании сообщалось, что Россия стала второй страной после Аргентины, в которой по итогам 2015 года произошло самое значительное сокращение числа миллионеров.

Субъективно бедными в России являются 40% населения

При этом более 40% населения России не хватает денег на жизнь, говорится в мониторинге ИНСАП РАНХиГС. «В феврале 2017 года доля субъективно бедных респондентов, которым денег хватало только на еду или не хватало даже на нее, составила 40%. При этом 8% респондентов относительно высоко оценивали материальное положение своей семьи, сообщая, что денег им хватает на покупку автомобиля», — сообщается в докладе.

Ранее вице-премьер правительства РФ Ольга Голодец назвала уникальным явление «работающих бедных», когда россияне остаются бедными при наличии работы, и заявила о том, что правительству РФ предстоят серьезные обсуждения по повышению минимальной размера оплаты труда.

По данным мониторинга, распределение населения согласно собственной оценке материального положения семьи в феврале 2017 года не изменилось существенно по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года — в феврале 2016 года 13% опрошенных признались, что им не хватает денег на покупку еды, а 28% населения — в том, что им не хватает на покупку одежду. В феврале 2017 года 8% опрошенных показали, что в их семье достаточно средств для покупки автомобиля. В мониторинге отмечается, что «несмотря на снижение в среднем реальных располагаемых денежных доходов населения в 2016 году по сравнению с 2015 годом, доходы отдельных наиболее высокообеспеченных слоев населения возросли».

Как указывают авторы исследования, мониторинг базируется на анализе регулярных статистических данных Росстата, Центрального Банка, Казначейства России, МВД России и Центрального банка данных учета иностранных граждан. Оценки, представленные в социологическом разделе основаны на специальном мониторинговом обследовании населения, проводимом Институтом социального анализа и прогнозирования РАНХиГС.

ТАСС

22:44, 16.03.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Число долларовых миллионеров в России выросло на 10% в 2016 году, при этом 40% населения является бедным

btl toys 21.02.2020, 19:17

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is very good.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 21:41

I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you book marked to check out new stuff you post…

mâle perf avis 22.02.2020, 10:42

Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes that will make the most significant changes. Thanks for sharing!

crazybulk avis 22.02.2020, 21:39

I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own site now 😉

hardware 23.02.2020, 04:00

This web site really has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

journaling 23.02.2020, 07:53

Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you for providing this information.

super peach wear 23.02.2020, 09:58

I love it whenever people get together and share opinions. Great site, stick with it.

Buy placenta 23.02.2020, 12:58

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the website is extremely good.

read more 24.02.2020, 21:58

Howdy! I just would like to give you a big thumbs up for your great info you've got right here on this post. I am returning to your web site for more soon.

CBD 25.02.2020, 04:19

Spot on with this write-up, I absolutely believe that this web site needs far more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!

CBD 25.02.2020, 12:27

Spot on with this write-up, I actually think this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the information.

junk removal Raleigh 25.02.2020, 20:24

You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites on the internet. I will recommend this website!

Home Inspector Fayetteville NC 26.02.2020, 00:07

bookmarked!!, I love your blog!

King Sentinel 26.02.2020, 00:57

Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and don't seem to get anything done.

Link 26.02.2020, 05:35

bookmarked!!, I love your blog!

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 07:37

Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

SEO Baltimore 26.02.2020, 10:26

Very nice write-up. I certainly appreciate this site. Keep it up!

professional care carpet cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 21:42

I wanted to thank you for this very good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to look at new things you post…

Locksmith Wilmington NC 26.02.2020, 23:33

A motivating discussion is definitely worth comment. There's no doubt that that you need to write more about this subject, it may not be a taboo matter but typically people don't speak about such topics. To the next! Many thanks.

music videos 27.02.2020, 03:32

A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people do not speak about such issues. To the next! Best wishes!

No smoke 27.02.2020, 06:03

Hello! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

9/11 28.02.2020, 07:16

Right here is the right site for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been written about for years. Great stuff, just excellent.

select cbd 28.02.2020, 11:38

Hello there, I do believe your site could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great website.

epidolex 28.02.2020, 13:04

Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

cbd and cancer 28.02.2020, 15:28

I truly love your website... Great colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and would love to know where you got this from or just what the theme is called. Many thanks.

ads classifieds 29.02.2020, 05:43

I seriously love your site... Great colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would love to find out where you got this from or just what the theme is called. Thanks.

print shop London 29.02.2020, 08:07

An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your website.

where to buy CBD oil 29.02.2020, 11:49

You ought to be a part of a contest for one of the best blogs on the net. I am going to highly recommend this blog!

muscat bay 29.02.2020, 13:51

Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:07

Great information. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!

Alia Powis 06.03.2020, 12:37

After going over a handful of the articles on your web page, I seriously appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and let me know what you think.

Riley Thomison 09.03.2020, 04:58

Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS