Власти Сахалина за год сэкономили более 2,5 млрд рублей благодаря контролю за госзакупками

Власти Сахалинской области сэкономили более 2,5 млрд рублей благодаря контролю за госзакупками в 2016 году. Об этом сообщил глава региона Олег Кожемяко на координационном совещании с руководителями государственных органов.

«В Сахалинской области продолжат уделять особое внимание контролю за чистотой и прозрачностью системы государственных закупок. По итогам 2016 года, это позволило сохранить для регионального бюджета более 2 млрд рублей. Кроме того, за этот же период были пресечены необоснованные расходы в районах при проведении муниципальных закупок на сумму более 500 млн рублей», — приводит слова губернатора пресс-служба областного правительства.

Борьба с коррупцией

Кожемяко отметил, что региональные власти рассчитывают на сотрудничество с правоохранительными структурами в борьбе с коррупцией.

«Хочу поблагодарить весь силовой блок за конструктивную работу по профилактике преступлений и правонарушений, пресечению попыток хищения средств и нанесения ущерба государству. В регионе непростая обстановка: идет громкий судебный процесс, вскрываются новые правонарушения. Власти имеют большой опыт взаимодействия с правоохранительными органами по пресечению различных правонарушений. Такая совместная конструктивная работа будет продолжена и в дальнейшем», — сказал губернатор.

Громкие дела

Ранее сообщалось, что на Сахалине задержаны министр сельского хозяйства региона Михаил Кузьменко, его заместитель Тамара Муленкова, министр имущественных отношений и земельных отношений региона Елена Гах. Они подозреваются в выводе из бюджета средств в интересах коммерческой структуры.

По версии следствия, в начале 2016 года Гах под видом целевых займов передала выделенные на инвестирование в развитие государственного сельскохозяйственного объекта бюджетные средства частному коммерческому предприятию. Так, из 2,263 млрд рублей, выделенных правительством Сахалинской области на строительство животноводческого комплекса АО «Совхоз Южно-Сахалинский», 1,037 млрд рублей были неправомерно перечислены ООО «Грин Агро-Сахалин» в виде займов на максимально выгодных условиях — под 0,5% годовых сроком на 15 лет с отсрочкой первого платежа на пять лет.

Суд Южно-Сахалинска 6 марта приступил к рассмотрению дела экс-губернатора Сахалинской области Александра Хорошавина, в котором насчитывается девять эпизодов о получении взяток на сумму 522 млн рублей. На скамье подсудимых помимо Хорошавина находятся заместитель экс- губернатора Сергей Карепкин и советник Андрей Икрамов, а также экс-министр сельского хозяйства и продовольствия Николай Борисов. Они обвиняются в совершении преступлений по статьям «Получение взятки» и «Легализация денежных средств, добытых преступным путем».

20:06, 03.04.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Власти Сахалина за год сэкономили более 2,5 млрд рублей благодаря контролю за госзакупками

underwear 05.03.2020, 23:23

An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I found it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your internet site.

ELEKTRONIK RECYCLING 06.03.2020, 05:14

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I found it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your website.

Earnest Seguin 06.03.2020, 13:09

This website certainly has all of the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

achat base de données b2c 07.03.2020, 03:24

Right here is the right site for anybody who really wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been written about for decades. Great stuff, just wonderful.

hyip btc 08.03.2020, 04:42

There is definately a lot to learn about this issue. I really like all the points you've made.

Alfredia Klus 08.03.2020, 19:03

I was able to find good information from your content.

pl/sql to uml tool 09.03.2020, 20:51

Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes which will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

pitched roof insulation 09.03.2020, 23:31

Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx.

comedian 10.03.2020, 04:00

Very good info. Lucky me I ran across your blog by chance (stumbleupon). I've book-marked it for later!

why not try here 11.03.2020, 01:25

I just want to say I am all new to blogging and honestly enjoyed your web page. Almost certainly I’m planning to bookmark your blog . You surely have outstanding article content. Thanks a bunch for revealing your blog site.

rental 12.03.2020, 04:04

You've made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

deck repair toronto 12.03.2020, 08:30

I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The issue is something not enough men and women are speaking intelligently about. I'm very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

Notariat Londra 12.03.2020, 09:19

It’s difficult to find educated people for this topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Notary Greenford 12.03.2020, 14:31

Excellent post! We are linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing.

Jeep 13.03.2020, 14:06

The next time I read a blog, I hope that it won't disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I genuinely believed you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

korea powerball 13.03.2020, 20:29

Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I'm going to return yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

asus dns error with router 14.03.2020, 01:24

Saved as a favorite, I like your site!

amazing chicken recipes 14.03.2020, 04:56

Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

guest post service 14.03.2020, 08:02

Great article. I am going through a few of these issues as well...

custom web design 14.03.2020, 11:33

I could not refrain from commenting. Very well written!

Netflix 14.03.2020, 22:12

Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for providing these details.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS