Администрация Приморья даёт добро на строительство автостоянки в Артёме, а городская мэрия — на вырубку здесь деревьев

Жители микрорайона, который находится недалеко от здания администрации Артемовского городского округа, долгое время втайне гордились тем, что земельный участок, расположенный между их многоквартирными домами, в центре сразу четырех улиц – Кирова, Красноармейская, Лазо и Урицкого, служит только им.

под автостоянку в Артёме.jpg

И до последнего момента надеялись на то, что эту зеленую территорию не постигнет участь уже уничтоженных в городе Артеме парков и скверов, и она не будет отдана в частные руки под строительство очередной забегаловки, торгового центра или парковки. Но чуда не произошло…

В конце марта, несмотря на возмущения жильцов близлежащих домов, пока неизвестным предпринимателем были уничтожены порядка 30 абсолютно здоровых деревьев. Там, где раньше в тени зеленых насаждений могли отдыхать горожане, остались только многочисленные пеньки. 

Как удалось выяснить, разрешение на строительство автомобильной стоянки в указанном районе было выдано администрацией Приморского края в рамках соответствующих полномочий по проекту Владивостокской агломерации, а «добро» на снос деревьев давали уже чиновники городской мэрии. 

Представителей власти не смутил даже тот факт, что ради обычного, ничем не примечательного коммерческого объекта будет уничтожена и расположенная здесь на протяжении многих лет спортивная площадка. Этот импровизированный стадион, который служил для различных спортивных игр, содержался и поддерживался в чистоте и порядке исключительно благодаря усилиям и средствам самих жителей микрорайона. Власть же, не создавшая здесь ничего иного для отдыха и здоровья людей, в их слезы и мольбы не поверила…

Надо ли говорить о том, что в последнее время город Артем всё чаще и чаще сотрясают скандалы, связанные с массовой вырубкой деревьев и точечной застройкой оставшихся скверов и других зеленых зон. Так, недавно артемовцы были шокированы начавшимся строительством в сквере на пересечении улиц Фрунзе и Ульяновская, в районе бывшего переговорного пункта. На месте 
снесенных деревьев здесь теперь будут функционировать магазин стройматериалов и Интернет-кафе. Другого места для этих социально незначимых сооружений в Артеме, видимо, не нашлось. 

Еще раньше ради строительства непонятной конуры были уничтожены десятки деревьев вдоль трассы краевого значения, недалеко от бывшей Артемовской ковровой фабрики. «Пущены под нож» скверы в жилых микрорайонах по всему городу, особенно в его центральной части. 

И этот губительный вал не остановить, не предупредить. Прокуратура города Артема, проводя проверки по депутатским обращениям и жалобам горожан, из раза в раз не находит оснований для внесения протеста. Вне закона, по традиции, оказываются… сами детские и спортивные площадки, скверы и газоны, но только не стоянки, магазины и аптеки. 

Из-за безумной градостроительной политики горожане оказались настолько бесправными, что не в силах каким-либо образом влиять ни на вырубку деревьев, ни на хаотичное строительство зданий и сооружений. И если завтра под вашими окнами, вдруг, появится торговый павильон или автостоянка, не удивляйтесь. Скорее всего, документы окажутся в полном порядке, а замыслы чиновников, как всегда, будут продиктованы исключительно «заботой» о людях. Только вот почему-то мнение горожан на сей счет никого не интересует. Так было почти всегда, но ведь даже и столь завидному долготерпению когда-то приходит конец…

Ю.Говоров, г.Артём. Фото автора.

01:09, 04.04.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Главная тема → Администрация Приморья даёт добро на строительство автостоянки в Артёме, а городская мэрия — на вырубку здесь деревьев

super peach wear 23.02.2020, 11:33

This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read post!

Eat placenta 23.02.2020, 12:15

bookmarked!!, I love your site.

read more 24.02.2020, 23:26

Very good info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I've saved as a favorite for later.

click here 25.02.2020, 06:06

This site certainly has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

read more 25.02.2020, 07:40

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Cheers!

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 16:36

Excellent article. I am going through a few of these issues as well...

Junk Removal Companies in Raleigh NC 25.02.2020, 21:23

The very next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you'd have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren't too busy searching for attention.

Click here 25.02.2020, 23:33

I used to be able to find good advice from your blog articles.

King Sentinel 26.02.2020, 01:45

Howdy, I think your site might be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent blog!

This site 26.02.2020, 10:45

I'm very happy to discover this site. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you bookmarked to check out new things in your blog.

Locksmith Services near you 26.02.2020, 23:47

I really like it when individuals get together and share ideas. Great website, continue the good work!

indie music 27.02.2020, 03:04

Good post. I'm dealing with many of these issues as well...

Boxing news 27.02.2020, 05:24

You are so interesting! I don't believe I've read a single thing like that before. So wonderful to find somebody with a few original thoughts on this subject matter. Seriously... thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality.

THC Vape Oil 27.02.2020, 07:25

Howdy! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often.

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 19:31

That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read post!

Electric Mountain Bikes 28.02.2020, 04:24

You've made some good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

black tie cbd 28.02.2020, 10:52

I used to be able to find good advice from your blog articles.

sucks 29.02.2020, 05:02

bookmarked!!, I love your site.

Printing Shop London 29.02.2020, 07:27

Good information. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I have book marked it for later!

HMHB 29.02.2020, 09:52

Spot on with this write-up, I honestly think this website needs far more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice.

elan townhouses 29.02.2020, 12:59

It’s hard to find well-informed people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

townhouses in dubai 29.02.2020, 21:17

I must thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

HMA Pro VPN 01.03.2020, 03:19

I really like it when individuals get together and share views. Great website, keep it up!

real time dating in lucknow 01.03.2020, 06:20

Hello there! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he's going to have a very good read. Many thanks for sharing!

comb binding London 02.03.2020, 04:34

Very nice post. I definitely love this website. Keep writing!

Fidel Beucler 04.03.2020, 00:39

After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thank you.

styluxitalian 04.03.2020, 03:18

I blog frequently and I seriously appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

Shoppaholics Shopp Til You Dropp 04.03.2020, 04:55

This web site certainly has all of the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

avis max 04.03.2020, 13:50

It’s difficult to find experienced people on this subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:00

Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to create a great article… but what can I say… I hesitate a lot and don't seem to get nearly anything done.

WoodHaus Design 05.03.2020, 05:56

Very good post! We are linking to this great content on our site. Keep up the great writing.

achat fichier email 05.03.2020, 08:23

This is a topic which is close to my heart... Take care! Where can I find the contact details for questions?

what to buy a 20 year old 05.03.2020, 18:54

Excellent post! We are linking to this great article on our site. Keep up the great writing.

sexy 05.03.2020, 20:58

Great article. I'm dealing with a few of these issues as well...

DATENTRÄGERVERNICHTUNG 06.03.2020, 05:25

It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

ico hyip 08.03.2020, 04:07

There's certainly a lot to find out about this issue. I like all of the points you've made.

Cristie Reier 08.03.2020, 23:00

Greetings, I do believe your site may be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic website.

external render 10.03.2020, 00:09

I'd like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal website now 😉

comedy podcast 10.03.2020, 03:17

I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

car 12.03.2020, 03:47

Saved as a favorite, I really like your website!

toronto decks 12.03.2020, 07:05

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that produce the largest changes. Thanks a lot for sharing!

Autentificare Procura Londra 12.03.2020, 11:59

Pretty! This has been a really wonderful article. Thank you for supplying this information.

Notary Public Hayes 12.03.2020, 17:32

An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue here on your website.

powerball game 13.03.2020, 22:03

Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It's always exciting to read through articles from other writers and use something from their web sites.

authentic rogan josh 14.03.2020, 02:58

Good info. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon). I have book marked it for later.

guest post news 14.03.2020, 07:58

This excellent website really has all of the info I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

affordable search engine optimization 14.03.2020, 12:35

I want to to thank you for this great read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I've got you bookmarked to look at new things you post…

Netflix 14.03.2020, 19:56

Hi there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS