В Приморье сотрудники полиции задержали жителей Уссурийска, подозреваемых в разбое

В дежурную часть отдела МВД России по городу Уссурийску поступило сообщение 21-летнего жителя Владивостока о разбойном нападении.

На место происшествия прибыла следственно-оперативная группа отдела полиции. Установлено, что потерпевший приехал в гости к знакомой в частный дом на улице Лермонтова. Девушка находилась в компании двух молодых людей. В какой-то момент злоумышленники стали угрожать заявителю предметом, похожим на пистолет. Похитив у потерпевшего денежные средства и ключи от квартиры, скрылись.

Ориентировка с приметами подозреваемых была направлена наружным нарядам полиции.

В ходе оперативно-розыскных мероприятий сотрудники уголовного розыска установили местонахождение и задержали ранее судимых местных жителей в возрасте 21 и 20 лет. В отделе полиции они дали признательные показания. Установлено, что прибыв во Владивосток, злоумышленники воспользовались ключами от квартиры потерпевшего и похитили 20 тысяч рублей.

В ходе личного досмотра подозреваемых часть похищенных денежных средств и предмет, похожий на пистолет, обнаружены и изъяты. Деньги возвращены законному владельцу.

Следователями отдела МВД России по городу Уссурийску возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 162 Уголовного кодекса Российской Федерации (Разбой, совершенный группой лиц с применением оружия или предметов используемых в качестве оружия).

Санкция статьи предусматривает наказание в виде лишения свободы до 10 лет.

Подозреваемые заключены под стражу, сообщает пресс — служба ОМВД России по городу Уссурийску.

09:07, 17.07.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → В Приморье сотрудники полиции задержали жителей Уссурийска, подозреваемых в разбое

Going Here 31.12.2019, 01:18

I just want to tell you that I am very new to blogging and really loved this web-site. Likely I’m going to bookmark your blog . You actually come with incredible writings. Thanks a lot for sharing with us your blog.

Felisha Frock 15.01.2020, 23:35

You have made some good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

explanation 18.01.2020, 02:40

I just want to say I am all new to blogs and truly liked your blog. Likely I’m going to bookmark your blog . You definitely have tremendous article content. Thank you for sharing your website page.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:12

Great post. I will be experiencing a few of these issues as well...

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:21

An intriguing discussion is worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more on this topic, it might not be a taboo matter but typically folks don't talk about such topics. To the next! All the best!

fichier qualifié 05.03.2020, 10:10

A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you need to write more about this subject, it may not be a taboo matter but typically people don't speak about these topics. To the next! All the best!

Genevie Rossini 06.03.2020, 18:36

I like looking through a post that can make people think. Also, thank you for allowing for me to comment.

achat base de données b2c 07.03.2020, 04:48

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that produce the most significant changes. Thanks for sharing!

Guadalupe Jerrel 09.03.2020, 07:41

Great info. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I have saved it for later!

click to investigate 10.03.2020, 14:03

I simply want to mention I am very new to blogs and seriously savored you're blog site. Most likely I’m going to bookmark your website . You actually come with really good article content. Appreciate it for sharing with us your blog site.

GoFounders South Korea 13.03.2020, 09:06

Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you have here on this post. I will be coming back to your site for more soon.

bare 15.03.2020, 12:09

Great blog you have here... It’s hard to find excellent writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

bare 15.03.2020, 21:25

A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you should write more about this subject, it may not be a taboo subject but typically folks don't speak about these subjects. To the next! Kind regards!

bare 16.03.2020, 11:48

Excellent blog you have got here... It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS