Очистные сооружения в посёлке Хор Хабаровского края разбирают на металлолом

Биохимический завод в поселке Хор Хабаровского края продолжают уничтожать, а вместе с ним и очистные сооружения. Местный предприниматель, получивший часть объекта в собственность, разбирает конструкции на металлолом. В результате, сточные воды сбрасывают прямо на рельеф.

Очистные сооружения располагаются на территории Хорского биохимического завода. С развалом Советского Союза предприятия пришло в упадок, а в конце 1990-х оно получило новых владельцев. Восстанавливать завод бизнесмены, однако, не стали. Вместо этого началась целенаправленная работа по уничтожению промышленного комплекса. 

— Часть объектов я разбираю на металлолом и продаю его. Пытаюсь часть зданий еще сохранить, но если предложений от Хабаровского края, министерства жилищно-коммунального хозяйства не будет, то может, и те придется разобрать, — рассказал Виктор Садков, предприниматель.

Представители надзорных органов ранее провели проверку очистных сооружений. Ко всеобщему удивлению, каких-либо нарушений выявлено не было.

— Согласно материалам Амурского бассейно-водного управления все соответствует нормативам, оборудование работает. Представлено заключение, что воды сбрасывают чистыми, — отметил Александр Сипин, начальник отдела управления регионального государственного контроля и лицензирования правительства Хабаровского края.

При более детальном осмотре очистных сооружений выяснилось, что выводы представителей Амурского бассейно-водного управления, мягко говоря, не соответствуют действительности. На поверку оказалось, что объект фактически уничтожен.

— Очистные сооружения полностью разрушены, оборудование вообще отсутствует, трубы валяются, а насосов не видно. То есть станция находится в не рабочем состоянии, — заявил Сергей Фомин, эксперт ОНФ в области гидравлики и водоснабжения.

Сейчас неочищенную воду сбрасывают прямо на рельеф. Без вмешательства властей ситуация может значительно обостриться. Речь об экологической катастрофе пока не стоит, но очевидно, что в перспективе исключать такое развитие событий также нельзя.

Напомним, что несколько десятилетий биохимический завод в поселке Хор Хабаровского края был основным местом работы для большинства жителей района имени Лазо, а вкупе с гидролизным заводом подкреплял обороноспособность страны. 

После развала Советского Союза биохимическая промышленность из региона ушла, а вот завод остался, постепенно превращаясь в руины. Сейчас его территория попала в программу «Дальневосточный гектар».

Игорь Скуловец, DVhab.ru

12:19, 22.08.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Очистные сооружения в посёлке Хор Хабаровского края разбирают на металлолом

click resources 10.03.2020, 22:22

I just want to mention I am just newbie to blogging and site-building and actually loved this blog. Very likely I’m want to bookmark your blog . You surely have incredible article content. With thanks for sharing your website.

Google 12.03.2020, 22:46

Right here is the perfect website for everyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been discussed for a long time. Great stuff, just excellent!

idn poker88 13.03.2020, 06:48

It’s difficult to find knowledgeable people for this topic, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

idn poker 13.03.2020, 07:53

Good info. Lucky me I found your site by chance (stumbleupon). I have saved it for later!

gofounders 13.03.2020, 08:10

Hello! I just wish to give you a huge thumbs up for the excellent information you've got here on this post. I am returning to your web site for more soon.

poker idnplay 13.03.2020, 10:56

I needed to thank you for this fantastic read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you post…

s128 sabung ayam 13.03.2020, 11:25

This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Thank you for sharing this one. A must read post!

joker123 13.03.2020, 21:08

Wonderful article! We will be linking to this great content on our website. Keep up the great writing.

s12888 14.03.2020, 00:33

I like it whenever people get together and share opinions. Great site, stick with it!

artiqq 14.03.2020, 02:43

Next time I read a blog, Hopefully it won't disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really believed you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

bandarqq 14.03.2020, 05:24

This page certainly has all of the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

joker123 14.03.2020, 11:17

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Kudos!

joker123 apk 14.03.2020, 13:45

bookmarked!!, I like your blog!

Link Alternatif Jokerbola 14.03.2020, 15:19

You are so awesome! I do not believe I've truly read through something like that before. So nice to discover someone with a few unique thoughts on this subject. Really... many thanks for starting this up. This website is something that's needed on the web, someone with a little originality!

kotajudi88 14.03.2020, 17:17

This excellent website really has all the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

daftar akun sbobet88 14.03.2020, 18:43

I was able to find good information from your articles.

login idnpoker 14.03.2020, 19:08

You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites on the web. I most certainly will recommend this web site!

long distance relationship tips 14.03.2020, 19:32

This excellent website truly has all the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

link idn play 14.03.2020, 20:41

Right here is the perfect site for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been written about for a long time. Excellent stuff, just great!

prediksi sdy 14.03.2020, 23:30

Very good post! We are linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing.

hk prize 15.03.2020, 00:30

This site truly has all of the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

pkv games deposit pulsa 15.03.2020, 01:50

An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you should write more on this subject, it might not be a taboo subject but typically folks don't speak about such issues. To the next! Cheers!!

daftar sarana99 15.03.2020, 05:07

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

idn poker play 15.03.2020, 06:39

Great post. I am experiencing a few of these issues as well...

idn poker 99 15.03.2020, 06:47

Great information. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon). I've bookmarked it for later!

login idnplay poker 15.03.2020, 08:05