Защитные сооружения планируют создать в городах и районах Приморья. А где раньше власть была?

Берегоукрепительные и защитные гидротехнические сооружения проектируют в городах и районах Приморья. О том, какая работа ведётся в крае по защите населённых пунктов от наводнений, рассказал директор департамента природных ресурсов и охраны окружающей среды Александр Коршенко в ходе пресс-конференции в понедельник, 21 августа.

600 тысяч гектаров земли на Дальнем Востоке ушло под воду

 
На сегодняшний день в Приморье на учете Дальневосточного управления Ростехнадзора состоят 142 гидротехнических сооружения, включая 30 водохранилищ и 84 защитные дамбы. При этом 661 населенный пункт находится в зонах подтопления и затопления.
 
По словам Александра Коршенко, в условиях практически ежегодно повторяющихся наводнений в крае ведётся комплексная работа по содержанию и строительству новых гидротехнических сооружений.
«Активно реализуются мероприятия по проектированию дамб и берегоукрепительных сооружений в населенных пунктах Приморья», – отметил руководитель ведомства.

Так, в рамках краевой государственной программы «Охрана окружающей среды Приморского края» департаментом разработана проектно-сметная документация по трем объектам инженерной защиты от наводнений.

«Это строительство защитных сооружений от наводнений села Новомихайловка Чугуевского района, сёл Рощино и Вострецово Красноармейского района, а также Лесозаводска. Вся документация получила положительные заключения государственной экспертизы», – сообщил Александр Коршенко.
Общая стоимость строительства трех объектов составляет почти 800 миллионов рублей. Для их строительства планируется привлечь средства федерального бюджета.

Как рассказал Александр Коршенко, уже в этом году департамент градостроительства Приморского края планирует приступить к строительству объекта в селе Новомихайловка, в 2018 году – в Красноармейском районе, в 2019 году – в Лесозаводске.

Отмечено, что в 2017-18 годах будет также завершена разработка проектно-сметной документации ещё по шести новым объектам – в посёлке Терней, cеле Милоградово Ольгинского района, посёлке Шумный Чугуевского района, в Дальнегорске и два объекта – в Уссурийске.

В прошлом году в рамках госпрограммы на условиях софинансирования из краевого и местного бюджетов был выполнен первый этап капитального ремонта дамбы в селе Новомихайловка Чугуевского района. Полностью работы планируется завершить в октябре 2017 года.

«На таких же условиях в настоящее время ведется проектирование реконструкции гидротехнических сооружений “Семь ветров” в районе улицы Раздольная в Уссурийске. К работам на объекте планируется приступить в 2018 году», – добавил Александр Коршенко.

В Приморье разработан план капитального ремонта, строительства, реконструкции и гидротехнических сооружений, предназначенных для защиты от наводнений на 2017—2022 годы.

«Реализация этого плана позволит в 13 муниципальных образованиях края построить 11 новых сооружений инженерной защиты от наводнений, реконструировать два и отремонтировать семь противопаводковых гидротехнических сооружений», – сообщил директор департамента.

Общий объем финансирования плана на период до 2022 года составляет более 2,7 миллиарда рублей, в том числе из федерального бюджета – 1,9 миллиарда рублей, из краевого бюджета – 762 миллиона рублей, из местных бюджетов – 106,9 миллиона.

Кроме проектирования, реконструкции и строительства новых гидротехнических сооружений, в крае идут работы по расчистке, спрямлению, дноуглублению русел рек. В 2016 году такие работы были выполнены в руслах ручьев Сухой, Падь Устюговка для защиты территорий Тернейского района.

«Департаментом уже подготовлена проектная документация и проведена государственная экспертиза по шести объектам по расчистке, спрямлению, дноуглублению русел рек общим объемом финансирования на сумму более 150 миллионов рублей», – уточнил руководитель ведомства.

В текущем году заключены контракты на расчистку русел рек Белая, Мельники, Тигровая, Постышевка, ручьев Поселковый и Орлиный в Партизанском городском округе, а также русел ручьев Калугин, Ближний, Масленников в селе Кокшаровка Чугуевского муниципального района. Работы в Чугуевском районе планируется завершить в 2017 году, в Партизанске – в 2018-м.

Также в текущем году запланировано приступить к работам по расчистке русел рек Кулешовка и Спасовка в Спасске-Дальнем с завершением в 2018 году.

По словам Александра Коршенко, в крае необходимо произвести работы на 44 объектах, предварительная стоимость данных работ составляет более 260 миллионов рублей.
Руководитель ведомства подчеркнул, что департамент совместно с федеральными органами власти, местного самоуправления проводит планомерную работу по предотвращению последствий наводнений в регионе, сообщает пресс-служба администрации Приморья.

Между тем, средства потраченные на восстановление дорог, мостов, жилья и других объектов инфраструктуры, разрушенных в Приморье прошедшими за последние годы тайфунами и циклонами, очевидно, вполне хватило бы, чтобы создать защитные сооружения не завтра, а лет, эдак, пять — десять назад... Вот и спрашивается, а где раньше власть была?

13:10, 22.08.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Защитные сооружения планируют создать в городах и районах Приморья. А где раньше власть была?

bowen university acceptance fee payment procedures 20.02.2020, 00:18

Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

fruit seeds 21.02.2020, 14:56

I'm very pleased to discover this site. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you book marked to check out new information on your web site.

btl toys 21.02.2020, 18:45

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

Legal justice Advocates 21.02.2020, 20:46

Can I simply say what a relief to uncover a person that genuinely understands what they're discussing online. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren't more popular given that you most certainly possess the gift.

avis sur male perf 22.02.2020, 11:38

I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!

USB Powered LED Mosquito Killer Lamp Insect Trap 23.02.2020, 04:03

I absolutely love your website... Great colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own website and want to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Thanks.

journal 23.02.2020, 07:15

Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

super peach wear 23.02.2020, 10:18

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

Buy placenta 23.02.2020, 12:23

I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing for me to comment.

CBD 24.02.2020, 18:00

This is a topic that's close to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

here 24.02.2020, 22:39

There's certainly a lot to learn about this subject. I like all the points you made.

click here 25.02.2020, 04:36

Pretty! This has been a really wonderful post. Thanks for supplying this info.

here 25.02.2020, 09:00

Everything is very open with a very clear description of the challenges. It was definitely informative. Your site is very useful. Thanks for sharing!

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 17:47

An interesting discussion is worth comment. I believe that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people do not talk about these issues. To the next! Best wishes!

Play Lotto 26.02.2020, 02:01

Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

Raleigh NC Gutters 26.02.2020, 03:53

Very nice article. I certainly love this site. Stick with it!

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 07:48

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the website is extremely good.

This site 26.02.2020, 12:06

I was very pleased to uncover this site. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you saved to fav to see new information in your website.

carpet care fayetteville nc 26.02.2020, 21:09

That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read post.

Locksmith Wilmington NC 26.02.2020, 23:10

Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

music promotion 27.02.2020, 01:00

Hello, I believe your web site may be having internet browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful site!

Electric Mountain Bikes 28.02.2020, 04:25

There's certainly a lot to learn about this issue. I really like all of the points you have made.

Evangelism 28.02.2020, 07:04

Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

cbd shop near me 28.02.2020, 12:47

bookmarked!!, I really like your web site.

cbd tincture 28.02.2020, 15:12

Good post. I definitely love this website. Stick with it!

sucks 29.02.2020, 05:08

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is very good.

classified 29.02.2020, 06:52

After looking into a number of the blog posts on your blog, I truly like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me what you think.

Printing Shop London 29.02.2020, 08:22

Saved as a favorite, I really like your site.

where to buy CBD oil 29.02.2020, 10:54

Your style is unique compared to other folks I've read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this site.

townhouses in dubai 29.02.2020, 13:27

You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites on the internet. I most certainly will recommend this site!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:45

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the website is really good.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:07

When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks.

achat fichier email 05.03.2020, 15:44

You need to be a part of a contest for one of the finest websites on the web. I am going to recommend this site!

sexy 05.03.2020, 20:51

I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

Festplatten Recycling 06.03.2020, 05:59

Great article. I am facing many of these issues as well...

Domitila Gaspar 09.03.2020, 18:27

Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

car 12.03.2020, 03:57

You made some good points there. I checked on the net for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

Notar in Londra 12.03.2020, 11:01

Saved as a favorite, I really like your web site!

Notary Greenford 12.03.2020, 15:29

I blog frequently and I genuinely appreciate your information. Your article has truly peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed as well.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS