Путин пообещал принять меры за неисполнение программ по развитию Дальнего Востока

Президент РФ Владимир Путин предупредил членов правительства, что будет вынужден принимать «соответствующие меры», если они не будут исполнять программы развития Дальнего Востока.

На заседании президиума Госсовета Путин выразил недовольство тем, что в ключевых программах отсутствуют «дальневосточные разделы». «Я посмотрел отчет об исполнении решения — своего рода рейтинг госпрограмм в интересах Дальнего Востока. И надо прямо сказать: по ряду направлений картина такая — не хочется говорить „удручающая“ — мягко говоря, скромная», — сказал глава государства.

«Кто составляет программы? Отраслевые министерства и ведомства. И вместо того, чтобы выделять там, как я и просил, дальневосточное направление, его либо вообще нет, либо представлено чисто символически», — констатировал президент. 

Он обратился к «коллегам в правительстве»: «Я проанализирую, вот честное слово, я посмотрю на это самым серьезным образом, и кто не будет исполнять это — будут приняты соответствующие меры».

Финансирование программ развития 

Президент России потребовал от правительства гарантированного финансирования программ развития Дальнего Востока.

«Обращаю внимание правительства в целом, экономического блока, Минэкономразвития, Минфина на то, что Дальний Восток у нас продолжает оставаться приоритетом. Давайте не будем забывать об этом никогда», — сказал глава государства.

Он поручил «внести необходимые коррективы» и «на будущее обеспечить гарантированное финансирование программ комплексного развития регионов».

Президент констатировал, что «уже сейчас проблемы возникают как на уровне федерального бюджета, так и на уровне отдельных ведомств». «Мы знаем, что в силу различных, в том числе объективных причин, нам пока не удается выполнить все, что мы собирались сделать по финансированию дальневосточных проектов», — уточнил Путин. Он признал при этом, что «выстроена в целом работа неплохо».

Глава государства напомнил и о решении выделять «так называемые дальневосточные разделы в ключевых программах».

Рост промышленности

Президент России заявил, что промышленность на Дальнем Востоке растет темпами, опережающими общероссийские. «За три последних года — а три последних предыдущих года были непростыми для российской экономики в целом — все-таки рост [промышленности на Дальнем Востоке] составил в среднем 8,6%, — заявил он на заседании президиума Госсовета. — Это, конечно, резко отличается от того, что мы видим по стране».

Путин также констатировал, что «мы уже научились привлекать на Дальний Восток инвестиции, и эта работа, безусловно, будет продолжаться».

Президент напомнил о задаче создания условий для того, чтобы в каждом регионе Дальнего Востока уже к середине 2020-х годов произошли качественные изменения к лучшему. Он отметил, что было принято решение о масштабном и прогрессивном освоении региона.

«Понятно, что за прошедшие несколько лет невозможно было кардинально переломить отставание, накопленное десятилетиями», — подчеркнул президент. «Когда я смотрю на то, что делается, иногда возникает такое чувство, что совсем мало, что делается, — признался глава государства. — Потому что хочется быстрее, хочется работать эффективнее, хочется, чтобы все мы работали эффективнее. Но я понимаю, что все, что мы делаем, — вещи длительного цикла исполнения, поэтому все не так просто и не так быстро, как бы нам хотелось».

К числу позитивных изменений Путин отнес создание специальных институтов развития, нормативно-правовой базы, на основе которой работают территории опережающего развития и свободный порт Владивосток, а также действует программа «дальневосточного гектара» и запущены крупные инфраструктурные проекты. «Все это уже дает определенную отдачу», — констатировал он.

Президент РФ поставил губернаторам дальневосточных регионов задачу за три года добиться вхождения своих регионов в первую половину Национального рейтинга инвестиционной привлекательности, который ежегодно составляет АСИ.

«Считаю возможным поставить конкретную задачу: в предстоящие три года все дальневосточные субъекты Федерации должны войти в первую половину национального рейтинга регионов по качеству делового климата, — сказал он, выступая на заседании президиума Госсовета. — Это значит, что интенсивность и динамика позитивных изменений на Дальнем Востоке должна быть, действительно, опережающей. Другие регионы также будут стремиться улучшить свои позиции». 

Путин попросил обратить внимание на избыточный контроль и надзор. Он напомнил, что уже поручал ответственным органам разобраться в этой ситуации и навести порядок в контрольно-надзорной деятельности.

Агентство ТАСС является генеральным информационным партнером, официальным фотохост-агентством и модератором зоны презентаций инвестиционных проектов ВЭФ-2017.

21:34, 06.09.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Путин пообещал принять меры за неисполнение программ по развитию Дальнего Востока

soikeohomnay 15.02.2020, 18:25

I'm very happy to uncover this site. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you saved as a favorite to check out new things in your blog.

xalotintuc.club 15.02.2020, 23:59

Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing.

taxi utrecht 16.02.2020, 23:18

It’s nearly impossible to find knowledgeable people about this subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

5 Awesomely Easy Landscaping Projects 17.02.2020, 03:35

I love it when individuals get together and share views. Great website, stick with it!

All The posters 18.02.2020, 08:33

Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

mua nhà quy nhon 18.02.2020, 14:28

There's definately a lot to find out about this issue. I really like all of the points you have made.

halo engagement rings 19.02.2020, 00:01

Hi, I do believe your site could possibly be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful website!

Conference Organizer 19.02.2020, 03:50

I would like to thank you for the efforts you've put in writing this site. I'm hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

Federico Calderon Real Estate Las Vegas 19.02.2020, 06:03

Great post! We are linking to this particularly great article on our site. Keep up the great writing.

buk cut off mark 20.02.2020, 00:58

Everything is very open with a precise clarification of the issues. It was really informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

acrylic nails 21.02.2020, 14:18

Next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, however I genuinely believed you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren't too busy seeking attention.

voicemod crack 21.02.2020, 15:58

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Cheers!

gtarealstar 21.02.2020, 19:28

Pretty! This was an incredibly wonderful article. Many thanks for supplying this information.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 21:02

I love looking through an article that can make people think. Also, thank you for allowing for me to comment.

male extra avis 22.02.2020, 11:17

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the website is also very good.

crazy bulk avis 22.02.2020, 22:20

A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do not discuss such topics. To the next! Best wishes!

organic products 23.02.2020, 02:22

Excellent article. I definitely appreciate this website. Keep writing!

mailing labels sticker 23.02.2020, 06:19

I was more than happy to find this page. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you saved to fav to check out new stuff in your blog.

super peach wear 23.02.2020, 09:45

Good article. I will be going through many of these issues as well...

Placenta products 23.02.2020, 13:39

You ought to take part in a contest for one of the highest quality sites online. I'm going to highly recommend this blog!

click here 24.02.2020, 15:54

Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

click here 24.02.2020, 21:18

Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through articles from other authors and practice a little something from other websites.

here 25.02.2020, 01:02

It’s hard to find well-informed people about this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

read more 25.02.2020, 08:05

Great information. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!

Nigerian food 25.02.2020, 17:28

Howdy! This article could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to forward this article to him. Fairly certain he's going to have a good read. Many thanks for sharing!

This site 25.02.2020, 19:45

Saved as a favorite, I love your website.

Seemless Gutters Raleigh NC 26.02.2020, 04:18

Everyone loves it when people come together and share views. Great website, continue the good work!

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 07:05

This website really has all the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

carpet cleaning companies fayetteville nc 26.02.2020, 21:21

I'm excited to uncover this site. I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you bookmarked to check out new things on your website.

Locksmith Serivces 26.02.2020, 23:56

I really like it when people get together and share views. Great blog, continue the good work!

music promotion 27.02.2020, 03:41

Hi! I just want to give you a huge thumbs up for the great information you've got right here on this post. I'll be returning to your blog for more soon.

Heavyweight Boxing 27.02.2020, 05:51

After exploring a few of the blog articles on your blog, I really appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know how you feel.

Bikes 28.02.2020, 03:01

There's definately a great deal to find out about this topic. I love all the points you have made.

9/11 28.02.2020, 06:51

Good day! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

cannabis definition 28.02.2020, 12:25

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It's always exciting to read through articles from other writers and use a little something from other websites.

cbd and alcohol 28.02.2020, 13:22

I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this in my search for something relating to this.

scammer 29.02.2020, 04:42

Everything is very open with a clear clarification of the challenges. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!

post ad free 29.02.2020, 06:40

You've made some good points there. I checked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

Binding Services London 29.02.2020, 07:46

Wonderful post! We are linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing.

here 29.02.2020, 09:10

Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:19

Excellent blog you have got here... It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I really appreciate people like you! Take care!!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 02:23

Next time I read a blog, I hope that it doesn't fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you were not too busy looking for attention.

hot 05.03.2020, 21:54

That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read article!

Elektroschrott abholung Köln 06.03.2020, 03:00

Hello! I just would like to offer you a huge thumbs up for your excellent information you've got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

Tashia Vandekieft 09.03.2020, 18:20

Right here is the perfect site for anybody who would like to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that's been discussed for a long time. Wonderful stuff, just excellent.

check out the post right here 10.03.2020, 00:07

I just want to tell you that I am beginner to weblog and absolutely enjoyed this web page. Most likely I’m likely to bookmark your site . You really have fabulous writings. With thanks for sharing with us your web page.

car 12.03.2020, 05:54

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the website is also very good.

Apostille 12.03.2020, 15:56

I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this site. I'm hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS