В Приморье ЖКХ почти на 90 процентов готово к отопительному сезону

Готовность жилищно-коммунального комплекса Приморского края к предстоящему отопительному сезону составляет почти 90 процентов.

 
Как сообщили в краевом департаменте по ЖКХ и топливным ресурсам, на сегодняшний день на объектах жилищного комплекса Приморья практически завершены ремонтные работы.

«Основная часть ремонтной кампании по подготовке к зиме 2017—2018 годов выполнена. Остаются отдельные объекты, где завершаются работы, но это никак не повлияет на начало подачи тепла потребителям», – уточнили в ведомстве.

Так, в крае подготовлено более 2300 километров тепловых сетей, более 4500 километров труб водоснабжения, почти 840 котельных. Кроме этого, предприятия энергетики к началу отопительного сезона приведут в порядок более 230 трансформаторов и почти 860 километров линий электропередач.

«Большое внимание уделяем и оборудованием котельных резервными источниками питания. На сегодняшний день в крае установлено 718 дизель-генераторов из 807. Кроме того, в ноябре планируем приобрести семь передвижных дизельных электростанций», – отметили в департаменте.
Всего же в Приморье готовность к началу отопительного сезона социальных объектов составляет более 92%, жилого фонда более 80%, котельных – почти 80%, сетей тепло и водоснабжения – более 90%, проведен планово-предупредительный ремонт инженерных коммуникаций в 1700 социальных учреждениях и почти 14 тысячах жилых домов.

По словам специалистов, ориентировочные сроки старта отопительного сезона в крае – начало октября.

Напомним, на подготовку отопительного сезона 2017—2018 годов в Приморье предусмотрено 3,4 миллиарда рублей. На эти средства будет закуплено топливо для котельных, предоставлены субсидии на компенсацию части расходов теплоснабжающих организаций, проведен капитальный ремонт некоторых объектов, а также построены новые модульные котельные, сообщили в пресс-службе администрации Приморья.

12:05, 11.09.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → В Приморье ЖКХ почти на 90 процентов готово к отопительному сезону

check this link right here now 11.03.2020, 02:23

I simply want to tell you that I am all new to weblog and definitely loved your page. Very likely I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with incredible articles and reviews. With thanks for sharing with us your web-site.

Google 12.03.2020, 23:33

I could not resist commenting. Exceptionally well written!

judi ayam online 24 jam 13.03.2020, 08:09

This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise information… Thank you for sharing this one. A must read post!

Onpassive Germany 13.03.2020, 08:24

This website definitely has all the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

pkv poker 13.03.2020, 14:37

You have made some really good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

ratu domino 88 13.03.2020, 15:27

Good information. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon). I've book-marked it for later!

situs judi slot terbaik 13.03.2020, 17:17

Excellent article. I will be facing many of these issues as well...

joker 123 13.03.2020, 21:46

I love it when individuals get together and share thoughts. Great website, keep it up!

joker slot 13.03.2020, 22:17

Very good article. I am experiencing many of these issues as well...

vivo slot 13.03.2020, 22:27

Great information. Lucky me I recently found your blog by accident (stumbleupon). I've book marked it for later!

BarrierGate.id 13.03.2020, 23:02

Everything is very open with a clear description of the issues. It was really informative. Your website is useful. Many thanks for sharing!

login joker 13.03.2020, 23:31

Hello! I simply wish to offer you a huge thumbs up for your excellent information you have here on this post. I am returning to your web site for more soon.

sbobet 14.03.2020, 01:17

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your website is useful. Many thanks for sharing!

s12888 14.03.2020, 09:45

This page truly has all the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

s128apk 14.03.2020, 10:17

An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you ought to publish more about this subject, it may not be a taboo subject but generally people don't talk about such topics. To the next! All the best!!

kotajd 14.03.2020, 16:02

Next time I read a blog, I hope that it doesn't fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I truly believed you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren't too busy searching for attention.

Tips to Long Lasting Relationship 14.03.2020, 16:49

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Many thanks!

idn poker 14.03.2020, 17:30

I used to be able to find good info from your articles.

daftar ratudomino88 14.03.2020, 21:20

I need to to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to look at new things you post…

idn poker download 15.03.2020, 06:36

Good post. I certainly appreciate this site. Stick with it!

idnplay poker 15.03.2020, 06:58

I'd like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I really hope to view the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS