Кто впервые за 23 года сорвал ежегодную экспедицию дальневосточных учёных в Арктику

Экспедиция по изучению климатических изменений в Арктике, которую дальневосточные ученые проводили с 1994 года, в этом году впервые не состоялась из-за неготовности научного судна.

Российская академия наук

«Ученые планировали отправиться в рейс на научно-исследовательском судне (НИС) „Академик Лаврентьев“, которое должно было быть отремонтировано к началу экспедиции. Однако ремонт судна пока даже не начался, экспедицию в этом году решено отменить», — сообщил агентству «Интерфакс — Дальний Восток» заместитель председателя президиума Дальневосточного отделения (ДВО) РАН, академик Григорий Долгих.

Он отметил, что по этой причине под угрозой срыва могут оказаться и морские экспедиции 2018 года.

Ученые, в частности, планировали изучить таяние подводной мерзлоты в северных морях, что, по их мнению, оказывает серьезное влияние на изменение климата на планете. В предыдущие экспедиции были получены важные результаты для этих исследований.

Кроме того, из-за неготовности НИС «Академик Лаврентьев» отменен также ряд научных экспедиций Института биологии моря ДВО РАН, добавил Г.Долгих.

В свою очередь газета ДВО РАН «Дальневосточный ученый» отмечает, что научно-исследовательский флот полностью выведен из подчинения дальневосточного отделения академии, также, отмечает издание, «высказываются мнения о том, что передача флота отсюда в ведение Москвы была ошибкой».

«Несмотря на то, что на ремонт судов были выделены значительные финансовые ресурсы, плановый ремонт не выполняется, не было его и в прошлом году», — сообщает «Дальневосточный ученый».

16:33, 14.09.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Кто впервые за 23 года сорвал ежегодную экспедицию дальневосточных учёных в Арктику

try this 31.12.2019, 04:08

I just want to tell you that I'm newbie to blogging and actually savored this web blog. Probably I’m going to bookmark your blog . You definitely have superb stories. Cheers for sharing with us your website.

Clair Osaki 13.01.2020, 07:49

Good web site you have here... It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

Ike Pih 14.01.2020, 01:55

Can I simply say what a comfort to discover an individual who genuinely knows what they're talking about on the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. It's surprising you are not more popular because you certainly have the gift.

CrowdforApps 15.01.2020, 09:45

Hi there! This article couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a great read. Thanks for sharing!

CrowdforThink 15.01.2020, 12:11

After looking over a handful of the articles on your web site, I honestly appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site too and tell me how you feel.

Eddy Haisten 16.01.2020, 02:52

I seriously love your blog... Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and want to learn where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 00:13

Can I simply just say what a comfort to uncover someone that genuinely understands what they are discussing online. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you definitely have the gift.

achat base de données b2b 07.03.2020, 02:31

I like it when individuals get together and share views. Great website, keep it up!

Anisa Castillion 09.03.2020, 02:05

Excellent web site you have got here... It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

find here 10.03.2020, 23:06

I simply want to mention I'm newbie to blogs and truly savored your web page. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You absolutely have outstanding articles. Thanks a lot for sharing your web site.

bare 15.03.2020, 12:05

Can I simply say what a comfort to find somebody who actually understands what they are discussing on the net. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More and more people really need to read this and understand this side of your story. It's surprising you are not more popular because you certainly have the gift.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS