Сегодня во Владивостоке открывается XII международный конгресс рыбаков

На участие в XII международном конгрессе рыбаков, который сегодня открывается в Приморье, подано около 500 заявок. Более 70 зарегистрированных участников – представители иностранных государств.

Как сообщил руководитель департамента рыбного хозяйства и водных биоресурсов Сергей Наставшев, ожидается прибытие делегатов из Японии, Исландии, Норвегии, Китайской Народной Республики, Республики Корея, США, Канады, ЮАР, Великобритании, Австралии и других.

«Представители рыбных отраслей зарубежных стран с интересом следят за изменениями в рыбной отрасли России. На конгресс прибудет большая делегация из Исландии во главе с послом Берглинд Асгейрсдоттир. Активно участвовать в форуме планируют и представители Норвегии во главе с послом Лейдульвом Намтведтом, а также делегация от одной из крупнейших отраслевых ассоциаций Японии – Японской ассоциации судостроителей и судового оборудования (JSMEA), возглавляемая президентом Кацухико Фудзивара», – рассказал Сергей Наставшев.

Основная тема XII международного конгресса рыбаков – «Новации в рыбной отрасли – импульс эффективного использования и сохранения богатств Мирового океана, их влияние на мировые рынки». 

В этом году конгресс посвящен многочисленным изменениям, которые происходят в жизни отрасли. Так, меняется система предоставления права на вылов: вводятся квоты добычи в инвестиционных целях, с 2019 года начнут действовать новые принципы регулирования прибрежного рыболовства.
С 1 сентября 2017 года вступил в силу технический регламент о безопасности рыбы и рыбной продукции, требованиями которого нужно руководствоваться при производстве, хранении, перевозке, реализации рыбных товаров. 

А с 1 января 2018 года предприятиям предстоит перейти на обязательную электронную ветеринарную сертификацию. Планируется, что на вопросы бизнеса об электронной ветеринарной сертификации ответит заместитель руководителя Россельхознадзора Константин Савенков.

«Отдельный круглый стол будет посвящен перспективам развития отраслевой системы мониторинга (ОСМ). О новациях расскажет начальник Центра системы мониторинга рыболовства и связи (ЦСМС) Артем Вилкин. Рыбаки смогут получить информацию по таким важным темам, как электронный промысловый журнал, электронные разрешения на вылов. Еще один круглый стол пройдет по вопросам аквакультуры. Законодательство в этой отрасли, страхование, борьба с браконьерством – темы, которые смогут обсудить эксперты на площадке международного конгресса рыбаков», – добавил Сергей Наставшев.

Напомним, XII международный конгресс рыбаков пройдет с 5 по 6 октября на площадках администрации Приморского края и отеля Хёндэ. Программа конгресса будет включать пленарное заседание и три круглых стола.

Организаторами конгресса выступают федеральное агентство по рыболовству, администрация Приморского края, Ассоциации рыбохозяйственных предприятий Приморья, добытчиков минтая, добытчиков краба Дальнего Востока, Дальневосточная ассоциация «Аквакультура».

Кстати, резолюция, которая была принята в ходе работы Х международного конгресса рыбаков не только послужила основой для подготовки доклада к заседанию президиума Государственного совета РФ по развитию рыбохозяйственного комплекса, но и легла в основу поручений президента РФ Владимира Путина. Так, были внесены изменения в федеральный закон о рыболовстве, увеличивающий срок выделения квот. Приняты меры против компании рантье, введено единое промысловое пространство. Создана правительственная комиссия по вопросам развития рыбохозяйственного комплекса, сообщает пресс-служба администрации Приморья.

09:26, 05.10.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Сегодня во Владивостоке открывается XII международный конгресс рыбаков

More Bonuses 11.03.2020, 00:25

I simply want to mention I'm very new to blogging and certainly loved you're page. Very likely I’m planning to bookmark your site . You actually have excellent articles and reviews. Kudos for sharing your website.

Google 12.03.2020, 21:03

Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

poker idn 13.03.2020, 10:01

May I simply say what a comfort to discover somebody who actually knows what they are discussing on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of your story. It's surprising you aren't more popular given that you definitely have the gift.

ppkn 13.03.2020, 13:54

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that will make the most important changes. Many thanks for sharing!

pulauseribu.net 13.03.2020, 15:11

Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

download joker123 13.03.2020, 22:22

Excellent article. I'm dealing with a few of these issues as well...

infiniti office 13.03.2020, 23:07

I like it when people get together and share views. Great site, stick with it!

sbobet 88 14.03.2020, 00:18

You have made some decent points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

s128 14.03.2020, 00:49

Hello there! This blog post could not be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I'll forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing!

s12888 14.03.2020, 01:22

This website truly has all of the information I needed about this subject and didn’t know who to ask.

sbobet 88 14.03.2020, 01:22

This website definitely has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

link alternatif s128 14.03.2020, 09:52

I blog frequently and I really appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

agen s1288 14.03.2020, 09:58

I really like it when folks come together and share views. Great blog, continue the good work!

download aplikasi s128 14.03.2020, 10:32

A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people don't talk about these subjects. To the next! Best wishes!!

s128 login 14.03.2020, 10:45

Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other authors and practice a little something from other web sites.

joker123 login 14.03.2020, 11:32

After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers!

joker123 apk 14.03.2020, 12:33

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It's the little changes that make the greatest changes. Thanks for sharing!

surabaya bromo tour package 14.03.2020, 13:29

Great article. I will be facing some of these issues as well...

download joker123 14.03.2020, 13:34

Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

link s128 login 14.03.2020, 13:44

An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your website.

idnpoker login 14.03.2020, 15:51

Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

marijudi.com 14.03.2020, 18:14

Very good info. Lucky me I came across your site by chance (stumbleupon). I've saved as a favorite for later!

Important Keys to Long Distance Relationship 14.03.2020, 18:48

I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my hunt for something regarding this.

pkv poker 14.03.2020, 21:28

Having read this I believed it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

pokerpkv 14.03.2020, 22:21

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Kudos!

daftar interqq 15.03.2020, 04:37

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

sahabatqq 15.03.2020, 04:48

This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read post!

royalqq 15.03.2020, 05:19

Wonderful post! We are linking to this particularly great content on our website. Keep up the great writing.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS