С 1 октября главный поставщик «школьного молока» на Сахалине не выполняет обязательства

В Южно-Сахалинске, а также во многих районах области ученики начальных классов уже полмесяца обходятся без «школьного молока».

С 1 октября главный поставщик в лице компаний «Арина» и «Гранит», объединенных одним учредителем, не производит поставку молока с материка. Как сообщили корреспонденту ИА Sakh.com в министерстве образования области, главный молочный снабженец, забравший почти все госконтракты, поставляет молоко в сахалинские школы уже несколько лет, но впервые допускает столь большую задержку.

— Он говорит, что у него потерялся контейнер, кормит нас «завтраками». В два района уже завез молоко — в Томаринский и Макаровский. Там тоже была задержка. На этой неделе обещает закрыть вопрос по остальным школам. Второй подрядчик, который закрывает один или два района, работает без нареканий, — говорят в минобре.

«Арине» и «Граниту» выставили претензии, обязав в кратчайшие сроки наладить поставку молока. За нарушение условий контракта подрядчик будет оштрафован.

12:41, 16.10.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → С 1 октября главный поставщик «школьного молока» на Сахалине не выполняет обязательства

click 31.12.2019, 04:14

I simply want to say I am very new to blogging and site-building and absolutely savored this web blog. Probably I’m going to bookmark your blog . You amazingly have perfect well written articles. Bless you for sharing your web site.

Val Sedivy 14.01.2020, 02:34

Excellent post! We are linking to this great content on our site. Keep up the great writing.

Love Irrigation 14.01.2020, 09:11

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

CrowdforApps 15.01.2020, 06:33

Your style is really unique compared to other people I've read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

Hien Bengochia 15.01.2020, 20:36

It’s hard to come by educated people on this subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

healthy fresh recipes 04.03.2020, 22:24

It’s difficult to find well-informed people on this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

achat fichier email 05.03.2020, 10:39

Excellent site you have here... It’s hard to find good quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

Celena Mantik 06.03.2020, 17:41

Very good post! We will be linking to this great post on our website. Keep up the great writing.

achat fichier email 07.03.2020, 02:00

Excellent blog post. I absolutely appreciate this website. Stick with it!

Desirae Hauffe 09.03.2020, 02:26

Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I'm going to revisit yet again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

page 11.03.2020, 00:15

I just want to mention I'm beginner to blogging and site-building and definitely enjoyed you're page. Likely I’m going to bookmark your website . You really come with terrific stories. Thanks for sharing with us your web site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS