О незаконных миллионных премиях главврачей сообщила глава сахалинского правительства

Тема заработка бюджетников не единожды поднималась в ходе заседания правительства Сахалинской области 24 октября, где обсуждались доходы и расходы островной казны.

Так, губернатор Олег Кожемяко заверил, что, несмотря ни на что, область обеспечит выплату зарплаты всем работникам бюджетной сферы с учётом её запланированного повышения.

— Напомню, что с 1 июля 2017 года мы уже подняли зарплату низкооплачиваемым работникам бюджетной сферы на 10%, — сказал он. — А 1 января 2018 года зарплата будет увеличена ещё на 4%. У тех работников, которые подпадают под действие указа президента, повышение составит 8%.

Одновременно глава региона принял решение не поднимать зарплату руководству правительства области, министрам, главам агентств, руководству избирательной комиссии.

— Аналогичное решение я рекомендую принять также Сахалинской областной думе по отношению к аппарату и контрольно-счётной палате, — намекнул Кожемяко. — Кроме того, напомню, что лицам, замещающим государственные должности, заработная плата уже была снижена на 10%, и эта норма будет сохранена.

Председатель правительства Вера Щербина напомнила, что зарплаты для госслужащих не повышались с 2014 года. При этом планируется ещё урезать расходы за счёт сокращения численности аппарата, а также запланированных мероприятий, командировок, транспортных расходов.

В порядке самокритики она признала, что правительство слабо работает по установлению справедливой оплаты труда. Некоторые руководители бюджетных учреждений совершенно бесконтрольно начисляют себе премии без видимых достижений и без приказов соответствующих министерств и ведомств.

— Такие выплаты выявлены министерством здравоохранения в ходе ведомственной проверки по главным врачам некоторых больниц, — рассказала Щербина. — Выплаты, не регламентированные никаким нормативно-правовым документом, составляют на одного главврача более 1 миллиона рублей в год. Я сегодня умышленно не называю фамилии, поскольку проверка ещё не завершена. Такие случаи уже выявлялись, и они есть практически во всех бюджетных отраслях.

Теперь власти собираются требовать от всех органов исполнительной власти наладить внутриведомственный контроль, поскольку «в бюджетных учреждениях у нас просто сорят деньгами».

В свою очередь глава островного минфина Анна Харченко пообещала, учитывая решение губернатора, внести необходимые изменения в проект областного бюджета, чтобы уменьшить расходы, предусмотренные на повышение оплаты труда госслужащих.

В отношении незаконных выплат главврачам речь, вероятно, шла об уволенном недавно руководителе областной больницы. Что же касается рядовых медиков, то про их заработки рассказала директор Сахалинского территориального фонда обязательного медицинского страхования Лариса Атланова.

— К концу 2017 года мы должны достичь заработной платы по врачам в размере 99,9 тысячи рублей, по среднему персоналу — 55,3 тысячи, по младшему — 42,9 тысячи, — поведала она.

ИА Sakh.com

08:37, 25.10.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → О незаконных миллионных премиях главврачей сообщила глава сахалинского правительства

Legal justice Advocates 21.02.2020, 20:26

I enjoy reading through a post that will make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment.

male extra prix 22.02.2020, 10:14

Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you'd have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you were not too busy seeking attention.

crazy bulk 22.02.2020, 21:53

Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read content from other writers and practice something from other sites.

gift basket and flowers 23.02.2020, 03:54

A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but generally folks don't talk about such subjects. To the next! Kind regards.

stickers 23.02.2020, 08:01

I would like to thank you for the efforts you've put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

super peach wear 23.02.2020, 10:47

I seriously love your website... Pleasant colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Appreciate it!

read more 24.02.2020, 15:31

Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to produce a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't manage to get anything done.

read more 24.02.2020, 20:18

bookmarked!!, I really like your web site!

read more 25.02.2020, 02:13

A motivating discussion is worth comment. I do think that you should publish more about this issue, it may not be a taboo matter but typically people do not talk about such topics. To the next! Kind regards.

Nigerian food 25.02.2020, 17:54

I like looking through an article that can make people think. Also, thanks for permitting me to comment.

Professional Junk Removal Raleigh NC 25.02.2020, 19:49

I really like it whenever people come together and share ideas. Great site, keep it up.

This Site 25.02.2020, 23:57

Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing these details.

King Sentinel 26.02.2020, 01:31

I could not resist commenting. Exceptionally well written!

Rain Go Exteriors of Raleigh 26.02.2020, 04:39

This excellent website certainly has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 08:55

Good article. I absolutely appreciate this website. Stick with it!

This site 26.02.2020, 09:52

I was excited to uncover this great site. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you book marked to check out new things in your blog.

Mobile Locksmith 26.02.2020, 23:27

Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand why I can't join it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

Boxing rankings 27.02.2020, 05:16

Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:56

I blog often and I seriously thank you for your content. This article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

Electric Mountain Bikes 28.02.2020, 04:52

After checking out a few of the blog posts on your website, I truly appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me how you feel.

tortured for Christ 28.02.2020, 07:02

You made some really good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

define chemical 28.02.2020, 11:47

Your style is so unique compared to other folks I've read stuff from. Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this web site.

hemp extract 28.02.2020, 12:51

After looking over a few of the articles on your web site, I honestly appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me how you feel.

difference between hemp oil and cbd oil 28.02.2020, 16:47

You should be a part of a contest for one of the highest quality blogs on the web. I'm going to recommend this site!

scammer 29.02.2020, 04:57

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I cannot join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!

Hard Cover Binding London 29.02.2020, 07:44

I was able to find good info from your content.

HMHB 29.02.2020, 09:16

Spot on with this write-up, I really think this web site needs much more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

elan townhouses 29.02.2020, 13:41

Greetings, There's no doubt that your web site might be having internet browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 22:47

Hello, There's no doubt that your blog could possibly be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful site!

fichier qualifié 05.03.2020, 08:41

This excellent website definitely has all of the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

Ankauf von Elektronischen Bauteile 06.03.2020, 07:07

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing.

Naomi Calip 06.03.2020, 16:39

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is also very good.

achat fichier email 07.03.2020, 02:44

Great info. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I've book-marked it for later.

Donna Bentler 08.03.2020, 08:30

Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't seem to get anything done.

Clicking Here 10.03.2020, 01:27

I just want to mention I am new to blogging and absolutely liked your blog site. Very likely I’m planning to bookmark your website . You absolutely have remarkable stories. Thanks a lot for sharing your website.

cruise 12.03.2020, 03:23

The very next time I read a blog, Hopefully it doesn't fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, but I truly thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren't too busy seeking attention.

Notary West Drayton 12.03.2020, 16:59

I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

onpassive products 13.03.2020, 06:29

Spot on with this write-up, I actually feel this website needs much more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS