Путин: задолженность по зарплатам в РФ превышает 3 млрд рублей, дам сигналы в прокуратуру...

Объем задолженности по зарплатам в России превышает 3 млрд рублей. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на совещании с правительством.

"У нас 60 тыс. человек в стране вовремя не получают заработную плату, задолженность — свыше 3 млрд, почти 3,5 [млрд рублей]", — сказал Путин, попросив главу Минтруда Максима Топилина доложить о предпринимаемых мерах.

Президент также пообещал дать сигналы правоохранительным органам разобраться с задержками выплат зарплат в России, назвав такие случаи результатом невнимательного отношения к людям.
Глава государства обратил внимание, что, например, в сельском хозяйстве уровень задолженности составляет 6 процентов, а в добывающих отраслях — 12 процентов. «Там что, денег меньше, что-ли, чем в сельском хозяйстве? Да нет, конечно. Это говорит о недисциплинированности, как минимум, о невнимательном отношении к людям», — подчеркнул президент.

Путин заключил, как сообщает ТАСС, что нужно усиливать нормативную базу в этой сфере и в целом уделять данной проблеме больше внимания. «Я соответствующие сигналы еще дам в прокуратуру, в Следственный комитет. Повнимательней», — обратился президент к Топилину.

Между тем, а без сигналов нельзя обойтись президенту РФ? Очевидно, ему в правительство и правоохранительные органы надо назначать таких чиновников, которые без всяких сигналов главы государства будут скрупулезно и ответственно исполнять свои служебные обязанности, заботиться о благосостоянии населения России, как о собственных условиях жизни. 

22:16, 25.10.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Путин: задолженность по зарплатам в РФ превышает 3 млрд рублей, дам сигналы в прокуратуру...

try here 30.12.2019, 21:55

I simply want to mention I'm new to weblog and definitely savored this web-site. Most likely I’m planning to bookmark your site . You absolutely have superb articles and reviews. Appreciate it for revealing your website.

Jeffrey Tumminia 14.01.2020, 05:37

bookmarked!!, I like your site!

Love Irrigation 14.01.2020, 10:44

A fascinating discussion is worth comment. I think that you ought to publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but usually folks don't discuss these topics. To the next! Many thanks.

CrowdforApps 15.01.2020, 07:11

You've made some good points there. I checked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

Diamond Gemmer 16.01.2020, 02:25

I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something relating to this.

their explanation 18.01.2020, 00:18

I simply want to mention I am very new to blogs and seriously loved you're blog site. Most likely I’m likely to bookmark your blog . You amazingly come with awesome articles. Appreciate it for sharing with us your website page.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:13

An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this subject here on your blog.

achat base de données b2b 05.03.2020, 06:54

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is extremely good.

Keven Barad 06.03.2020, 16:48

Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I'm going to return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

achat base de données b2b 07.03.2020, 04:40

You ought to be a part of a contest for one of the greatest blogs online. I am going to highly recommend this blog!

Guadalupe Umeh 09.03.2020, 04:03

Wonderful article! We are linking to this particularly great post on our website. Keep up the great writing.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS