Во Владивосток прибыла делегация муниципального собрания города Ниигата

Сегодня, 27 октября, заместитель главы администрации Владивостока Игорь Ткаченко встретился с делегацией муниципального собрания города Ниигата, которую возглавляет заместитель председателя этой структуры Мацуо Абэ.

Делегация посетила администрацию Владивостока с визитом вежливости. В ее составе – восемь депутатов муниципального собрания, а также сотрудница международного отдела муниципалитета города Ниигата Тамура Айка.

Во встрече приняли участие начальник управления международных отношений и туризма администрации Владивостока Алексей Кушнир и начальник отдела международного протокола Виталий Ерёменко.

Игорь Ткаченко приветствовал участников этой представительной делегации и пожелал им результативного выполнения всей насыщенной программы визита во Владивосток. Он рассказал, что летом нынешнего года исполняющий обязанности главы города Владивостока Константин Межонов побывал в Ниигате, где принял участие в работе форума городов Дальнего Востока и Сибири России и западного побережья Японии и остался весьма доволен широтой обсуждаемых на нем направлений сотрудничества и возможностями их практической реализации. Игорь Ткаченко также напомнил, что именно Ниигата в 1992 году стала первым побратимом Владивостока, и отношения между нашими городами весьма динамично и разносторонне развиваются. А новый статус Владивостока в качестве свободного порта позволяет реализовать дополнительные взаимовыгодные проекты.

Мацуо Абэ, со своей стороны, тоже отметил, что был внимательным слушателем доклада Константина Межонова на форуме в Ниигате. В нем исполняющий обязанности главы города Владивостока подробно рассказал о планах развития острова Русский, и это стало одной из задач нынешнего визита делегации муниципального собрания Ниигаты во Владивосток. Ее участники намерены на месте ознакомиться с проектами для возможного привлечения японских инвестиций в их реализации.

Заместитель председателя муниципального собрания города Ниигата подробно остановился и на возможностях развития сотрудничества с Владивостоком. Это прежде всего туризм, в том числе медицинский, а также народная дипломатия, образовательные обмены, мероприятия в областях экономики, культуры, спорта. Он также выразил пожелание восстановить регулярное авиасообщение между Ниигатой и Владивостоком, а также увеличить количество чартерных самолетов.

По этому поводу начальник управления международных отношений и туризма администрации Владивостока Алексей Кушнир пояснил, что руководители авиакомпаний сами сразу организуют новые рейсы, как только убедятся в увеличении турпотока. Именно такую задачу поставил премьер-министр Японии Синдзо Абэ в ходе прошлогоднего Восточного экономического форума перед туристическими компаниями своей страны.

Как отметил Алексей Кушнир официальныме представители Владивостока и Ниигаты провели большую совместную работу в этом направлении. Руководители крупнейших японских туркомпаний побывали во Владивостоке, где подробно ознакомились с достопримечательностями города и его возможностями по приему и организации досуга гостей из Японии. Администрацией Владивостока издан путеводитель по городу на японском языке, тираж которого быстро разошелся, и сейчас изыскивается возможность дополнительной его печати. Рассматривается возможность приобретения или взятия в аренду круизного судна для организации регулярных круизов между Владивостоком и городами Японии и Кореи.

Растет интерес Японии к Владивостоку и, как следствие, в нынешнем году количество туристов во Владивосток из островного государства составило 127 процентов, по сравнению с таким же периодом прошлого года и имеет тенденцию к дальнейшему увеличению.

Участники встречи в ходе оживленного обмена встречи наметили направления дальнейшего развития взаимовыгодного разностороннего сотрудничества между Владивостоком и Ниигатой, сообщает пресс-служба администрации краевого центра.

17:41, 27.10.2017 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Во Владивосток прибыла делегация муниципального собрания города Ниигата

visit 10.03.2020, 05:58

I just want to say I am just new to weblog and seriously savored this web site. Likely I’m likely to bookmark your blog . You surely come with really good posts. Thank you for sharing with us your blog site.

Google 12.03.2020, 22:49

Right here is the right site for anyone who wishes to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for decades. Excellent stuff, just great!

situs judi qq online terpercaya 13.03.2020, 03:48

Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes which will make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

s12888 13.03.2020, 06:50

This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise information… Thank you for sharing this one. A must read article!

poker idnplay 13.03.2020, 10:30

You are so awesome! I do not suppose I have read a single thing like that before. So great to find another person with a few genuine thoughts on this subject. Really... many thanks for starting this up. This web site is one thing that's needed on the web, someone with some originality!

idn poker88 13.03.2020, 11:11

This page truly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

poker online 13.03.2020, 17:12

I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The problem is something that not enough people are speaking intelligently about. Now i'm very happy that I stumbled across this during my search for something regarding this.

w11sport 13.03.2020, 19:03

This is a topic that is close to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

s128 13.03.2020, 19:27

I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

sabung ayam s128 13.03.2020, 20:17

I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my hunt for something concerning this.

sbobet mobile 14.03.2020, 00:33

You are so interesting! I do not believe I've read through something like that before. So good to discover somebody with a few genuine thoughts on this issue. Really... thanks for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with some originality!

sbobet 88 14.03.2020, 01:30

Everything is very open with a very clear explanation of the challenges. It was really informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing!

poker online 14.03.2020, 07:12

Spot on with this write-up, I actually feel this web site needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

aplikasi joker123 14.03.2020, 14:27

After looking over a number of the articles on your web site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know your opinion.

mari judi 14.03.2020, 15:10

Hello there! This blog post could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he'll have a very good read. Thank you for sharing!

long distance relationship tips 14.03.2020, 16:44

I'm excited to discover this website. I wanted to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you bookmarked to see new stuff on your blog.

sg45 14.03.2020, 18:23

Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

idnpoker.com 14.03.2020, 20:14

A fascinating discussion is worth comment. I believe that you need to publish more on this topic, it may not be a taboo matter but generally folks don't talk about such issues. To the next! All the best!!

login idnplay 14.03.2020, 20:26

I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I'm hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

pkv games apk 15.03.2020, 00:24

Saved as a favorite, I like your website!

prediksi hk 15.03.2020, 00:42

May I simply say what a comfort to discover somebody that genuinely understands what they are talking about on the web. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of your story. I can't believe you are not more popular because you certainly possess the gift.

daftar asikqq 15.03.2020, 02:48

Hi there! This article could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I'll send this information to him. Pretty sure he's going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

daftar royalqq 15.03.2020, 03:05

Hello there! This article could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he's going to have a very good read. Thanks for sharing!

rajawaliqq 15.03.2020, 04:18

Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It's always helpful to read through content from other writers and use something from other websites.

idnplay poker 15.03.2020, 06:02

After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thanks!

idnpoker 15.03.2020, 07:08

I blog frequently and I seriously appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

daftar idnpoker 15.03.2020, 07:13

I enjoy reading a post that will make men and women think. Also, many thanks for allowing for me to comment!

login idn poker 15.03.2020, 09:15

Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

daftar idnplay poker 15.03.2020, 09:43

Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes which will make the most significant changes. Thanks for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS