Сахалин сэкономил полмиллиарда на электричестве и потратил его на зарплаты бюджетникам

Сахалинская область после введения механизма снижения энерготарифов для юридических лиц в ДФО сэкономила 526 миллиона рублей. Эти средства, следует из инфографики на сайте Министерства по развитию Дальнего Востока, региональные власти направили на повышение зарплат сотрудникам бюджетной сферы.

Механизм экономии на снижении тарифов для юрлиц в публикации Минвостока не раскрывается.

Экономия на Сахалине, где тарифы в 2017 году оказались снижены на 46%, оказалась наиболее скромной среди всех регионов ДФО. Например, на Чукотке властям удалось сэкономить 605 миллионов, в Магадане — 669, на Камчатке — 700, а в Республике Саха (Якутия) — аж 4,1 миллиарда рублей. «Вырученными» в ходе электроэнергетического маневра средства в других субъектах федерации израсходовали куда более разнообразно — на различные социальные выплаты, снижение тарифов ЖКХ, поддержание жилищного строительства и даже проведение Интернета в отдаленные населенные пункты.

Механизм снижения тарифов на электроэнергию на Дальнем Востоке был разработан и запущен правительством летом 2017 года. Изначально включить в этот проект предлагали все девять субъектов ДФО, но затем было решено ограничиться лишь пятью регионами с изолированными энергосистемами.

Выравнивать тарифы предлагается до среднероссийского уровня, в 2018 году целевой показатель составил 4,3 рубля за киловатт-час. При этом инициатива касается исключительно юридических лиц — изначально проект направлен именно на инвестиционную привлекательность и повышение конкурентноспособности предприятий ДФО. 

Для населения же и приравненных к нему категорий потребителей стоимость горения лампочки продолжает неуклонно увеличиваться, уточняет ИА Sakh.com.

21:24, 12.02.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Сахалин сэкономил полмиллиарда на электричестве и потратил его на зарплаты бюджетникам

Allie Belidor 09.03.2020, 08:36

I couldn’t refrain from commenting. Very well written!

pl/sql diagram 09.03.2020, 20:26

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks a lot!

render systems 09.03.2020, 23:03

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the site is extremely good.

my link 10.03.2020, 01:43

I just want to say I'm newbie to weblog and honestly liked your page. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You really come with wonderful well written articles. Cheers for sharing your blog.

writer 10.03.2020, 03:06

Your style is really unique compared to other people I've read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just book mark this page.

rental 12.03.2020, 04:01

I blog quite often and I truly appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I'm going to book mark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

toronto custom fences 12.03.2020, 07:21

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks a lot!

Notary Heathrow 12.03.2020, 18:07

It’s difficult to find experienced people about this subject, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

GoFounders China 13.03.2020, 08:03

bookmarked!!, I like your website.

Nicholas Aidt 13.03.2020, 19:02

This is a topic which is close to my heart... Best wishes! Exactly where are your contact details though?

powerball game 13.03.2020, 19:44

Spot on with this write-up, I seriously believe that this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info.

linksys 1800 support number 13.03.2020, 23:56

Howdy, I do believe your site could be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent blog!

guest post forum 14.03.2020, 07:25

Excellent article. I absolutely love this site. Continue the good work!

design web design 14.03.2020, 12:40

I truly love your site... Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal website and want to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

Netflix 14.03.2020, 22:13

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is also very good.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS