В Благовещенске жильцы семи домов вынуждено платили двойные сборы на капитальный ремонт

Более 400 семей из Благовещенска – жильцов семи многоквартирных домов – обязали платить взносы на капремонт на счет регионального оператора. При том, что они ранее вносили деньги на спецсчета. За три года жильцы перечислили на региональный счет более 516 тысяч рублей.

капремонт - афера века.jpg

Изначально жители семи многоквартирных домов Благовещенска в установленный законом срок на основании решения общих собраний собственников открыли специальные счета для своих домов и продолжительное время исправно перечисляли на них взносы за капремонт. Однако руководство областной жилинспекции сочло действия жильцов по внесению денег своему жилищно-строительному кооперативу «Маяк» незаконными. 

Кооператив получил предписание с требованием закрыть спецсчета, а собранные за прошедший период денежные средства перевести на счет регионального оператора и в дальнейшем формировать фонд капитального ремонта именно там.

«В адрес собственников жилья, а это более 400 семей, из областного Фонда капитального ремонта стали приходить квитанции о перечислении взносов на счет регионального оператора. Несогласных предупреждали о негативных последствиях неуплаты в виде ареста банковских счетов, ограничениях в выезде за границу, – рассказала член регионального штаба ОНФ Людмила Переяслова. – Под таким давлением некоторые жильцы были вынуждены платить за капремонт дважды, внося денежные средства и по квитанциям Фонда капитального ремонта. Таким образом, за три года от собственников на счет регионального оператора поступило и до сих пор на нем размещено свыше 516 тысяч рублей».

Жильцы обратились за помощью в региональное отделение ОНФ. Эксперты Народного фронта изучили обращение, провели ряд встреч с заявителями, оказали им консультативную помощь и содействие в сопровождении дел в судах.

В итоге, Арбитражный суд Амурской области, шестой Арбитражный апелляционный суд и федеральный Арбитражный суд Дальневосточного округа резюмировали законность полномочий ЖСК «Маяк» по сбору денежных средств от собственников для производства капитального ремонта общего имущества МКД. Требования областной Госжилинспекции признали несостоятельными.

По обращению активистов Народного фронта и инициативе жильцов многоквартирных домов администрация города Благовещенска внесла изменения в постановление «О формировании фонда капитального ремонта в отношении многоквартирных домов города Благовещенска на счете регионального оператора». Городские власти исключили все семь домов из перечня МКД, формирующих фонд капитального ремонта на счете регионального оператора.

Несмотря на то, что юридически проблема жильцов благовещенских многоэтажек решена, фактическая сторона вопроса пока не изменилась. Региональный оператор продолжает выставлять им счета. Ситуация остается под контролем экспертов Фронта, сообщается на сайте ОНФ.

12:03, 24.04.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → В Благовещенске жильцы семи домов вынуждено платили двойные сборы на капитальный ремонт

Placenta 23.02.2020, 13:27

This is a topic that is near to my heart... Best wishes! Where can I find the contact details for questions?

CBD 24.02.2020, 20:35

Howdy! This blog post could not be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he's going to have a great read. Many thanks for sharing!

click here 25.02.2020, 11:42

Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

Nigerian food 25.02.2020, 18:01

This web site truly has all of the information I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

Garage Clean Out Raleigh NC 25.02.2020, 19:34

You've made some really good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

Fayetteville NC 25.02.2020, 22:55

Aw, this was an incredibly nice post. Finding the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

Ontario Lottery 26.02.2020, 01:22

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It is the little changes that will make the greatest changes. Many thanks for sharing!

Rain Go Gutters Raleigh NC 26.02.2020, 06:20

This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read post!

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 06:46

Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thanks for sharing!

Website 26.02.2020, 10:09

Everything is very open with a precise description of the challenges. It was truly informative. Your site is useful. Thanks for sharing.

professional care carpet cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 20:11

Howdy, There's no doubt that your blog might be having browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic website.

Locksmith Wilmington NC 26.02.2020, 22:22

Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thanks for providing this information.

music promotion 27.02.2020, 02:19

You ought to be a part of a contest for one of the greatest sites on the web. I most certainly will highly recommend this website!

Cannabis Oil 27.02.2020, 06:51

You are so awesome! I don't think I've truly read through anything like that before. So good to find somebody with some unique thoughts on this issue. Really... many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with some originality.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:30

Good write-up. I certainly appreciate this website. Stick with it!

Fat Tire Cross-country Bikes 28.02.2020, 03:34

Your style is very unique in comparison to other folks I've read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

Ahmed Joktan 28.02.2020, 06:22

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the site is also really good.

cbd fx 28.02.2020, 13:57

Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this blog.

cbd candy 28.02.2020, 15:03

This excellent website really has all the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

scammer 29.02.2020, 04:19

Spot on with this write-up, I seriously believe that this website needs much more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the info!

Printing Shop London 29.02.2020, 08:09

I really love your website... Excellent colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own site and would like to learn where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

CBD near me 29.02.2020, 10:23

After going over a handful of the blog posts on your blog, I honestly like your way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.

elan townhouses 29.02.2020, 13:41

I used to be able to find good info from your content.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:40

May I simply say what a relief to uncover somebody who truly knows what they are discussing on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. It's surprising you're not more popular because you definitely have the gift.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 20:58

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can't join it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!

achat base de données b2c 05.03.2020, 07:11

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks.

cheap 06.03.2020, 00:26

Very nice blog post. I absolutely appreciate this website. Stick with it!

ELEKTRONIK RECYCLING 06.03.2020, 07:38

Very nice blog post. I certainly appreciate this website. Thanks!

Jinny Playford 06.03.2020, 12:03

Great blog you've got here... It’s hard to find high quality writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

Dario Drentlaw 08.03.2020, 16:40

I need to to thank you for this very good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I've got you book marked to look at new things you post…

car 12.03.2020, 01:44

I really like it when people come together and share opinions. Great site, continue the good work!

Notariat in Londra 12.03.2020, 09:19

I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I've got you book marked to check out new things you post…

Notary Public West London 12.03.2020, 15:18

You made some really good points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS