Почему Трамп отменил встречу с Ким Чен Ыном

Чуда не случилось. Президент США Дональд Трамп уведомил лидера КНДР Ким Чен Ына о том, что принял решение отказаться от участия в планировавшейся на 12 июня двусторонней встрече в Сингапуре.

пхеньян.jpgСтолица КНДР — Пхеньян

Это произошло после того, как Пхеньян подверг резкой критике недавнее высказывание вице-президента США Майкла Пенса о том, что КНДР может повторить судьбу Ливии, если не откажется от ядерного оружия.

Письмо Трампа

«К сожалению, в связи с сильным гневом и открытой враждебностью, продемонстрированными в ходе Вашего недавнего заявления, я нахожу неподобающим проводить в настоящее время эту давно планировавшуюся встречу. Следовательно, пусть это письмо служит уведомлением о том, что саммит в Сингапуре ради блага обеих сторон, но в ущерб [остальному] миру не состоится», — говорится в обращении президента США.

Одновременно глава американской администрации заверил, что сохраняет потенциальную готовность к проведению этих переговоров в будущем. "Я с нетерпением жду встречи с Вами однажды [в будущем]", — подчеркивается в письме.

Мировое сообщество «и особенно Северная Корея потеряли отличную возможность» обеспечить «прочный мир и < ...>процветание» на Корейском полуострове, считает Трамп.

Президент США отказался от участия в саммите в тот же день, когда КНДР демонтировала свой единственный ядерный полигон в Пхунгери. Этот шаг должен был символизировать готовность Пхеньяна к переговорам.

Пенс и Болтон

Тучи начали сгущаться над саммитом еще в конце апреля, когда помощник президента США по национальной безопасности Джон Болтон впервые заговорил о том, что Вашингтон «держит в голове ливийскую модель», по которой будет выстраиваться взаимодействие с Пхеньяном. Эти заявления не могли не вызвать беспокойства в руководстве КНДР, которое уже тогда сообщило, что Пхеньян вправе пересмотреть решение об участии в ожидающемся саммите с США, если Вашингтон продолжит требовать денуклеаризации Корейского полуострова в одностороннем порядке.

В середине мая Трампу пришлось пояснить, что Соединенные Штаты не вынашивают планов свержения нынешнего правительства КНДР подобно тому, как это произошло несколько лет назад в Ливии с режимом Муаммара Каддафи. Однако тезис о «ливийской модели» повторялся соратниками президента неоднократно. Вице-президент США Майкл Пенс в интервью телеканалу Fox News 22 мая заявил, что Вашингтон исходит из того, что, если Пхеньян не откажется от ядерного оружия, в КНДР произойдут события, аналогичные тем, которые имели место в Ливии и привели к падению режима Каддафи.

Ответ Пхеньяна не заставил себя ждать. «Вице-президент США Майкл Пенс делал оголтелые и дерзкие заявления о том, что КНДР может закончить, как Ливия, что Вашингтон рассматривает военные варианты решения, что ему нужна полная, проверяемая и необратимая денуклеаризация и так далее, — приводит агентство ЦТАК слова замглавы МИД Чхве Сон Хи. — Как человек, причастный к отношениям с США, я не могу скрыть свое удивление такими невежественными и глупыми словами, озвученными американским вице-президентом».

Источники утверждают, что президент и его соратники пришли в ярость от заявления Пхеньяна. Трамп принял решение отказаться от саммита спустя считаные часы.

Невыгодная встреча

Незадолго до этого эксперты указывали, что вероятность встречи лидеров США и КНДР невысока. Хозяину Белого дома она невыгодна и он может попытаться ее отменить под предлогом того, что Пхеньян не идет на уступки, — такое мнение выразил в беседе с ТАСС эксперт Российского института стратегических исследований Илья Кравченко.

«Если эта встреча состоится, выйдет ли Трамп из нее победителем? Отказ КНДР от ядерного оружия, который можно было бы расценивать как успех американцев, маловероятен. Ведь Вашингтон не готов идти на уступки, не готов к выводу войск из Южной Кореи, а Пхеньян будет очень сложно убедить в том, что, если он откажется от ядерного оружия, американские войска не попытаются влиять на судьбу режима и элиты Северной Кореи».

По мнению эксперта, для Трампа наиболее выгоден такой вариант, при котором Белый дом заявит, что готов к переговорам, а КНДР не желает на них идти, пусть если даже Пхеньян будет утверждать обратное.

«Такой разворот позволит Трампу заявить об отмене встречи и выглядеть, по крайней мере внутри страны, неким победителем, который сделал все возможное: попытался использовать как силу, отправляя флот к берегам Корейского полуострова, так и возможности дипломатии. В таком случае даже демократы не смогут ничего сказать, — указал он. — Подобная линия была бы наиболее благоприятна для Вашингтона в ближайшей перспективе».

Что дальше

Эксперт Массачусетского технологического института Випин Наранг выделял четыре возможных сценария, по которым будет развиваться ситуация после возможной отмены саммита.

• Обе стороны откладывают саммит, чтобы взять время для тщательной подготовки и дальнейшей дипломатической работы. Когда стороны приходят к обоюдному решению по денуклеаризации, лидеры двух стран встречаются и заключают договор.

• Вашингтон и Пхеньян откладывают саммит, сохраняя статус-кво и более теплые, чем прежде, отношения, но не заключают договор, поскольку позиции сторон слишком отличаются друг от друга.

• Ситуация накаляется, и отношения США и КНДР откатываются к уровню 2017 года. Пхеньян возобновляет ядерные испытания, а Вашингтон — угрозы об «уничтожении» КНДР.

• Ситуация деградирует настолько, что США и КНДР вступают в войну.

По словам Наранга, наиболее вероятным ему представляется второй вариант. Однако, учитывая непредсказуемость хозяина Белого дома, ожидать можно чего угодно.

Главный редактор журнала «Россия в глобальной политике» Федор Лукьянов в своем Telegram предполагает, что на Корейском полуострове следует ожидать обострения: «Понятно, что никакой оттепели между Пхеньяном и Сеулом без одобрения Соединенных Штатов быть не может. Так что итоги встречи Кима и Муна фактически аннулируются». Однако, по словам эксперта, есть и положительный момент — открываются новые возможности для дипломатии со стороны Китая и России.

Артур Громов, ТАСС.

07:57, 25.05.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Почему Трамп отменил встречу с Ким Чен Ыном

gothic clothing 21.02.2020, 14:00

Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody having similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

gtarealstar 21.02.2020, 19:17

An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little research on this. And he actually bought me dinner simply because I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your site.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 20:53

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx.

maleextra 22.02.2020, 09:06

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the website is very good.

crazy bulk avis 22.02.2020, 21:01

There's certainly a great deal to find out about this subject. I really like all the points you have made.

car roof top bags 23.02.2020, 03:46

Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

planner 23.02.2020, 06:08

I blog quite often and I truly thank you for your information. This article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

super peach wear 23.02.2020, 10:31

Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

Placenta pills 23.02.2020, 12:49

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Cheers.

here 24.02.2020, 14:21

Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for supplying these details.

source 24.02.2020, 23:11

Great article! We will be linking to this great post on our website. Keep up the great writing.

source 25.02.2020, 02:43

Great information. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon). I've book marked it for later.

click here 25.02.2020, 11:42

I need to to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…

Best egusi soup in La 25.02.2020, 16:09

I blog frequently and I truly appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I'm going to take a note of your website and keep checking for new details about once a week. I opted in for your Feed too.

Debris Removal Raleigh NC 25.02.2020, 20:13

I would like to thank you for the efforts you've put in penning this blog. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

Click here 25.02.2020, 23:41

Next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you'd have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you weren't too busy looking for attention.

King Sentinel 26.02.2020, 02:07

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Cheers!

Click Here 26.02.2020, 05:27

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the site is extremely good.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:08

Next time I read a blog, I hope that it doesn't disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you can fix if you weren't too busy searching for attention.

SEO DC 26.02.2020, 12:28

Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

rug cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 22:09

Spot on with this write-up, I truly believe that this amazing site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the information!

Locksmith article 26.02.2020, 23:39

I quite like reading through an article that can make men and women think. Also, thanks for permitting me to comment.

indie music 27.02.2020, 03:00

Greetings! Very useful advice in this particular article! It's the little changes that make the largest changes. Many thanks for sharing!

Fight results 27.02.2020, 05:03

This is the perfect website for anyone who really wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that's been discussed for ages. Wonderful stuff, just great.

Web Designing Course 27.02.2020, 19:55

I really like it whenever people get together and share ideas. Great website, stick with it!

Cross-country Bikes 28.02.2020, 04:35

It’s hard to find knowledgeable people for this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Muslim Background Believer 28.02.2020, 07:17

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the website is also really good.

used to 28.02.2020, 12:31

You have made some really good points there. I looked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

cbd oul 28.02.2020, 12:53

Your style is very unique compared to other people I've read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this page.

cbd dose 28.02.2020, 17:15

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that produce the greatest changes. Many thanks for sharing!

scammer 29.02.2020, 04:08

Very good info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon). I've saved it for later!

HMHB 29.02.2020, 11:20

It’s nearly impossible to find experienced people for this topic, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

townhouses in dubai 29.02.2020, 12:59

A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this issue, it may not be a taboo matter but generally folks don't talk about these issues. To the next! Kind regards.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 12:16

I was able to find good info from your blog articles.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 02:12

Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

achat base de données b2b 05.03.2020, 12:08

I could not refrain from commenting. Very well written!

hot 06.03.2020, 00:02

Saved as a favorite, I like your web site.

Elektroschrott Recycling 06.03.2020, 05:15

Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

Sari Carpanini 06.03.2020, 10:18

Greetings, I believe your blog may be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent site.

achat base de données b2c 07.03.2020, 04:12

I like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment.

Lamont Sciarra 08.03.2020, 21:20

I truly love your blog... Pleasant colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own blog and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you.

Visit Website 10.03.2020, 22:20

I simply want to tell you that I'm all new to weblog and really enjoyed you're web blog. Probably I’m going to bookmark your blog post . You definitely have superb posts. Thanks a bunch for revealing your website page.

travel 12.03.2020, 05:47

After looking over a number of the blog articles on your blog, I honestly like your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and let me know how you feel.

Notar in Londra 12.03.2020, 11:47

I could not refrain from commenting. Well written!

Notary Southall 12.03.2020, 16:59

This is a topic that's near to my heart... Best wishes! Where are your contact details though?

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS