Сегодня во Владивостоке состоялся митинг в защиту детей-сирот — власть, как правило, безучастна к их правам

Если бы сегодня на площади у Дома молодежи во Владивостоке собрались на митинг все почти семь тысяч детей-сирот Приморья, остающихся без жилья, которое обязана предоставить им администрация Приморья, картина была бы впечатлающей.

Но, к сожалению, такой возможности у детей сирот со всего Приморья нет — все они живут в разных уголках края и приехать во Владивосток у них просто нет возможностей.

Тем не менее, их сложные судьбы не оставили равнодушными многих жителей краевого центра и тех общественных деятелей, которые близко к сердцу принимают их неустроенность в жизни и пришли сегодня на этот митинг, чтобы поддержать детей-сирот. 

В сводном списке детей-сирот на 19 июня 2017 года числились 6552 человека. Из них 5125 достигли совершеннолетия и имеют право на получение жилья. В ближайшее время список обновят, ожидается, что очередь нуждающихся в жилье увеличится на 400 человек. 

Законодательное собрание Приморья приняло в первом чтении закон о компенсации аренды жилья для детей-сирот. По этому закону, за съем квартир детям-сиротам положена компенсация в 5000 рублей во Владивостоке и 3000 рублей в районах края. При этом средняя цена аренды однокомнатной квартиры во Владивостоке составляет 20 тысяч рублей. 

Как жить в этих условиям детям-сиротам? Судьба детей-сирот, по сути, пущена в Приморье на самотек. И нигде они не могут добиться исполнения своих прав.

Выступивший сегодня на митинге во Владивостоке в защиту детей-сирот депутат Законодательного Собрания Андрей Ищенко предъявил власти особый счет за то, что тысячи самых обездоленных в крае остаются без жилья. Хотя именно им в первую очередь должны предоставляться подходящие жилищные условия. Очевидно, как заметил краевой депутат, контролирующие органы должны более жестко оценивать бездеятельность и беспомощность краевой власти в этом направлении. Андрей Ищенко предложил реализовать злосчастные гостиницы «Хаятт» и за счет полученных средств решить жилищные проблемы детей-сирот.

Выступивший на митинге вице-губернатор Приморья Константин Межонов пытался рассказать о том, как власть стремится решить эту острую проблему, но вряд ли у него это получилось убедительно — уж слишком запустила администрация Приморья этот вопрос.

Выступившие на митинге выразили свое возмущение ситуацией с обеспечением жильем детей-сирот Приморья и приняли резолюцию, в которой требуют принять эффективные меры для оперативной помощи им. К слову, митинги в защиту детей-сирот состоялись и в ряде других городов и районов Приморья. 

20:54, 01.06.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Сегодня во Владивостоке состоялся митинг в защиту детей-сирот — власть, как правило, безучастна к их правам

crazybulk avis 22.02.2020, 21:53

Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers and practice something from other websites.

skin tightening and wrinkle removal machine 23.02.2020, 04:06

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!

diary 23.02.2020, 06:36

bookmarked!!, I really like your site!

super peach wear 23.02.2020, 10:37

I was very pleased to discover this web site. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and i also have you book-marked to check out new information in your website.

source 24.02.2020, 14:48

Everything is very open with a very clear description of the issues. It was truly informative. Your website is useful. Many thanks for sharing.

click here 24.02.2020, 22:19

This page really has all the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask.

click here 25.02.2020, 00:42

You've made some good points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

CBD 25.02.2020, 14:36

Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying this info.

Best egusi soup in La 25.02.2020, 16:36

Everything is very open with a very clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your website is useful. Many thanks for sharing!

Click here 25.02.2020, 21:19

May I just say what a comfort to uncover somebody that really understands what they are discussing over the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to look at this and understand this side of your story. I was surprised you're not more popular since you most certainly possess the gift.

Ontario Lottery 26.02.2020, 01:00

Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes that will make the most important changes. Many thanks for sharing!

Gutters Raleigh NC 26.02.2020, 04:11

Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I'll forward this information to him. Fairly certain he'll have a good read. Thanks for sharing!

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:56

Hello there, I think your blog could be having browser compatibility problems. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog.

SEO Baltimore 26.02.2020, 12:35

I blog often and I genuinely thank you for your content. This article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

Click Here 26.02.2020, 21:02

I was able to find good information from your content.

music videos 27.02.2020, 04:07

An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he actually bought me breakfast because I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your blog.

Fight results 27.02.2020, 04:32

Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

Cannabis Oil 27.02.2020, 07:09

This is the perfect website for everyone who hopes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that's been written about for many years. Excellent stuff, just excellent.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:54

Great post! We will be linking to this particularly great post on our website. Keep up the great writing.

Folding Off-road Bikes 28.02.2020, 03:03

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is very good.

Jesus in Saudi Arabia 28.02.2020, 06:36

This is a topic that's close to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

pure spectrum cbd 28.02.2020, 10:57

May I simply just say what a relief to uncover an individual who actually understands what they are discussing on the net. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story. It's surprising you aren't more popular since you most certainly have the gift.

cbd fit 28.02.2020, 13:06

There is certainly a lot to know about this issue. I really like all of the points you have made.

blood plus 28.02.2020, 15:15

I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. Now i'm very happy I found this in my search for something concerning this.

scammer 29.02.2020, 04:10

After looking over a number of the blog posts on your site, I seriously appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me what you think.

classifieds advertisement 29.02.2020, 05:45

Right here is the perfect blog for everyone who wishes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for many years. Great stuff, just excellent.

T-Shirt Printing London 29.02.2020, 07:35

An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this subject here on your internet site.

where to buy CBD oil 29.02.2020, 10:31

I blog quite often and I truly thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

townhouses in dubai 29.02.2020, 14:00

After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thanks a lot.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:12

Howdy! This blog post could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this article to him. Pretty sure he'll have a great read. Thank you for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 22:36

Good info. Lucky me I discovered your website by chance (stumbleupon). I've saved as a favorite for later.

achat fichier email 05.03.2020, 08:55

Excellent web site you have got here... It’s hard to find quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

hot 05.03.2020, 20:44

Great info. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon). I have saved it for later!

DATENTRÄGERVERNICHTUNG 06.03.2020, 03:36

I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about. I'm very happy I came across this in my hunt for something relating to this.

Elisha Mata 06.03.2020, 14:43

I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.

Franklyn Gressman 08.03.2020, 16:05

Hello! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

click resources 10.03.2020, 22:49

I just want to tell you that I'm all new to blogging and actually loved you're web page. Likely I’m likely to bookmark your site . You absolutely come with amazing well written articles. Thanks a bunch for revealing your web page.

Procura in Londra 12.03.2020, 09:59

Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I'll forward this article to him. Pretty sure he's going to have a good read. Thanks for sharing!

Apostille 12.03.2020, 16:19

Very nice blog post. I absolutely love this site. Stick with it!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS