Глава Владивостока встретился за завтраком с представителями иностранных СМИ

Развитие экономики и туризма между Владивостоком и КНР обсудили на пресс-завтраке, который провел глава города Виталий Веркеенко с делегацией СМИ из Китая на полях V Дальневосточного МедиаСаммита.

Для участия в Дальневосточном МедиаСаммите во Владивосток из КНР прибыла большая делегация ведущих китайских СМИ и их представительств в Харбине, Янцзи и Чаньчуне. Многие из них в краевом центре впервые. Глава города, приветствуя гостей, выразил надежду, что они еще не раз вернутся во Владивосток. 

«2018 год объявлен годом межрегионального сотрудничества России и Китая, и Владивосток играет в этом одну из важнейших ролей. В прошлом году исполнилось 120 лет с установления консульских отношений между Владивостоком и КНР. Наш город связывают побратимские отношения с тремя территориями КНР — это Харбин, Далянь и Яньбяньский корейский автономный округ. Соглашения о дружбе и сотрудничестве подписаны с городами Яньтай, Шанхай и Чаньчунь. Два года назад во Владивостоке было открыто генеральное консульство КНР, что подтверждает значение Владивостока в развитии отношений между нашими странами», — отметил Виталий Веркеенко.

Директор филиала информационного агентства «Новости Китая» в провинции Цзилинь Ши Цзюньфен поблагодарил главу города за теплый прием. 

«Мы знаем, что Российская Федерация уделяет большое внимание развитию Дальнего Востока. В Китае также северо-восточная часть получает активную поддержку государства. Отличные отношения между нашими странами, взаимопонимание наших лидеров, растущие объемы торгового оборота и тесные контакты на уровне народной дипломатии создают прекрасную платформу для развития межрегиональных отношений. Вы известны, как сильный бизнесмен, и это хороший знак для экономического будущего города и развития сотрудничества с провинциями КНР именно в этом направлении», — отметил он.

Ши Цзюньфен также предложил организовать делегацию бизнесменов и предприятий Владивостока в Чаньчунь для участия в деловых переговорах и презентации инвестиционных проектов, а также направить ответную бизнес-миссию во Владивосток. 

«Прекрасная идея, полностью поддерживаю. Я действительно имею опыт в сфере развития экономики и предпринимательства и приложу максимальные усилия для развития экономических отношений между нашими странами. При этом я понимаю, что экономическое сотрудничество строится на фундаменте взаимодействия в сфере культуры, искусства и спорта, и эти направления мы, безусловно, без внимания не оставим», — ответил Виталий Веркеенко.

Глава города добавил, что делегация Владивостока намерена принять участие в Харбинской международной торгово-экономической ярмарке, а также в ряде подобных мероприятий в ЯКАО, отметив особую активность развития взаимоотношений с этой провинцией КНР.

«Недавно делегация ЯКАО во главе с вице-губернатором совершила визит во Владивосток, приуроченный к нашему большому празднику — Дню Победы. Мы обсудили перспективы сотрудничества, в том числе такой крупный инфраструктурный проект, как строительство моста, который соединит центральную часть Владивостока с полуостровом Песчаный. Далее этот мостовой переход может напрямую соединить наш город с ЯКАО, что принесёт колоссальные возможности как Владивостоку, так и этой провинции, и Китаю в целом. Поэтому считаю целесообразным поднять этот проект на региональный, федеральный и даже международный уровень», — подчеркнул Виталий Веркеенко.

Еще одно перспективное направление межрегионального сотрудничества России и КНР — это туризм. Владивосток входит в тройку самых популярных российских городов у китайских туристов, отметили представители иностранной делегации, и поинтересовались, как городские власти намерены развивать эту сферу.

«Мы уделяем больше внимание развитию туристической отрасли. Ежегодно Владивосток посещают около 360 тысяч граждан Поднебесной, но мы рассчитываем на значительный рост. Для этого мы намерены продвигать Владивосток в центральной и южной части Китая, сейчас наши гости – в основном жители северо-восточных провинций КНР. Не так давно мы посетили с официальным визитом город Чжанчжоу, отмечу, что там делегация Владивостока побывала впервые, и договорились с мэром, в том числе, о совместном информировании о достопримечательностях Владивостока в китайских СМИ и возможном установлении прямого авиасообщения между нашими города, над которым сейчас работаем. Кроме того, Владивосток активно работает над развитием туристской инфраструктуры», — добавил глава города.

Коснулись в ходе беседы ее участники и проблемы нелегальных туроператоров. Глава города отметил, что в результате такой деятельности у китайских гостей формируется искаженное восприятие Владивостока, и попросил содействия у китайских СМИ.

«Мы готовы со всем радушием русской души принять гостей и сделать их отдых во Владивостоке максимально насыщенным и комфортным. Уверен, что с вашей помощью мы сможем донести до жителей КНР всю информацию о достопримечательностях города и поднять наши отношения на качественно новый уровень сотрудничества», — подытожил мэр приморской столицы.

Юлия Шатина, пресс-служба администрации Владивостока.

11:30, 08.06.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Глава Владивостока встретился за завтраком с представителями иностранных СМИ

Avg Driver Updater Crack 21.02.2020, 16:47

I couldn’t refrain from commenting. Very well written.

gtarealstar 21.02.2020, 19:07

Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is useful. Many thanks for sharing.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 21:39

I couldn’t resist commenting. Well written!

male perf avis 22.02.2020, 10:22

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

crazybulk avis 22.02.2020, 22:03

Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

electric bicycle 23.02.2020, 01:26

Hi! I just would like to offer you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I'll be returning to your website for more soon.

organizing 23.02.2020, 07:29

Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t know the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

super peach wear 23.02.2020, 09:26

This is a topic that is near to my heart... Many thanks! Exactly where are your contact details though?

Placenta 23.02.2020, 12:30

I seriously love your website... Great colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and would like to learn where you got this from or just what the theme is called. Cheers!

here 24.02.2020, 14:27

Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

here 24.02.2020, 22:31

Spot on with this write-up, I really believe this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

click here 25.02.2020, 06:30

Your style is so unique compared to other people I've read stuff from. Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

Nigerian food 25.02.2020, 17:23

I absolutely love your site... Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own site and want to find out where you got this from or what the theme is named. Kudos.

Click here 26.02.2020, 00:06

Next time I read a blog, I hope that it won't fail me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

Play Lotto 26.02.2020, 01:18

Excellent post. I definitely appreciate this site. Keep writing!

This site 26.02.2020, 04:56

You are so cool! I do not suppose I've truly read through something like this before. So good to discover somebody with a few unique thoughts on this topic. Seriously... many thanks for starting this up. This website is one thing that's needed on the web, someone with some originality.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 07:29

That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!

This site 26.02.2020, 11:26

Your style is unique compared to other folks I've read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this web site.

carpet cleaning companies fayetteville nc 26.02.2020, 22:08

Your style is really unique compared to other folks I've read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

Locksmith Services near you 26.02.2020, 23:43

May I simply just say what a relief to uncover an individual who really understands what they are talking about online. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More people should look at this and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular since you most certainly possess the gift.

music videos 27.02.2020, 02:10

You have made some decent points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

Boxing results 27.02.2020, 05:30

When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Many thanks.

Marijuana Wax 27.02.2020, 07:01

Howdy! This article could not be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this article to him. Fairly certain he will have a very good read. Many thanks for sharing!

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:39

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is extremely good.

Fat Tire Cross-country Bikes 28.02.2020, 03:04

Can I just say what a comfort to discover a person that truly knows what they are discussing over the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people have to read this and understand this side of the story. I was surprised you aren't more popular since you most certainly have the gift.

Jesus in Saudi Arabia 28.02.2020, 06:29

This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info… Thank you for sharing this one. A must read post.

is cbd safe 28.02.2020, 11:23

I'm pretty pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book-marked to check out new information on your web site.

gronk cbd 28.02.2020, 13:01

Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

sucks 29.02.2020, 03:55

You ought to take part in a contest for one of the highest quality websites on the web. I'm going to recommend this web site!

classifieds free 29.02.2020, 06:30

I would like to thank you for the efforts you've put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

perfect binding london 29.02.2020, 07:23

I was able to find good info from your articles.

HMHB.org 29.02.2020, 12:01

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the website is extremely good.

muscat bay 29.02.2020, 13:25

I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…

healthy fresh recipes 04.03.2020, 06:20

Spot on with this write-up, I really think this site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice!

achat fichier email 05.03.2020, 08:56

An intriguing discussion is definitely worth comment. I do think that you need to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but typically folks don't discuss these subjects. To the next! Kind regards.

sexy 05.03.2020, 23:45

I used to be able to find good info from your blog posts.

ELEKTRONIK RECYCLING 06.03.2020, 03:32

I could not refrain from commenting. Exceptionally well written.

Elda Boshnack 06.03.2020, 12:25

Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to produce a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

achat base de données b2b 07.03.2020, 03:39

I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you book-marked to look at new stuff you post…

Matha Arthur 09.03.2020, 14:48

Your style is really unique compared to other folks I've read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just book mark this web site.

More Help 10.03.2020, 09:47

I simply want to tell you that I am all new to blogs and certainly loved this web site. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You actually have incredible stories. Bless you for revealing your blog.

flight 12.03.2020, 03:16

You are so awesome! I don't think I have read something like this before. So great to find somebody with some unique thoughts on this subject. Really... thank you for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a little originality.

Notary Uxbridge 12.03.2020, 18:49

Spot on with this write-up, I absolutely think this site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

on passive 13.03.2020, 09:33

This web site certainly has all of the information I needed about this subject and didn’t know who to ask.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS