Митинг против повышения пенсионного возраста в Биробиджане объединил КПРФ, ЛДПР и «Справедливую Россию»

В Биробиджане завершился организованный коммунистами митинг протеста против повышения пенсионного возраста и антинародной социальной политики властей.

Несмотря на июльскую жару акция стала одной из самых массовых за последнее время. Протестующие заняли не только площадку возле памятника Ленину, но и со всех сторон окружили трибуну. По подсчётам организаторов, на площадь Ленина в областном центре 1 июля вышло 800 человек. За ходом мероприятия наблюдали корреспонденты областной независимой интернет-газеты «Набат».

Открыла и вела митинг депутат городской Думы Алла Палькина. Требования акции протеста обозначил в своём выступлении лидер коммунистов ЕАО, депутат Заксобрания Владимир Фишман.

— Сегодня сюда пришли представители и сторонники коммунистической партии, и «Справедливой России», и ЛДПР, и многих общественных организаций. Если сегодня и завтра мы не будем бастовать, то проведут они антинародный закон, по которому мужчины пойдут на пять лет позже на пенсию, женщины – на 8 лет. Рассказывают сказки, что всем нам будет хорошо. Но вы знаете, что творится у нас в области — уровень жизни один из самых худших в стране, — сказал Владимир Фишман.

Затем слово было предоставлено Владимиру Сахаровскому, который подробно остановился на вопросе предстоящей пенсионной реформы.

— Мы протестуем против антинародной пенсионной реформы, потому что она оставит целое поколение людей предпенсионного возраста брошенным на произвол судьбы. Все вы знаете, как трудно найти работу после 45 лет, особенно в нашем маленьком городе или в сёлах ЕАО. А что делать женщине после 60-ти лет и мужчине в 63 или 64 года, когда пенсии ещё нет, а на работу уже никто не берёт?

Мы протестуем против антинародной пенсионной реформы, потому что она создаст нездоровую конкуренцию на рынке труда между молодёжью и людьми старшего возраста.

Мы протестуем против антинародной пенсионной реформы, потому что пятая часть российских мужчин попросту не доживут до пенсии. К слову, в ЕАО средний возраст жизни мужского населения составляет 59 лет.

Мы протестуем против антинародной пенсионной реформы, потому что она дискриминирует российских женщин. Если правительственный законопроект будет принят, то пенсионный возраст для женщин будет увеличен сразу на 8 лет, в то время как для мужчин — на 5 лет, — заявил Владимир Сахаровский.

От регионального отделения партии «Справедливая Россия» выступил депутат областного парламента Владимир Дудин.

Позицию ЛДПР по вопросу повышения пенсионного возраста обозначила Елена Кизуб.

С яркой зажигательной речью обратился к собравшимся предприниматель Иван Проходцев. Он раскритиковал губернатора ЕАО и мэра Биробиджана за проводимую политику.

Также на митинге выступили куратор постоянно действующего совещания национально-патриотических сил России в ЕАО Александр Парыгин, общественный активист Георгий Нацвлишвили, работник пассажирского автопредприятия Михаил Озимок, доцент Приамурского государственного университета Александр Азаренков, второй секретарь Биробиджанского райкома КПРФ Павел Сажин, житель города Сергей Пастушенко, депутат Заксобрания ЕАО Сергей Тонких, коммунист Александр Пархоменко.

Резолюцию с требованиями митинга зачитал Владимир Сахаровский, сообщает областная независимая интернет-газета «Набат».

17:01, 02.07.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Митинг против повышения пенсионного возраста в Биробиджане объединил КПРФ, ЛДПР и «Справедливую Россию»

grab promo 04.03.2020, 13:55

Very good post! We will be linking to this great content on our site. Keep up the good writing.

WoodHaus Design 05.03.2020, 06:06

Saved as a favorite, I really like your website.

achat fichier email 05.03.2020, 08:46

Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand why I can't subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!

i want girls mobile numbers for friendship 05.03.2020, 19:15

I used to be able to find good information from your blog posts.

underwear 06.03.2020, 00:52

Greetings! Very useful advice in this particular article! It's the little changes which will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

Elektroschrott abholung Köln 06.03.2020, 06:38

Hello there, I do think your website could be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent site.

Bert Reade 06.03.2020, 12:45

Excellent post. I absolutely appreciate this site. Thanks!

achat base de données b2c 07.03.2020, 00:27

Wonderful post! We are linking to this particularly great article on our website. Keep up the good writing.

btc hyip 08.03.2020, 03:34

You're so cool! I don't believe I've truly read a single thing like that before. So wonderful to discover someone with some original thoughts on this subject. Really... thank you for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with a little originality.

pl/sql to uml tool 09.03.2020, 21:14

Hello there! I just want to offer you a big thumbs up for the great information you have right here on this post. I'll be returning to your website for more soon.

insulated plasterboard 09.03.2020, 23:55

Your style is unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

concerts 10.03.2020, 03:20

I couldn’t resist commenting. Perfectly written.

this 10.03.2020, 21:17

I simply want to tell you that I am beginner to weblog and really enjoyed your blog site. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You absolutely have awesome articles. Regards for revealing your website page.

flight 12.03.2020, 05:09

I was excited to uncover this website. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely loved every part of it and i also have you saved as a favorite to see new things in your blog.

toronto decks 12.03.2020, 07:42

I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

Notar Roman Londra 12.03.2020, 10:29

Very good info. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon). I've saved as a favorite for later.

Notary Heathrow 12.03.2020, 18:05

Greetings, I do think your blog may be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog.

Geely 13.03.2020, 13:37

You are so interesting! I do not suppose I have read through something like this before. So good to find someone with a few unique thoughts on this issue. Really... thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a bit of originality.

Leigh Behrman 13.03.2020, 18:07

You need to take part in a contest for one of the highest quality sites on the web. I will recommend this blog!

powerball game 13.03.2020, 22:28

Hi there, I do believe your web site could be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic blog.

belkin ac750 firmware update 14.03.2020, 00:01

You ought to be a part of a contest for one of the best websites online. I most certainly will recommend this site!

interactive web design 14.03.2020, 11:03

Very good article. I am going through many of these issues as well...

Netflix 14.03.2020, 20:12

Saved as a favorite, I really like your web site!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS