В Приморье китайские шхуны будут ловить рыбу в российской зоне озера Ханка?

Небольшие китайские суда уже выгрузили недалеко от Ханки в селе Новосельское Спасского района Приморского края для лова рыбы в озере. Об этом передает инстаграм-паблик «Экипажи ДПС» со ссылкой на своего подписчика.

«И кто вообще дал добро на промысловый лов? В приграничной зоне!? Нашних рыбаков гоняют, а этим зелёный свет! » — возмущается житель Приморья.

Между тем, ранее пресс-служба администрации Приморского края сообщила, что департамент рыбного хозяйства и водных биоресурсов распределил доли квот, предназначенных для осуществления промышленного рыболовства в озере Ханка, между 18 пользователями.

«Всего было подписано 126 договоров сроком на 15 лет», – сообщил директор департамента Сергей Наставшев.

По словам вице-губернатора Валентина Дубинина, теперь приморские рыбаки получили возможность планировать свою деятельность и успешно развивать рыболовство.

14:07, 25.07.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → В Приморье китайские шхуны будут ловить рыбу в российской зоне озера Ханка?

Get More Information 30.12.2019, 22:52

I just want to mention I am beginner to weblog and actually savored your web page. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You actually come with tremendous stories. Thank you for sharing your web page.

Love Irrigation 14.01.2020, 10:43

I need to to thank you for this fantastic read!! I absolutely loved every bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you post…

CrowdforApps 15.01.2020, 06:50

The very next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I really thought you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

CrowdforThink 15.01.2020, 12:46

Excellent web site you have got here... It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:23

I used to be able to find good advice from your blog posts.

achat base de données b2c 05.03.2020, 07:49

I wanted to thank you for this great read!! I certainly loved every bit of it. I've got you book-marked to look at new stuff you post…

achat base de données b2b 07.03.2020, 04:22

After going over a few of the blog posts on your website, I seriously appreciate your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me your opinion.

Antonio Obas 08.03.2020, 08:25

You're so awesome! I do not believe I have read a single thing like that before. So good to find another person with genuine thoughts on this subject matter. Seriously... many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a bit of originality.

browse this site 10.03.2020, 11:16

I just want to tell you that I am just new to blogs and absolutely savored your blog. Very likely I’m planning to bookmark your website . You amazingly come with great writings. Cheers for sharing with us your web site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS