Долой Путина! Скандировали сотни хабаровчан на митинге против пенсионной реформы

Жители дальневосточной столицы присоединились к всероссийской акции протеста против пенсионной реформы и повышению НДС. В митинге приняли участие более пятисот человек всех возрастов. Боясь за свое будущее, люди скандировали: "Долой Путина! ", а также оставляли свои подписи в документе о несогласии с решением властей увеличить возраст выхода на пенсию.

Акция проходила на Комсомольской площади, куда на протяжении всего митинга продолжали подходить люди. Многие шли с зонтиками, другие укрывались от палящего солнца газетами, но так или иначе они хотели быть здесь. Плакатов было немного, но все они ярко и прямолинейно выражали позицию присутствующих.

— Кто голосовал за Путина? Вот ешьте теперь, что творится в России. А Грудинин до сих пор преследуют после выборов Президента. Даже его жена, которая не жила с ним девять лет, выступила против него за деньги. Идет геноцид нашего народа. Долой Путина, — провозглашала выступающая.

А люди подхватили ее лозунг и начали скандировать его. Собравшиеся требовали и отставки правительства. Спикеры у микрофона менялись, но темы, которые они поднимали, были одни.

— На протяжении долгого времени правительство страны видит, что огромное количество россиян не довольны пенсионной реформой и проводимым социально-экономическим курсом. Однако они не желают прислушиваться к голосу народа. Пока не будет точки в этих вопросах, мы должны бороться за свои права. Уже люди сами бегут из партии «Единая Россия», о чем свидетельствуют многочисленные заявления, — заявил Станислав Сливко, секретарь краевого комитета партии.

Отметим, пока самым массовым митингов в Хабаровском крае стала акция протеста против повышения пенсионного возраста прошел в соседнем Комсомольске-на-Амуре. Ее поддержали самые разные политические силы – местные отделения партий КПРФ и ЛДПР, штаб Навального, представители профсоюзов. Пришли почти полторы тысячи человек.

Напомним, общественная палата Хабаровского края раскритиковала идею правительства о повышении пенсионного возраста (для мужчин до 65 лет и до 63 — для женщин). Основной посыл участников встречи состоял в том, что преодолеть возрастную планку, после которой можно получить финансовую поддержку от государства, смогут немногие, сообщает DVhab.ru.

23:22, 28.07.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Долой Путина! Скандировали сотни хабаровчан на митинге против пенсионной реформы

shopgirl 05.03.2020, 20:13

An outstanding share! I've just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your web site.

unbeatable prices 05.03.2020, 21:56

There is certainly a great deal to know about this issue. I like all the points you made.

Computer Recycling 06.03.2020, 03:02

Great information. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon). I've saved as a favorite for later!

Marco Solimeno 06.03.2020, 18:34

I'm more than happy to uncover this great site. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you bookmarked to look at new information in your site.

fichier qualifié 07.03.2020, 01:55

Everyone loves it when individuals get together and share opinions. Great blog, continue the good work.

btc investors 08.03.2020, 04:21

This web site definitely has all the information and facts I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

Milan Marumoto 08.03.2020, 13:46

A motivating discussion is worth comment. I think that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss these issues. To the next! Cheers!

reverse engineering of pl/sql 09.03.2020, 21:08

Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

xtratherm insulation 09.03.2020, 23:49

Can I just say what a comfort to find someone who truly knows what they're talking about over the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should check this out and understand this side of your story. I was surprised you aren't more popular given that you definitely possess the gift.

comedy club 10.03.2020, 02:48

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

rental 12.03.2020, 05:56

I could not resist commenting. Very well written.

deck repair toronto 12.03.2020, 08:53

It’s hard to come by educated people for this subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

Notar Londra 12.03.2020, 09:06

Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to make a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't manage to get anything done.

Notary Hayes 12.03.2020, 15:07

Pretty! This was an incredibly wonderful article. Many thanks for providing this info.

Isuzu Malaysia 13.03.2020, 15:22

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks.

powerball 13.03.2020, 20:59

An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I discovered it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your web site.

d link router phone number 14.03.2020, 01:23

May I simply say what a relief to uncover somebody that truly knows what they are talking about online. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people should check this out and understand this side of the story. I can't believe you're not more popular because you surely have the gift.

best rogan josh recipe 14.03.2020, 03:02

I quite like looking through an article that will make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment.

guest post samples 14.03.2020, 08:47

Very good blog post. I absolutely appreciate this site. Keep it up!

Netflix 14.03.2020, 22:51