Экспортный потенциал Дальнего Востока представят на Восточном экономическом форуме

Экспортный потенциал Дальнего Востока и новые механизмы его развития будут представлены на IV Восточном экономическом форуме, который состоится во Владивостоке 11-13 сентября, сообщается в понедельник на официальном сайте ВЭФ.

«В рамках ВЭФ-2018 запланирована презентация высокотехнологичной российской экспортной продукции, товаров легкой промышленности и агропромышленного комплекса, медицинских услуг и экспортных франшиз для компаний — потенциальных покупателей из КНР, Японии, Республики Корея, Монголии и других стран Азиатско-Тихоокеанского региона (АТР)», — говорится в сообщении.

Отдельная сессия в рамках ВЭФ будет посвящена развитию трансграничной торговли со странами АТР. Участники дискуссии обсудят комплексные меры и перспективы государственной поддержки, направленные на повышение конкурентоспособности российских товаров за рубежом. Также будет обсуждаться электронная трансграничная торговля между Россией и Китаем.

Эксперты оценят развитие рынка электронной коммерции в ближайшей перспективе, а также возможность реализации инфраструктурных проектов, которые позволят повысить уровень сервиса для потребителей обеих стран.

В рамках форума также состоится обсуждение перспектив развития экспорта российских продуктов питания, будут представлены успешные кейсы по продвижению пищевой продукции из России на рынки АТР.

18:09, 06.08.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Экспортный потенциал Дальнего Востока представят на Восточном экономическом форуме

like this 31.12.2019, 07:55

I just want to mention I'm newbie to blogging and site-building and actually enjoyed your web-site. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You actually come with excellent articles. Appreciate it for sharing your web-site.

Ilona Dykhouse 13.01.2020, 07:51

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thank you!

Tiesha Billeck 14.01.2020, 05:40

Hi there, There's no doubt that your web site may be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, great blog!

Love Irrigation 14.01.2020, 09:30

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Appreciate it.

CrowdforApps 15.01.2020, 06:48

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Cheers.

CrowdforThink 15.01.2020, 10:25

The very next time I read a blog, Hopefully it won't fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly believed you'd have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you were not too busy seeking attention.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 08:13

Good post. I will be facing a few of these issues as well...

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:17

You should take part in a contest for one of the finest sites on the internet. I'm going to highly recommend this blog!

achat base de données b2b 05.03.2020, 16:21

Great info. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon). I've book-marked it for later!

Vonda Adel 09.03.2020, 15:16

Howdy! This blog post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I'll send this post to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

read the full info here 10.03.2020, 11:48

I simply want to mention I am just very new to blogging and site-building and seriously enjoyed you're web site. Very likely I’m want to bookmark your website . You certainly come with incredible articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your webpage.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS