Пенсионерка из Магадана каждый день выходит на пикет в Краснодаре. Её «кинули» с жильём

Как пишет портал «Кавказский узел», в Краснодаре с мая обманутые дольщики ЖК «Рич Хаус» проводят круглосуточное пикетирование недостроенного дома, установив рядом с ним палатку и растянув баннер.

Пенсионерка из Магадана Вера Желесикова рассказала, что каждый день дежурит в палаточном лагере, который разбит возле жилого комплекса. 

По ее словам, свою квартиру в Магадане она продала и сейчас вынуждена с дочерью и с семьей сына жить в квартире престарелой матери.

«У меня нет денег снимать квартиру в Краснодаре, я пенсионерка, у меня сахарный диабет, муж-афганец, у него нет ног. Я на трех работах работала, чтобы купить здесь квартиру. 

А теперь приезжаю раз в год, билет на самолет 47 тысяч стоит, чтобы добиться правды». Она также сказала, что вложила в строительство однокомнатной квартиры 2,3 миллиона рублей.

По словам Желесиковой, квартиры в жилом комплексе купили 500 семей. «Они все разбросаны по стране, в инициативной группе 50 человек активных. 

Сколько у нас семей распалось из-за этого, одна женщина умерла уже, люди с долгами, с ипотекой, со съемным жильем», — рассказала она, отметив, что перед покупкой квартир дольщики наводили справки о застройщике, и он не вызывал подозрений.

В настоящее время администрация Краснодарского края пытается решить проблему обманутых дольщиков — они привлекли нового инвестора, который должен завершить строительство объекта.

14:04, 05.09.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Пенсионерка из Магадана каждый день выходит на пикет в Краснодаре. Её «кинули» с жильём

view 31.12.2019, 00:22

I just want to mention I am just newbie to weblog and truly liked this website. Likely I’m likely to bookmark your site . You really have great posts. Bless you for sharing your webpage.

Shasta Glendenning 13.01.2020, 09:26

I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written.

Dulce Koplin 14.01.2020, 05:40

Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

Love Irrigation 14.01.2020, 08:56

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Kudos!

internet 18.01.2020, 00:39

I simply want to mention I am new to blogging and site-building and definitely enjoyed you're web site. More than likely I’m want to bookmark your website . You really have fantastic well written articles. Kudos for sharing with us your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:20

After exploring a handful of the articles on your site, I truly appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website too and tell me your opinion.

achat base de données b2b 05.03.2020, 08:45

I was able to find good info from your blog articles.

Delilah Cellucci 06.03.2020, 10:03

I blog often and I truly thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

Mckinley Semenick 09.03.2020, 18:05

This is the perfect webpage for everyone who wishes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been written about for a long time. Excellent stuff, just excellent.

why not try here 10.03.2020, 02:33

I just want to say I am newbie to blogging and definitely enjoyed your web site. Likely I’m going to bookmark your blog post . You definitely have superb articles. Bless you for revealing your website.

bare 15.03.2020, 09:03

An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually bought me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this subject here on your web site.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS