Завтра будет проведена плановая проверка системы оповещения в Приморье

Комплексная техническая проверка системы оповещения Приморского края пройдет в четверг, 27 сентября. Предупредительный сигнал «Внимание всем! » будет подан с 11.00 до 12.00.

Как сообщили в краевом учреждении по пожарной безопасности, ГОЧС, в ходе проверки будет определена степень готовности сил и технических средств системы оповещения населения Приморья к использованию по назначению.

Перед передачей речевого сообщения будет подан предупредительный сигнал «Внимание всем! ». Он подается для привлечения внимания населения к средствам массовой информации. Передается сигнал «Внимание всем» звуком электросирен, гудками заводов и транспортных средств.

Речевое сообщение для жителей Приморья будет производиться по телеканалам «Россия-1», «Россия-24», «Общественное телевидение Приморья», информационным каналам кабельного телевидения компании «Подряд», по каналам радио и проводного вещания радиостанций «Радио России» и «Маяк», уличным громкоговорителям, по каналам региональной автоматизированной системы централизованного оповещения Приморского края.

Государственное казенное учреждение Приморского края по пожарной безопасности, ГОЧС напоминает порядок действий населения при сигнале «Внимание всем! »:

Услышав сигнал, вы должны включить телевизор и радиоприемник для прослушивания экстренного сообщения.
Будьте предельно внимательны к сигналам и сообщениям, поскольку умелые и оперативные действия по сигналам и сообщениям являются гарантией вашей безопасности.

При угрозе возникновения или в случае возникновения экстремальной ситуации, а именно: аварии, катастрофы, стихийного бедствия, воздушной опасности, угрозы химического, радиоактивного заражения и других опасных явлений во всех подверженных ЧС городах, населенных пунктах, объектах народного хозяйства включаются сирены, гудки, другие звуковые сигнальные средства, сирены специальных автомобилей.

Что необходимо делать по этому сигналу?

По окончании звукового сигнала «Внимание всем! » по каналам телевидения и по радио будет передаваться речевая информация о сложившейся обстановке и порядке действия населения.

Всем взрослым необходимо усвоить самим и разъяснить детям, что звук сирен – это сигнал «Внимание всем! ». Услышав его, не надо пугаться. Дождитесь разъяснения его причины.

Полностью прослушав и поняв речевую информацию, необходимо выполнить все рекомендации. Если вы не полностью прослушали речевую информацию, то не спешите выключить радио или телевизор, информация будет повторена еще раз. Помните, что в первую очередь необходимо взять документы, деньги и по возможности запас еды и питьевой воды на сутки запакованный в водонепроницаемую упаковку или пакет.

Если вы находитесь на работе, на территории предприятия или в цеху и услышите сигнал «Внимание всем! », прервите рабочий процесс, завершите телефонный разговор или совещание, находясь же в шумном цеху, остановите станок, заглушите машину, а если невозможно это сделать, то подойдите к ближайшему громкоговорителю на предприятии.

Если вы находитесь на улице города или населенного пункта и услышали сигнал «Внимание всем! », то подойдите к ближайшему уличному громкоговорителю и по окончании звукового сигнала сирен прослушайте информацию, выполните все рекомендации.

В местах, где из-за удаленности не слышно звука сирен и нет громкоговорителей центрального радиовещания, сигнал «Внимание всем! » и речевую информацию будут передавать специальные автомобили, оснащенные системой громкоговорящей связи. Речевая информация в каждом случае будет соответствовать угрозе или сложившейся экстремальной ситуации в крае, городе, районе, населенном пункте.

Не забирайте детей из школы и детского сада. Это может задержать их отправку в безопасные места. О ваших детях, есть кому позаботиться. Их защита предусмотрена в первую очередь.

Проинформируйте соседей по подъезду и месту жительства – возможно, они не слышали передаваемой информации. Пресекайте немедленно любые проявления паники и слухи, советую представители оперативной службы ГКУ Приморского края по пожарной безопасности, ГОЧС.

12:08, 26.09.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Завтра будет проведена плановая проверка системы оповещения в Приморье

Movavi Video Editor Crack 21.02.2020, 16:20

I love reading through an article that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment.

status place 21.02.2020, 18:19

I absolutely love your blog... Very nice colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

Legal justice Advocates 21.02.2020, 20:45

May I just say what a comfort to uncover somebody who truly knows what they are talking about on the web. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to read this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you certainly have the gift.

male perf resultat 22.02.2020, 09:51

Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will send this post to him. Fairly certain he's going to have a great read. Thanks for sharing!

crazybulk 22.02.2020, 22:16

This website certainly has all the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

sexy leggings 23.02.2020, 01:49

Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes which will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

super peach wear 23.02.2020, 11:04

Having read this I believed it was really informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

Placenta products 23.02.2020, 13:15

This page certainly has all the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

here 24.02.2020, 16:48

This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read article.

read more 24.02.2020, 21:21

Hello there! This article could not be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I'll send this information to him. Pretty sure he's going to have a good read. I appreciate you for sharing!

click here 25.02.2020, 00:44

An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me lunch simply because I found it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your web page.

read more 25.02.2020, 07:51

After looking at a handful of the blog posts on your website, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me how you feel.

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 17:56

Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes which will make the greatest changes. Many thanks for sharing!

Junk Removal Companies in Raleigh NC 25.02.2020, 19:43

I used to be able to find good information from your content.

Click here 26.02.2020, 00:07

Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

Seemless Gutters Raleigh NC 26.02.2020, 03:51

Good day! I simply wish to offer you a huge thumbs up for the great info you've got here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:52

Great article! We will be linking to this great article on our website. Keep up the good writing.

SEO Services in MD 26.02.2020, 12:13

Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

Website 26.02.2020, 20:02

Can I simply say what a comfort to uncover someone who actually knows what they are discussing online. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to read this and understand this side of the story. I can't believe you're not more popular since you most certainly have the gift.

Emergency Locksmith Services 26.02.2020, 22:37

I really love your site... Pleasant colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own website and want to learn where you got this from or what the theme is named. Cheers.

music promotion 27.02.2020, 02:20

Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

Fight results 27.02.2020, 05:29

That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

Web Designing Course 27.02.2020, 20:41

You ought to take part in a contest for one of the most useful sites on the web. I most certainly will recommend this site!

Folding Off-road Bikes 28.02.2020, 04:42

Great post! We will be linking to this great content on our website. Keep up the great writing.

Mecca to Christ 28.02.2020, 06:30

Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this information.

hempworx cbd oil 28.02.2020, 12:59

I couldn’t resist commenting. Very well written.

treat definition 28.02.2020, 15:54

Pretty! This has been an extremely wonderful article. Many thanks for supplying these details.

sucks 29.02.2020, 03:58

I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something regarding this.

post ad free 29.02.2020, 06:14

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through content from other writers and practice a little something from their web sites.

comb binding London 29.02.2020, 07:50

Spot on with this write-up, I absolutely believe that this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice.

buy CBD oil near me 29.02.2020, 11:45

You've made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

elan townhouses 29.02.2020, 14:08

Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for supplying this information.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 06:31

I needed to thank you for this great read!! I definitely loved every bit of it. I have you saved as a favorite to look at new stuff you post…

achat fichier email 05.03.2020, 12:17

Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that produce the most significant changes. Many thanks for sharing!

Vicenta Uhri 06.03.2020, 12:38

I absolutely love your website... Very nice colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and want to know where you got this from or just what the theme is called. Thanks.

achat fichier email 07.03.2020, 01:58

Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

Sirena Santana 09.03.2020, 02:55

bookmarked!!, I love your site.

you could look here 11.03.2020, 00:05

I just want to tell you that I'm newbie to blogging and site-building and seriously savored you're web-site. Probably I’m want to bookmark your blog . You certainly come with very good writings. Kudos for sharing with us your blog.

bare 15.03.2020, 19:22

After looking at a handful of the blog articles on your blog, I really appreciate your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me how you feel.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS