Более тысячи сообщений на WhatsApp и в интернет-приёмную получила администрация Владивостока за неделю

За неделю специалисты городской администрации приняли 1 048 сообщений от горожан. Среди обращений – жалобы на работу общественного транспорта, благодарности за проведенные работы по благоустройству, сообщения о неудовлетворительной работе управляющих компаний и ряд других. Все вопросы направлены в работу ответственным специалистам профильных управлений.

В управлении по работе с обращениями граждан напомнили, что все поступающие в администрацию города обращения почтой России, через интернет-приёмную, на мобильный ящик корреспонденции, расположенный на фасаде здания по Океанскому проспекту, 15/3, а также на горячую линию WhatsApp сразу же направляются ответственным специалистам профильных управлений и административно-территориальных управлений всех районов.

Так, на прошлой неделе чаще всего горожане просили уделить внимание аварийно-восстановительному ремонту на некоторых улицах города.

«Уделите, пожалуйста, внимание ремонту проспекта Красного Знамени», — говорилось в сообщениях.

«Просьба провести ремонт дорожного полотна на Русской в трёх местах», — просили жители микрорайона Снеговая Падь.

«Нужно установить дорожные знаки в нашем районе и устранить яму на улице Крыгина», — писали горожане.

Стоит отметить, что благодаря тому, что Владивосток получил дополнительные средства из дорожного фонда Приморского края, в городе сейчас проводятся дополнительные ремонтные работы. За прошедшую неделю подрядные организации отремонтировали более 6 тысяч квадратных метров дорожного полотна во всех районах города. Аварийно-восстановительные работы проведены на ул. Кирова, Багратиона, Тунгусской, Ковальчука, проспекте Красного Знамени, Шилкинской, Сабанеева, Крыгина, Русской, Камской.

Минувшей ночью дорожная техника работала по улице Стрелковой, уложено более 80 тонн асфальтобетонного покрытия. А в прошедшие выходные дни дорожные бригады ремонтировали наиболее аварийные участки дорог на Партизанском проспекте, улицах Воропаева, Приходько, Фадеева, Шепеткова, Военное Шоссе, Шкотовской, Надибаидзе, Снеговой, Успенского, Узбекской.

Популярным способом передачи сообщений и пожеланий остается горячая линия в популярном мессенджере WhatsApp.

«Горячая линия не предполагает официальных ответов. Тем не менее, все поступающие на WhatsApp вопросы перенаправляются в профильные управления администрации города для принятия решений, проведения проверок и включения в перспективные планы работ», — отмечают специалисты городской администрации.

На прошлой неделе на номер 8-914-703-00-11 жители активно сообщали о нарушениях в работе общественного транспорта, жаловались на работу управляющих компаний, а также благодарили дорожные службы за проведенные работы по ремонту и благоустройству.

«За последнюю неделю на WhatsApp поступило 407 сообщений. Обращения уже переданы в соответствующие структуры городской администрации для работы», — рассказали в управлении по работе с обращениями граждан.

На прошлой неделе владивостокцы жаловались на работу общественного транспорта на ряде маршрутов.

«Стою на остановке «Детская поликлиника» в Снеговой Пади. Жду 95 автобус уже 50 минут! Это нормально? », — сообщали горожане.

«29 октября примерно в 19 часов ехали с женой на автобусе 23-го маршрута. Номер автобуса 892, буквы в темноте не разглядел. Выехали мы с «Семёновской». Автобус наполовину заполнен пассажирами. Водитель гнал машину, что было сил, резко перестраивался из ряда в ряд. Разве можно доверять жизнь таким водителям? Разберитесь, пожалуйста», — писали владивостокцы.

Специалисты обращают внимание, что подобные сообщения помогают быстро реагировать на нарушения и привлекать к ответственности недобросовестных перевозчиков. Специалисты управления транспорта проводят проверки и штрафуют нарушителей пассажирских перевозок.

Отметим, что для обращению в городскую администрацию можно воспользоваться любым удобным способом отправки сообщений – написать письмо и отправить его Почтой России или опустить в мобильный ящик корреспонденции, расположенный на фасаде здания по Океанскому проспекту, 15/3, написать письмо через интернет-приёмную на официальном сайте администрации Владивостока – www.vlc.ru. 

Каждое сообщение будет рассмотрено, а заявитель получит ответ. Если же вы хотите, чтобы соответствующие структуры обратили на что-то более пристальное внимание, или хотите отправить свои пожелания и предложения, то можно воспользоваться горячей линией в популярном мессенджере WhatsApp, отправив сообщение на номер 8-914-703-00-11.

Ольга Суходоева, пресс-служба администрации Владивостока.

13:03, 06.11.2018 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Более тысячи сообщений на WhatsApp и в интернет-приёмную получила администрация Владивостока за неделю

my web 10.03.2020, 00:56

I simply want to tell you that I am new to weblog and honestly savored your blog site. Likely I’m want to bookmark your site . You really have superb well written articles. Many thanks for revealing your web page.

Google 12.03.2020, 23:16

This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read post!

idnpoker88 13.03.2020, 07:32

A motivating discussion is definitely worth comment. There's no doubt that that you should publish more about this topic, it might not be a taboo subject but generally people don't speak about these subjects. To the next! Best wishes!!

idn poker 13.03.2020, 09:24

Spot on with this write-up, I seriously believe that this amazing site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

pokeridn 13.03.2020, 10:11

Pretty! This was a really wonderful article. Thank you for supplying these details.

pkv games 13.03.2020, 14:26

Great article. I am dealing with some of these issues as well...

w11bet.com 13.03.2020, 19:20

Hello there! I simply would like to give you a big thumbs up for the great information you have right here on this post. I am coming back to your site for more soon.

s128 13.03.2020, 20:44

The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I genuinely believed you'd have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

joker388 13.03.2020, 21:30

I absolutely love your site... Very nice colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog and want to know where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

joker388.net 13.03.2020, 21:41

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is also really good.

vivoslot.net 13.03.2020, 22:36

I blog often and I genuinely thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I'm going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

slot online 14.03.2020, 02:35

I would like to thank you for the efforts you've put in writing this blog. I'm hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

AutoCAD Tutorial 14.03.2020, 06:44

Next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, however I really thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you can fix if you weren't too busy looking for attention.

s128 14.03.2020, 07:29

Great info. Lucky me I discovered your blog by chance (stumbleupon). I've book-marked it for later!

bromo tour package 14.03.2020, 11:53

I was very happy to uncover this site. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and i also have you saved as a favorite to see new information in your site.

apk joker123 14.03.2020, 13:35

It’s hard to find educated people on this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

joker123 android 14.03.2020, 13:37

Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It's always useful to read content from other writers and practice something from other web sites.

joker123 slot 14.03.2020, 13:40

That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!

idn poker 14.03.2020, 15:00

Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this article to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thanks for sharing!

idn play 14.03.2020, 15:20

Saved as a favorite, I really like your website!

Jokerbola 14.03.2020, 15:59

This is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read post!

sbobet wap 14.03.2020, 16:39

I like reading through a post that will make men and women think. Also, many thanks for permitting me to comment!

sg45 14.03.2020, 17:29

Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he's going to have a very good read. Thanks for sharing!

idnpoker 14.03.2020, 17:48

May I just say what a relief to uncover an individual who truly understands what they are discussing on the web. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren't more popular since you certainly possess the gift.

login sbobet88 14.03.2020, 19:03

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

molabet88 14.03.2020, 23:38

Good web site you have got here... It’s difficult to find high-quality writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!!

rekap sgp 14.03.2020, 23:58

Good day! I just want to give you a huge thumbs up for the excellent info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

Samsung Indonesia 15.03.2020, 01:36

I'm pretty pleased to find this great site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and i also have you book marked to check out new information in your web site.

berkahpoker 15.03.2020, 04:56

I'd like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now 😉

idnpoker 15.03.2020, 07:57

I have to thank you for the efforts you've put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

idnpoker99 15.03.2020, 10:04

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is very good.

virtual office 15.03.2020, 15:39

I seriously love your site... Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal website and want to know where you got this from or exactly what the theme is named. Kudos!

aplikasi untuk trader 15.03.2020, 16:44

Good article! We will be linking to this particularly great article on our site. Keep up the good writing.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS