Левый фронт проведёт митинг против передачи Японии Курильских островов

Вчера представители Левого Фронта подали в правительство Москвы уведомление о проведении 20 января митинга оппозиции «За сохранение территориальной целостности России. Против передачи Курильских островов Японии».

Заявленное место митинга — Суворовская площадь. Количество участников — до 1 000 человек, сбор с 13.00.

Участники митинга намерены выразить свой протест против намерений российских властей кулуарно решить вопрос в отношении Курил. По их мнению, любые вопросы, связанные с территориальной целостностью России, должны решаться только на референдуме с участием всех граждан, а не по итогам кулуарных переговоров. Основные лозунги митинга: «Требуем сохранения территориальной целостности Российской Федерации! », «Вопрос о Курильских островах должен решаться на общероссийском референдуме! », «Мы против передачи Курильских островов Японии! ».

Как сообщил «СП» координатор Левого Фронта Сергей Удальцов, дата митинга связана с намеченными на 21 января переговорами президента России Владимира Путина и премьер-министра Японии Синдзо Абэ.

Накануне координатор оппозиционного движения «Левый фронт» на своей странице в Twitter выразил убежденность, что решение о передаче Курильских островов Японии может быть принято только после всенародного референдума по этому вопросу.

Ранее издание Yomiuri сообщило, что руководство Японии намерено добиться от России передачи Курильских островов и закрепить в документах отсутствие взаимных финансовых претензий после этого.

09:05, 10.01.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Левый фронт проведёт митинг против передачи Японии Курильских островов

Homepage 31.12.2019, 06:10

I just want to tell you that I am all new to blogging and site-building and certainly loved your web page. Almost certainly I’m going to bookmark your blog post . You definitely come with fabulous articles. Appreciate it for sharing your web-site.

Love Irrigation 14.01.2020, 10:46

This website definitely has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

CrowdforApps 15.01.2020, 09:00

Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!

CrowdforThink 15.01.2020, 11:30

I blog quite often and I really thank you for your content. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.

Erinn Krisman 16.01.2020, 03:42

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It's the little changes that produce the most important changes. Many thanks for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:50

I quite like reading a post that can make men and women think. Also, thank you for permitting me to comment.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 22:16

I needed to thank you for this very good read!! I certainly loved every bit of it. I've got you book marked to look at new stuff you post…

achat base de données b2c 05.03.2020, 13:02

I blog frequently and I truly appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I'm going to take a note of your site and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

Zane Meinders 06.03.2020, 10:25

bookmarked!!, I like your site.

achat fichier email 07.03.2020, 03:08

Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes which will make the largest changes. Thanks a lot for sharing!

Darcy Dehetre 08.03.2020, 10:59

Hi! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

you could check here 10.03.2020, 04:42

I just want to say I am newbie to blogs and honestly enjoyed your web-site. Likely I’m want to bookmark your blog post . You certainly come with remarkable stories. Regards for sharing your web page.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS