Очереди, списки, ночные дежурства: жители Камчатки выстроились в очереди за льготными авиабилетами

В ночь на субботу «Аэрофлот» открыл продажи авиабилетов по субсидированным тарифам для молодежи, пенсионеров, инвалидов и многодетных семей. В представительстве авиакомпании в Петропавловске-Камчатском сразу выстроились очереди за льготными авиабилетами.

Сегодня люди начали занимать очередь в 6 утра, сообщают читатели агентства «КАМЧАТКА-ИНФОРМ».

Как известно, в интернете приобрести льготные билеты нельзя, поэтому за авиабилетами по субсидированным тарифам пассажирам нужно идти в представительства авиакомпании или в уполномоченные агентства. Бронь, которую можно оформить по «горячей линии», сгорает через 72 часа. 

Из-за этого каждый год и возникают очереди в первые дни продажи льготных авиабилетов. На сегодняшний день в Камчатском крае всего две авиакассы «Аэрофлота» — в елизовском аэропорту и на улице Тушканова в Петропавловске. В коммерческих авиаагентствах, которые также имеют право продавать льготные билеты, с пассажиров берут плату за сервис – не менее 1 тысячи рублей, поэтому многие пассажиры предпочитают стоять в очереди в кассах «Аэрофлота», где сервисный сбор не взимается.

«Это просто замечательно, что у жителей Камчатки появилась возможность купить авиабилеты по льготной цене. Но мы все-таки в 21 веке живем, неужели трудно наладить комфортные условия приобретения билетов? Списки, ночные дежурства, холод, давка, большая очередь...и все это только ради талона электронной очереди, — сообщает жительница Петропавловска-Камчатского Нина из очереди на Тушканова,37. — И не факт, что ты сегодня приобретешь билет, так как за день проходит ограниченное количество талонов. А значит завтра все повторится сначала. Всем приятного отпуска, если повезет купить билет, конечно! ».

В представительстве авиакомпании и в пресс-службе «Аэрофлота» агентству «КАМЧАТКА-ИНФОРМ» не смогли пока прокомментировать ситуацию. Но, по данным источников информагентства, для работы в ажиотажные дни были отозваны из отпусков несколько специалистов. Принятые меры не спасают ситуацию. Пассажиры требуют от авиакомпании продлить время, так называемого, «тайм-лимита», чтобы билеты можно было оформить не в течение первых 72 часов, а в течение более продолжительного времени.

Напомним, что «Аэрофлот» объявил о начале продажи билетов по субсидируемым тарифам на собственные рейсы и на рейсы авиакомпаний «Россия» и «Аврора» в города Дальнего Востока. 

Тариф по маршруту Петропавловск-Камчатский-Москва, как и в прошлом году, составляет 7500 рублей, по маршруту Петропавловск-Камчатский-Владивосток – 6 тысяч рублей, Петропавловск-Камчатский-Хабаровск – 2,5 тысячи рублей. 

Воспользоваться льготными перевозками в экономклассе могут граждане в возрасте до 23 лет и свыше 60 лет (для женщин — свыше 55 лет); инвалиды I группы любого возраста; инвалиды с детства II и III группы; сопровождающие инвалида I группы или ребенка-инвалида, а также люди, имеющие удостоверение многодетной семьи или иные документы, подтверждающие статус многодетной семьи.

21:03, 14.01.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Очереди, списки, ночные дежурства: жители Камчатки выстроились в очереди за льготными авиабилетами

auchi poly post utme form now available see here for more details 20.02.2020, 01:14

Hi there! This post could not be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will send this information to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

best nail products 21.02.2020, 14:42

You are so cool! I do not believe I've truly read anything like this before. So wonderful to discover another person with a few genuine thoughts on this subject matter. Really... thank you for starting this up. This site is something that's needed on the web, someone with some originality.

status place 21.02.2020, 18:45

May I just say what a comfort to discover somebody who actually understands what they are discussing on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of the story. It's surprising you're not more popular since you definitely possess the gift.

male extra avis medecin 22.02.2020, 11:40

Great info. Lucky me I came across your website by chance (stumbleupon). I've book-marked it for later.

sexy leggings 23.02.2020, 03:29

It’s difficult to find well-informed people on this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

organize 23.02.2020, 06:23

Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a lot and don't manage to get anything done.

super peach wear 23.02.2020, 09:43

Everything is very open with a very clear description of the issues. It was truly informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing.

Placenta pills 23.02.2020, 13:28

Good blog you've got here... It’s hard to find quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

CBD 24.02.2020, 17:55

Hi! I simply want to offer you a big thumbs up for the excellent info you have right here on this post. I'll be returning to your website for more soon.

here 25.02.2020, 12:21

You have made some decent points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 17:23

A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that you should write more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally people don't discuss such topics. To the next! Best wishes!

Fayetteville NC 25.02.2020, 23:45

Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

Website 26.02.2020, 05:12

I need to to thank you for this excellent read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post…

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 08:45

Right here is the right web site for everyone who wishes to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that's been discussed for decades. Wonderful stuff, just great.

Website 26.02.2020, 11:34

I love it when individuals get together and share opinions. Great site, stick with it.

carpet cleaning companies fayetteville nc 26.02.2020, 21:33

It’s difficult to find experienced people on this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

Locksmith Wilmington NC 26.02.2020, 22:30

Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you for supplying these details.

independent music 27.02.2020, 02:19

I love it when individuals come together and share opinions. Great website, keep it up.

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:34

An interesting discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo matter but typically people don't talk about such topics. To the next! Cheers!

cbd oil for sale near me 28.02.2020, 11:14

Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice something from other websites.

cbd and thc 28.02.2020, 15:00

I love reading through a post that can make men and women think. Also, many thanks for allowing for me to comment.

ease meaning 28.02.2020, 17:01

I could not refrain from commenting. Perfectly written!

scammer 29.02.2020, 04:15

Hello! I simply wish to offer you a big thumbs up for the excellent info you have right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

classified ads free 29.02.2020, 06:16

You are so cool! I do not believe I've truly read something like this before. So wonderful to discover someone with original thoughts on this topic. Really... many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality.

CBD oil near me 29.02.2020, 10:29

I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. I'm very happy that I stumbled across this during my search for something regarding this.

townhouses in dubai 29.02.2020, 14:02

Excellent article. I'm going through a few of these issues as well...

achat base de données b2b 05.03.2020, 15:39

I love it whenever people come together and share opinions. Great website, continue the good work!

Shannon Henken 08.03.2020, 07:57

Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

check my source 10.03.2020, 03:31

I simply want to mention I am just all new to weblog and absolutely savored you're web blog. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You absolutely come with amazing writings. Cheers for revealing your blog site.

bare 15.03.2020, 10:15

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Kudos!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS