Амурские охотники в последние два месяца получили около двух миллионов рублей за волчьи шкуры

За два месяца — ноябрь и декабрь минувшего года — амурские охотники сдали 200 шкур добытых ими волков. И получили около двух миллионов рублей вознаграждения за вычетом налогов.

Активнее всего на серых хищников охотились в Шимановском и Мазановском районах. Напомним, средства на поощрение охотников-волчатников были выделены из областного бюджета. Финансирование этих мероприятий планируется и в 2019 году, сообщает пресс-служба дирекции по охране животного мира.

В текущем году борьба с волками в Амурской области будет усилена. В последние годы численность хищников стабильно росла и в прошлом году достигла максимального уровня. По данным зимних учетов прошлого года, количество волков в Приамурье превысило четыре тысячи. В настоящий момент хищников пересчитывают заново.

«Выплата вознаграждений за шкуры добытых волков заметно повысила активность охотников. За два месяца результат неплохой. Однако, о каких-то достижениях в области регулирования численности говорить рано. Для нормализации ситуации в Приамурье необходимо отстрелять еще около 2, 5 тысячи волков», — приводит слова замначальника дирекции по охране и использованию объектов животного мира области Андрея Тарасова информагентство «ПортАмур».

22:44, 16.01.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Амурские охотники в последние два месяца получили около двух миллионов рублей за волчьи шкуры

bra 05.03.2020, 23:39

Good information. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon). I've book marked it for later!

Elektroschrott Ankauf 06.03.2020, 05:51

It’s hard to find experienced people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Hedy Seddon 06.03.2020, 11:13

Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read articles from other writers and use something from other sites.

Alonso Lambie 08.03.2020, 17:59

This is a topic that is near to my heart... Take care! Exactly where can I find the contact details for questions?

his explanation 09.03.2020, 23:50

I just want to tell you that I am very new to blogging and site-building and absolutely enjoyed your web blog. More than likely I’m going to bookmark your blog . You actually have very good articles and reviews. With thanks for sharing your web-site.

car 12.03.2020, 03:17

Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!

Notariat Londra 12.03.2020, 09:20

I love it when individuals come together and share opinions. Great blog, keep it up.

Notary Southall 12.03.2020, 18:16

Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx.

GoFounders Spain 13.03.2020, 09:30

Everything is very open with a precise description of the issues. It was definitely informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS