Купить 13 билетов для перевозки двоих детей-инвалидов вынудила авиакомпания жительницу Хабаровского края

Уральское следственное управление на транспорте Следственного комитета РФ начало доследственную проверку по факту того, что жительнице города Вяземский Хабаровского края пришлось купить для себя и двух своих детей, которые были в инвалидных колясках, 13 билетов на рейс Курган — Москва авиакомпании «Ютэйр».

В противном случае ее отказывались пускать на борт, сообщили в силовом ведомстве.

Жительница города Вяземский Наталья Загуменная была вынуждена заплатить за 13 авиабилетов Курган-Москва, так как двое ее сыновей с ДЦП летели с загипсованными ногами.

— Мать-одиночка приехала в Курган с двумя сыновьями-близнецами, чтобы сделать им операцию на ноги в центре имени Илизарова. После лечения женщина направлялась с детьми в Москву, и чтобы добраться туда, ей пришлось купить 13 билетов на самолет авиакомпании Utair, — пояснили следователи.

В авиакомпании объяснили, что у одного из детей обе ноги в гипсе, и ему понадобится 9 мест в салоне лайнера. У второго ребенка в гипсе была только одна нога, поэтому для него требовалось 3 кресла. Итого, по подсчетам компании, на троих человек женщина должна была купить 13 авиабилетов.

Уральское следственное управление на транспорте Следственного комитета России занялось расследованием случившегося. В ходе проверки следователем СК России будет дана оценка всем фактам, а также правомерности действий сотрудников авиакомпании.

Напомним, новый бесплатный кабинет для маленьких хабаровчан, страдающих детским церебральным параличом (ДЦП), появится в краевой столице. В нем будет установлено современное оборудование, прием будет вести опытный специалист. Кроме того, по замыслу авторов проекта, это помещение должно стать местом отдыха и общения родителей, столкнувшихся с общей бедой.

Источник — Lenta.ru

11:03, 14.02.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Купить 13 билетов для перевозки двоих детей-инвалидов вынудила авиакомпания жительницу Хабаровского края

btc investors 08.03.2020, 03:09

Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

Broderick Ravizee 08.03.2020, 09:30

I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough people are speaking intelligently about. I'm very happy that I found this during my search for something relating to this.

pl/sql to uml tool 09.03.2020, 20:32

I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I'm very happy I found this during my hunt for something regarding this.

xtratherm insulation 09.03.2020, 23:11

Very good post. I definitely love this site. Continue the good work!

writer 10.03.2020, 04:10

After looking over a number of the blog posts on your blog, I truly appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know what you think.

travel 12.03.2020, 02:05

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Appreciate it!

Autentificare Procura in Londra 12.03.2020, 11:07

Very good article. I'm dealing with some of these issues as well...

Notary Public West London 12.03.2020, 16:29

After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Thank you.

Perodua 13.03.2020, 12:41

I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

d link troubleshooting 13.03.2020, 23:35

May I simply just say what a relief to find somebody that really knows what they are talking about on the net. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people should read this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you surely possess the gift.

breakfast recipes 14.03.2020, 03:33

Hi there! I just wish to offer you a huge thumbs up for your excellent info you've got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

guest post personal finance 14.03.2020, 06:22

You need to be a part of a contest for one of the highest quality sites online. I will highly recommend this blog!

custom website design services 14.03.2020, 12:30

After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

Netflix 14.03.2020, 19:45

Everyone loves it when people come together and share thoughts. Great site, continue the good work!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS